Prevozno sredstvo po terenu

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Re: Prevozno sredstvo po terenu

Postod mbole » Pon Maj 07, 2018 12:38 am

Ups...
Skorasnjim izmenama zakona je ovo promenjeno, pa je cela prica vracena na staro, to jest:

U članu 201. dodaje se novi stav 1. koji glasi:
„Za prekršaje za koje je ovim zakonom propisano izricanje zaštitne mere zabrane upravljanja motornim vozilom ista će se izreći licu koje se nalazi u evidenciji vozača Republike Srbije, odnosno licu koje poseduje stranu vozačku dozvolu, za kategoriju vozila kojim je upravljao prilikom izvršenja prekršaja.”.

Tako da... ipak mozes da teras biciklo i janpi :)

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Pon Maj 07, 2018 10:52 am

Na nasem govornom podrucju ima sasvim doviljno informacija, samo sam ja ovaj forum kasno pronasao. Inace ne bih pokretao ovo pitanje ovde. Na Hrvatskom forumu e-vozila.com, tema elektricnih bicikala i samogradnje je veoma detaljno obradjena do najfinijih sitnica, i svako koga zanima ova tema moze da pronade odgovore. Sve teme su detaljno obradjene, bilo da vam treba kombinovani bicikl sa motorom kao ispomoc, prevozno sretstvo za voznju do posla po ravnom, ili ekstremna outdoor masina. Tu su i svi moguci kalkulatori za izracunavanje potrebne snage, potrosnje, kapaciteta... i odgovori na bas sva moguca pitanja. I to vec preko 10 godina unazad.
http://e-vozila.com/forum/viewforum.php?f=51

http://e-vozila.com/forum/viewforum.php?f=3

Inace, na kom mestu sam mogao da postavim pitanje na ovim prostorima ako ne na forumu kom je moto: forum ljubitelja boravka u prirodi? Da li postoji bolje vozilo za kretanje po prirodi? Ne mucis zivotinju(konja), a ni sebe, ne zagadjujes tu prirodu, a vozis se.

Sto se tice voznje bicikle i alkohola, za mojih 30+ godina aktivnog ucestvovanja u saobracaju jos nisam video ni cuo da je pandur zaustavio biciklistu i terao ga da duva. U svakom slucaju lako mozes da se okrenes, predjes na trotoar i guras... A svakako nisam neki alkos i pijem vrlo retko i u izuzetnim sitiacijama. To sam napisao cisto iz zezanja i nije zahtevalo dublju analizu. U svakom slucaju hvala kolegi na detaljnom pojasnjenju saobracajnih propisa :D

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Maj 07, 2018 12:27 pm

DeMM napisao:Da li postoji bolje vozilo za kretanje po prirodi? Ne mucis zivotinju(konja), a ni sebe, ne zagadjujes tu prirodu, a vozis se.

Ta e-vozila kod nas bi trebalo zvati vozila na ugalj posto se 70% struje dobija iz uglja najgoreg kvaliteta u elektranama koje nemaju adekvatnu preradu odpada.

Moje vidjenje "cistog" vozila je motorcikl sa sus pogonom preradjen da radi na etanol ili barem na e-85, pa onda kao u narodnoj "pola pije pola sarcu daje" :D
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Pon Maj 07, 2018 1:10 pm

Po toj logici bi svi prvo trebali da izbacimo elektricne sporete, da peremo ves na ruke, daleko bilo grejanje na struju... Ko bas hoce da bude zelen moze baterije da puni i na solarne celije. Ni to vise nije tako skupo niti nedostupno.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Maj 07, 2018 5:00 pm

Sad smo zastranili.
Hvala za linkove! Pogledaću šta kažu iskusniji e-biciklisti. Ne treba mi, ali znanje se lako pakuje na "hard drive".
P.S. i solarne ćelije su neekološki stvorene. Rešenje je da usporimo. :-)
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Maj 07, 2018 11:39 pm

DeMM napisao:Po toj logici bi svi prvo trebali da izbacimo elektricne sporete, da peremo ves na ruke, daleko bilo grejanje na struju...

Ne smeta meni sport na ugalj nego bicikla na ugalj :) A nemam ni pretenzije da spasavam planetu ...

Ipak biram onog Jimny-ja za po planini :D
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Uto Maj 08, 2018 12:39 am

Neka uglja, dobar je on. Da nema termoelektrane Ugljevik mi u Republici Srpskoj bi i dan danas citali pored svijece. :D
Nego da svi prate taj primjer i uloze u precistace dimnih gasova i modernizaciju... onda nece biti nikakvih problema.
Elem, komsije Hrvati imaju pravo dobar forum vezan za ove elektricne bicikle. Svasta se moze procitati i nauciti.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Maj 08, 2018 6:54 am

Nietzsche napisao:Nego da svi prate taj primjer i uloze u precistace dimnih gasova i modernizaciju... onda nece biti nikakvih problema.

Itekako ce biti problema, cak i da maksimalno modernizujes preciscavanje dimnih gasova. I dalje ce TE raditi na fosilna goriva, i ostaje najveci dugorocni problem a to je emisija CO2. Sve dok ne predjeno na nuklearne elektrane, sa torijumskim reaktorima, nema ozbiljnog smanjenja emisije CO2.

Auto na benzin, koji trosi etanol, kao sto se radi u Brazilu, je mnogo manji problem.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Uto Maj 08, 2018 9:32 am

Nuklearne elektrane svakako najmanje zagadjuju okolinu mada i tu postoji problem sa radioaktivnim otpadom, no ja sam prvenstveno mislio na problem sumpora i kiselih kisa koje su na tom podrucju stvarale ogromne probleme. Devedesetih godina nisi mogao da posadis povrce van plastenika, propadalo bi sa prvom kisom. Danas je sutuacija mnogo bolja, bar toga sto se tice.
Mi smo od nuklearnih elektrana udaljeni svjetlosnim godinama. Nemamo ni pristojnu zeljeznicu kamoli sta drugo, pa mi je ova prica o modernizaciji sadasnjih postrojenja nekako najrealnija. Kaze mi stari da se u bivsoj Jugi vozom od Vinkovaca do Beograda stizalo daleko brze nego danas, tako da sam malo skeptican.
Vozila na etanol, plin, baterije... su svakako bolja opcija od onih koja idu na naftu, ali sta da se radi. Ako nista drugo bar svaki dan na ulicama vidjam sve vise i vise ovih Tesla automobila i bicikala.

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Uto Maj 08, 2018 10:14 am

Dosta tih "green" tehnologija to zapravo i nisu, već samo izmeštaju mesto zagađenja negde tamo gde se ne vidi toliko (drugi grad, pokrajina, država, kontinent...). Proizvodnja punjivih baterija je vrlo prljava, plus što se procenjuje da Litijuma na našoj planeti nema ni izbliza toliko koliko bi bilo potrebno da se recimo svi autobili prebace na baterije. Naravno, moguće je da će neko izmisliti neku adekvatnu vrstu baterije koja neće koristiti Litijum, koja će biti laka za proizvodnju, skladištenje i posle, na samom kraju, reciklažu...
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Povratak na “Ostala oprema”