Nozevi Mladena Mladenovica

Moderator: rista

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Re: Nozevi Mladena Mladenovica

Postod veselibajker » Čet Jan 30, 2020 10:22 am

Čovek vremenom ostari, tako da nož koji je malo patinirao nije problem.
Ako je od nerđajućeg čelika, onda je još manji problem.
Samo ja i dalje ne znam čime je štavljena ta koža. Možda je nekom bitno pa kad krene da kupi bubrege da ne kupi zamenski proizvod.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Jan 30, 2020 11:55 am

ribolovac88 napisao:
t03a napisao:Šta je fora sa tom biljno štavljenom kožom?
Hrom stava nije pogodna za nozeve jer mesingani delovi na nozevima kao i secivo vremenom patiniraju... Neki ljudi tvrde i da noz gubi ostrinu jer hrom utice na ugljenik a upravo ugljenik je element koji daje kvalitet secivima...

Ne bih znao, mesingane (a i drvene) delove na nozevima nemam. Nikada nisam imao problem sa bilo kakvom vrstom koze za futrole. Patiniranje seciva je manji problem za radne nozeve (oni za vitrine su vec druga prica). Kod mene najcesce nozevi dobiju patinu od upotrebe a ne od stajanja, ako se i to desi 5minuta sa purolom ili hromoksidom i resen problem. Noz koji nije od SS-a a duze ce stajati je uvek pametno premazati nekim uljem.

Poenta je da pravite previse frke ni oko cega, skoro kao ono "uretivanje duse u celik" :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Čet Jan 30, 2020 12:12 pm

Koliko i kako neko koristi svoja seciva - njegova je stvar. Ni mi ovde nismo bas olicenje trapera ili Tarzana. Biljno stavljenu kozu podrzavam iz par razloga.
Pre svega, ne smeta pa cak i koristi. Nece noz da propadne ni od znojave sake ali svako od nas ga nakon takvog kontakta ocisti. Zasto onda da se ne izbegne potencijalni problem?
Drugo, biljno stavljenje je tradicionalni metod, tipicno zanatsko umece i ekoloski je ispravniji od aktuelnog industrijskog stavljenja.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Jan 30, 2020 2:54 pm

Hobo napisao:Drugo, biljno stavljenje je tradicionalni metod, tipicno zanatsko umece i ekoloski je ispravniji od aktuelnog industrijskog stavljenja.

To je svakako prednost :handgestures-thumbupleft:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Čet Jan 30, 2020 5:35 pm

Ali problem je to što je na ovim prostorima sve teže pronaći biljno štavljenu kožu, jer je jednostavno i napolju preskupa i ne isplati im se da uvoze. A razlika u ceni je zbog dužine trajanja procesa uglavnom : kod biljne štave proces štavljenja traaaajeeeeee.... a hemija to odradi daleko brže i jeftinije.
Ima i prodavaca koji ovde prodaju biljnu štavu za koju su ubeđeni da jeste takva jer im je neko ko im je to prodao rekao da jeste, a zapravo je i to veštački štavljena koža samo su dodata neka ulja u procesu štavljenja. Itd.

Ako kožu probaš da zapališ upalječem, ako se teško pali a onaj sprljeni deo je crn ili tamno siv, onda je to biljno štavljena koža. Ako se lako pali i ako je pepeo zelenkast - hromna štava. Isto tako, uzmeš duguljasto (kao pertla) parčence kože i ubaciš ga u vrelu vodu - ako se sklupča to je biljna štava a ako se ništa ne dešava već samo pluta po površini - to je onda veštačka hromna štava.
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
Macan
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 10:56 am

Postod Macan » Čet Jan 30, 2020 6:37 pm

Nadam se da g-din Paul Long nece da se ljuti sto cu njegov odgovor na isto pitanje da iskopiram ovde kao ni Dave Ferry, a nadam se da je dozvoljeno ovo je sa Blade foruma
The following information is based on my own personal experience, and is in no way intended to be argumentative or counter any other opinion.

First, all my sheaths are fully lined so any inlay cannot possibly touch the knife.

About half of my linings are deer skin, most of which is chrome tanned. (Pouch style sheaths) Naturally the entire interior of those deer skin lined sheaths come in contact with the knife. In over twelve years of doing my sheaths this way, I have had not even one complaint or comment regarding any damage to the knife as a result of the chrome tanned liners. Therefore I conlcude that the problem is not as severe as some think…..BUT, this assumes that the knife is not stored in the sheath either lined with chrome tan or any other lining material, or not lined at all for an extended period of time. (Extended period of time would be several months or longer without removing the knife). If it is in a high humidity environment or where moisture can be attracted it's much worse. Storage in the sheath for extended periods can and probably will cause a degree of damage to any high carbon blade regardless of the composition or tannage of the interior.

Take this information with a grain of salt. It (chrome tanned deer skin) has worked well for me based on the caveat of no prolonged storage in the sheath. The same is true for veg. tan linings.

Paul
i Dave isto
Gonna add my 2 cents worth. I have made hundreds of holster lined in chrome tan. Everyone of my Rangeflap hoslters is lined in it. I have persoally kept several handguns in their holsters at all times, in the safe right now, that way. We all know they shouldn't be stored that way and I advise people not too. However, I have and do. I have not seen any problems. I think the problem really comes from the possiblilty of moisture getting into the leather nd then kept against the steel. All leathers can attract mositure.
i ponovo \Paul
Anthony, my post was very clear that what I said was based on MY OWN EXPERIENCE, and that I was NOT being argumentative.

Yes, there is a host of written and oral opinions to the contrary, and I am neither suggesting or not suggesting you try my way. I'm merely stating that I use chrome tanned and I have not had any problem brought to my attention in twelve years of sheath making.

Dave and I both cautioned about moisture within the sheath or holster which "could" facilitate the rusting or damage to ANY steel, with any leather,
(stainless less likely and would take a little longer). Some carbon steels can rust very quickly in your pocket on a hot humid day accelerated by body heath and sweat.

I do not suggest anyone store their knives etc. within any leather product for extended periods of time. Like Dave, I do it from time to time but my safe is climate controlled and de-humidified which greatly reduces the chance of any damage to about zero, in my case and I assume in Dave's case as well. Also the knives and guns are cleaned and OILED before storage in the sheaths/holsters in the safe.

If I set out to run a "test" in chrome tan or any other leather and induce moisture I can almost guarantee if I leave it long enough I will get rust and damage.

Finally for what it's worth, if you put away a gun or hunting knife after use without cleaning and oiling and leave it long enough wrapped in nothing, you will likely get rust and damage.

I would venture a guess that the folks who have had a problem with chrome tan, or any other leather may have neglected the clean it after you use it rule, and perhaps left it in the trunk of their car or similar place for an extended period with temperature swings of freezing to 100+ degrees. (condensation moisture big time)

Common sense may not be too common.
Ova dva majstora su uvek bili iskreni u svojim odgovorima , a ako neko ima iskustva to su oni Paul je svetski poznat po futrolama koje su custom made,, a Dave je napravio i koristi nozeve jer ima farmu tj, kauboj je i pravi i prodaje 30-40 nozeva nedeljno sa futrolama tako da ako neko zna...

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Čet Jan 30, 2020 9:08 pm

t03a napisao: Nikada nisam imao problem sa bilo kakvom vrstom koze za futrole. Patiniranje seciva je manji problem za radne nozeve. Kod mene najcesce nozevi dobiju patinu od stajanja:

Pa znali smo to mi jos odavno, nego te pustamo da mrsomudis :teasing-tease:
Let There Be Rock!

ribolovac88
Pridružio se: Uto Apr 10, 2018 11:20 am

Postod ribolovac88 » Pet Jan 31, 2020 10:00 am

t03a napisao:
ribolovac88 napisao:
t03a napisao:Šta je fora sa tom biljno štavljenom kožom?
Hrom stava nije pogodna za nozeve jer mesingani delovi na nozevima kao i secivo vremenom patiniraju... Neki ljudi tvrde i da noz gubi ostrinu jer hrom utice na ugljenik a upravo ugljenik je element koji daje kvalitet secivima...

Ne bih znao, mesingane (a i drvene) delove na nozevima nemam. Nikada nisam imao problem sa bilo kakvom vrstom koze za futrole. Patiniranje seciva je manji problem za radne nozeve (oni za vitrine su vec druga prica). Kod mene najcesce nozevi dobiju patinu od upotrebe a ne od stajanja, ako se i to desi 5minuta sa purolom ili hromoksidom i resen problem. Noz koji nije od SS-a a duze ce stajati je uvek pametno premazati nekim uljem.

Poenta je da pravite previse frke ni oko cega, skoro kao ono "uretivanje duse u celik" :mrgreen:

"Frka" je napravljena mnogoooo pre mog i tvog rodjenja... Sto bih ja sada ispravljao krivu Drinu? Ako kaze biljna stava onda biljna stava... To da li trgovci muljaju i lazu svoje musterije u to ni najmanje ne sumnjam ali sa druge strane ja trazim "biljno stavljenu" kozu i kupim naj kvalitetniju na trzistu i prezadovoljan sam kvalitetom! Odlicna memorija,relativno ujednacena debljina,nema ispucalih i uflekanih delova... Ne znam da li se bavis izradom predmeta od koze? Ako nisi vec probaj da uradis nesto sa hrom stavom pa ce ti biti jasno u cemu je razlika...Pozdrav

ribolovac88
Pridružio se: Uto Apr 10, 2018 11:20 am

Postod ribolovac88 » Pet Jan 31, 2020 10:10 am

veselibajker napisao:Čovek vremenom ostari, tako da nož koji je malo patinirao nije problem.
Ako je od nerđajućeg čelika, onda je još manji problem.
Samo ja i dalje ne znam čime je štavljena ta koža. Možda je nekom bitno pa kad krene da kupi bubrege da ne kupi zamenski proizvod.

Da li ja trebam sada da odradim hemijsku analizu koze kako bih dokazao sebi i tebi da li je stava biljna ili ne??? Podjes u prodavnicu po "domaca jaja" i kupis sta? E to sad ti mene pitas :D

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Pet Jan 31, 2020 10:19 am

[quote="ribolovac88

Da li ja trebam sada da odradim hemijsku analizu koze kako bih dokazao sebi i tebi da li je stava biljna ili ne??? Podjes u prodavnicu po "domaca jaja" i kupis sta? E to sad ti mene pitas :D[/quote]

pa jeste tako.
Let There Be Rock!

Povratak na “Radovi domaćih majstora”