Filter za vodu

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: Filter za vodu

Postod Hobo » Čet Jan 21, 2016 9:38 am

Pasterizacija (po gruboj podeli) ima dva tipa:
- trajanje od 30 minuta na 60-65' i
- 15-20 sekundi na 80-90'
Mada to zavisi i od materije koja se pasterizuje.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Jan 21, 2016 11:38 pm

Nisam se baš najbajnije izrazio gore ali visim da je nekako shvaćeno na ispravan način.
Sporo hlađenje je srž onoga što sam hteo da naglasim.

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Pet Jan 22, 2016 11:12 pm

Пастеризацију ређе користим, али дестилацију не прескачем.
Боље је кад се понови 2 пута. :handgestures-thumbupleft: Буде ЉУТА!
Е сад нећу ни како ја хоћу!

batja
Pridružio se: Pet Maj 25, 2018 8:15 pm

Postod batja » Čet Jun 21, 2018 12:34 pm

Koliko sam istrazivao, ovo ispada dobra varijanta za te novce. (20-30$)
Da li neko ima iskustva ili misljenje o Sawyer Mini filterima?

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Čet Jun 21, 2018 5:13 pm

Mislim da je sve vec receno (ako si citao). Od Sawyer filtera za tu cijenu neces naci nista bolje. Jedino pitanje koje se postavlja jeste - koliko cesto ces ga koristiti i da li ti je potrebno nesto kvalitetnije/skuplje?

Sawyer it 100% zavrsava posao kao sto mozes da procitas u prethodnim postovima (dakle provjereno). Za nekoga ko ce se naci u situaciji da ponekad "propusti" vodu kroz filter, sigurnosti radi, nemoj da trazis nista drugo..

Ako pak planiras malo cesce ces da ga koristis, Katadyn je kilometrima ispred. Ne po funkcionalnosti, nego po kvalitetu. Princip rada je maltene identican.

batja
Pridružio se: Pet Maj 25, 2018 8:15 pm

Postod batja » Čet Jun 21, 2018 7:44 pm

Nietzsche napisao:Mislim da je sve vec receno (ako si citao).

Opaa... moja greska.
Na ovoj temi nisam pronasao pomenu Sawyer filtera pa sam postavio pitanje. Sada sam search-ovao ceo forum i video da ste pricali o tome. Izvinjavam se na repetitivnosti, trebao sam detaljnije pretraziti.
Hvala Nietzsche.

Edit: za buduce prolaznike Link ka prici o sawyer filiteru

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pet Apr 17, 2020 8:39 pm

Било је то пре много времена кад сам од једног члана форума добио леп и користан поклон (хвала још једном). У питању је мали теренски филтер за воду (Mini Sawyer).
Омален пакет, мала маса коју произвођач декларише на 50-ак грама и практична примена сврставају га међу оне ствари које бисмо увек требали имати на терену.
Комплет се састоји од филтера, савитљиве посуде за воду запремине 0.5 лит, савитљиве сламке и шприца за испирање.

Slika

Филтер је најбитнија компонента. Унутар његовог тела налази се густ сноп танких цевчица чија порозна површина има огроман број отвора величине 0.1 микрометар. Захваљујући великом броју тих малих отвора, проточност је веома добра и омогућава да брзо дођете до велике количине воде за пиће, кување или прање хране. На једном крају је улазни отвор око кога се налази навој за приложену посуду, а исти навој одговара већини пластичних флаша за воду (пробао на 1.5 лит флаши аква виве). На другој страни где се очекује пречишћена вода налази се мали црни чеп који спречава улазак прљавштине у било ком облику или фази.

Slika
Slika
Slika

За потребе ове презентације отишао сам на Космај, прошетао до извора Орловац, наточио воду у припадајућу савитљиву посуду, спојио је на филтер и окренуо према доле. Због напомена да филтер пружа отпор нисам очекивао да ће вода потећи одмах, али она иде врло лепо и у добром млазу. Довољан је лаган притисак на савитљиву посуду да вода брзо прође кроз филтер.

Slika

Филтер није свемогућ па не уклања све мирисе и материје. Осетио сам слабашан укус нечега што има везе са пластичним деловима. Очекујем да се испере после неколико литара воде. Ускоро, само да прође тренутно стање које ме ограничава у лутању.
Савитљиву сламку нисам користио, а можемо замислити да се она споји на улазну страну филтера, потопи у непознату воду, а онда корисник добија пречишћену воду усисавањем са чисте стране, у смеру стрелице на филтеру. Тако ради филтер сламка, само је ово много боље.
Шприц је намењен за редовно одржавање и избацивање нагомиланих нечистоћа. Напуни се чистом водом, прислони се на чисту страну и снажним притиском избаци воду и нечистоће напоље. Тиме се повећава проток, али и решава нежељених гостију унутар филтера. Упутство садржи напомене и за употребу неког хемијског средства када се филтер одлаже на дужи рок. Рецимо да би мала количина доместоса раствореног у чистој води обавила посао. Искористио сам шприц да ваздухом избацим заосталу воду из филтера и да убрзам сушење.
Капацитет филтера је 100'000 галона што је преко 350'000 литара воде. Ако му се деси смрзавање, поре постану много веће и неупотребљиве за своју намену.
Филтер можете користити на више начина – као сламку, као извор чисте воде коју ћете насути у своју чутурицу, као додатак на пластичној флаши за воду, као филтер на путу између „камиле“ у ранцу и црева на рамену (популарно код рели возача, брдских бициклиста, тркача кроз пустињу, урбаних и других шминкера итд.)
Сигурно сам заборавио да напоменем неке ствари. Детаље ћете лако наћи на интернету.
Знам да постоје ефикаснији филтери, али ја нисам северно-амерички специјалац који на викенд иде камионом и у њему вуче све оне лепе и скупе играчке. Такве не виђам тамо где ја идем. Већина планина код нас нуди чисту воду, али дешава се да је нема, а на располагању имам само поток или реку сумњивог садржаја.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
banebeograd
Pridružio se: Uto Nov 23, 2010 6:21 pm

Postod banebeograd » Pet Apr 17, 2020 11:01 pm

super je ovaj malisa, ja imam KATADYN COMBI ali on je znacajno veci i nije da se nosi bas na svaki teren, tako da cim prodje ova vestacka frka sa koronom gledacu da kupim sawyer ...
"Dođe tako vreme kad pametan zaćuti, budala progovori...." Ivo Andrić

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Sub Apr 18, 2020 9:05 am

Super recenzija Veseli. :text-bravo:
Jako zgodna stvar za imati, i meni lično mnogo bolje rešenje od raznih tableta.
:obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Postod stefan » Sub Apr 18, 2020 4:55 pm

Opet ja i Aliexpress,ko o cemu baba o ustipcima... :D
Ovo sto videh je jako slicno ako ne i isto kao Sawyer,a cena je 50% manja ako se dobro secam

https://www.aliexpress.com/item/3266664 ... web201603_
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

Povratak na “Bivak”