Swiss army knife - nož ili gadžet

Moderator: benz

Putnik
Pridružio se: Pet Feb 23, 2018 4:01 pm

Re: Swiss army knife - nož ili gadžet

Postod Putnik » Pet Jul 12, 2019 6:55 pm

Nakon, oko pola godine koriscenja, Swize Do1, kao svog EDC-a. Mogu izneti neka svoja zapazanja.
Sto se funkcionalanosti tice, nema nikakvih problema. Cak nema, ni nekih uocljivih tragova koriscenja. Ostrica se pokazala iznenadjujuce dobro, jos uvek jako dobro drzi ostrinu. Dakle, nikad ostrena, a jos uvek solidno radi posao. Silo je jako dobro i interesantno reseno. Otvarac za vino, klasika ko na Victorinoxu ili Wengeru. Licno mi se cini, da je pinceta bolja od Vic-ove. Oblik i drska noza i ako u pocetku vrlo cudni, u praksi se cini da su bolje ergonomski reseni nego na Vic-u. Ono, nekako se cini da bolje lezi u ruci. Mozda je to i zbog gumiranih korica, koje obezbedjuju, bolji grip. A zakrivljena drska, nekako bas prija u radu. Odkljucavanje moze na dugme, ali licno ga ne koristim, vec kao klasicni liner lock, odkljucavam. Definitivno, moglo bi se poraditi na finalnoj obradi, koja jos uvek nije na nivou Vic-a...

https://imgur.com/fCAOxP4
https://imgur.com/PNiiuOo
https://imgur.com/BnpK7tO
https://imgur.com/WsoX9aO

Korisnikov avatar
simex333
Pridružio se: Pon Jan 19, 2015 1:36 pm

Postod simex333 » Pon Apr 20, 2020 1:03 am

Pošto sam u poslednje vreme promenio skroz mišljenje o vic modelima. Inače veliki fan. Sve više sam počeo da se okrecem manjim modelima. Rupa na sečivu postala mi je previše zamorna. A bio sam opasan zaludjenik. GAk mi se nikako nije dopadao, a sad dodje kao pihtije,sa godinama.
Zanimaju me Vasa iskustva?

Jeremy
Pridružio se: Ned Maj 24, 2020 9:27 pm

Postod Jeremy » Pet Maj 29, 2020 12:12 pm

Pozdrav ljudi! Ne znam da li je pravo mesto, ne bih da zagađujem temu... imam neki nožić na kom piše M.I. Germany (dakle nije SAK) kome treba popravka! Znam da se ne isplati, ali eto sentimentalno sam vezan za njega :D . Vidim da ovde ima ljudi koji modifikuju SAK (u smislu menjaju mu alatke), ovde bi trebalo zameniti jednu polugu (ne znam stručan naziv) unutra! Model je sličan Vic Spartan-u, iste je veličine mada pretpostavljam da deo ne bi odgovarao. Ima jedan na KP sličan ovom mom od kog bi možda odgovarao deo, pa bi kupio njega ili tražio neki na ebay i sl. Pa ako ima neko voljan da se bakće sa tom zahrđalom starudijom koja nije bila vredna ni nova nek se javi! Naravno uz odgovarajuću nadoknadu s moje strane. Nego napominjem zato što znam da ljubitelji noževa (kao i svega ostalog) ne vole da poplravljaju nešto loše... Inače, taj nožić sam nasledio od pokojnog oca (verovatno je i tada bio izakan, nije imao korice ni tada pa ih ne bi ni stavljao), pre mnogo godina sam ga malo očistio od rđe i koristio ne čuvajući ga uopšte (pravo je čudo da ga nisam izgubio). Onda je godinama ležao negde "zagubljen" u starim stvarima, pa kad sam ga opet "pronašao" shvatio sam da želim da ga sačuvam. Rekoh da ga očistim malo bolje od rđe, pročitah negde da je dobro u tu svrhu potopiti ga u sirće... ali sam malo preterao i ostavio ga par dana :( . Odmah posle toga je pukla ova polugica :( Kao što rekoh, svakako ga ne bi koristio već bi stajao, ali mi opet bezveze da ga gledam ovako polomljenog :( Deo polugice se vidi na poslednjoj slici. Ona je od oba nožića i šila (te tri alatke sada landaraju). Ako se javi neko dobiće i detaljniji opis ili slike na pm ili gde god...
Ako sam prekršio neko pravilo ili smeta u ovoj temi, izvinjavam se i slobodno brišite ili premestite!

Slika
Slika
Slika

Evo sad nešto on topic :D
Davno, davno, sam svakodnevno nosio i koristio pomenuti nožić, ali onda sam godinama zaboravio da tako nešto postoji. Dok nisam u jednoj knjižari video Victorinox-e. Pitao sam prodavačicu za nožić sa alatkama koji je imao ovaj gore pomenuti, a ona mi odgovara "a, pa ti hoćeš Spartan" (to pišem čisto da dočaram koliko sam neupućen :D ), i tako ga kupih. Godinama sam nosio, tj. imao samo tog Spartan-a. Ali pošto su mi više puta nedostajala mala kleštanca (leatherman bi mi recimo bio overkill), nisam mogao da odlučim kako da se upgrade-ujem pa sam uzeo "SwissChamp". No on je preveliki i pretežak pa nije baš stalno uz mene, samo kad krenem u neka posebna čeprkanja :mrgreen: . Tako da prošle godine uzeh minichamp alox. On mi je na privesku, apsolutno uvek uz mene (ne izlazim iz stana bez ključeva jelte). Najviše sam oduševljen "orange peeler" alatkom, mada bi je ja pre nazvao "blister package opener" za to je idealna! U svakom slučaju mislim da tu alatku najčešće koristim. Na većim modelima uglavnom šilo i otvarač za konzerve. A s obzirom da otvarač koristim za sve drugo samo ne za otvaranje konzervi, moram reći da mi je otvarač na Vic najbolji, kada bi gledali samo otvaranje koznervi bio bi najlošiji :mrgreen: (ovde mislim na Wenger otvarač i otvarač na ovom mom nemačkom, za konzerve su mi oni bolji).
Moj zaključak je da tu nema "ili", već samo "i"!
To je i alatka za sve i svašta i nožić i gedget... a verovatno i još ponešto :D
Jedino što nije, nije profi alat ni za šta, ali tome nisu ni namenjeni

Povratak na “Noževi”