Vikendica, koliba... za i protiv

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Re: Vikendica, koliba... za i protiv

Postod t03a » Pet Maj 05, 2017 8:37 am

DeMM napisao:Danas je lose vremenske prilike lako izbeci. Pored gomile aplikacija koje prilicno precizno nude vremensku prognozu za narednih nekiliko dana, ja koristim i ovu adresu

To mozes da okacis macku o rep narocito u prolece/leto. Jednostavno matematicki modeli koji se koriste da prognozu mogu da daju neku siru sliku ali mikrolokaciske promene u periodima nestabilnog vremena tesko da mogu prognoziraju na par dana uspesno. Za neka podrucija u odgovarajuce doba godine su dobri za neka druga dzaba ti sve. Nije meni sto kisnem nego sto potrosim ceo dan da dodjem tamo gde hocu...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Pet Maj 05, 2017 10:16 am

Kratko iznenadno nevreme je po nekad tesko predvideti, ali to obicno prodje brze nego sto pocne. Ozbiljnije nepogode se pripremaju, povecava se koncentracija oblaka i sasvim dobro se moze predvideti pocetak nestabilnig vremena nekoliko dana unapred. Dogorocne vremenske prognoze su babske price i to je ono sto je nemoguce predvideti, pa cak i preciznu lokaciju, ali se moze predvideti period kad u toku dana na odredjenim mestima cesto moze padati kisa, i tih dana ne ici daleko ako se nema neki zaklon. Mene godinama unazad nije iznenadilo lose vreme napolju, osim u situacijama kad sam svesno rizikovao. Na primer, danima je u okruzenju lose vreme, i tad koristim periode kada u toku dana lepo da prosetam. Pogledam satelitski snimak i vidim da su kisni oblaci dovoljno daleko da mozda imam 2 sata vremena da provedem napolju, nekad promasim, ali mi je auto dovoljno blizu. Cesto ne izadjem jer sam ocekivao nevreme, a ono se istrese negde u blizini, promeni smer i za malo promasi moju lokaciju... U takvim situacijama mi po nekad bude zao sto nisam izasao, a nekad rizikujem ali se ne udaljavam previse od zaklona. Visednevne boravke uspesno planiram kombinujuci Weather Chanell, satelitske snimke i lightningmap, i godinama unazad nisam imao iznenadjenja.

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pet Maj 05, 2017 10:27 am

Ajoj, al' je krenulo razmastavanje... :D :D :D modifikovani Mitsubishi L200, dva-tri sata voznje al' ako moze sluzbenim kolima i benzinom, ko ce kosi, a ko vodu nosi...
Elem, moja vizija je ovakva. Celo zezanje ne sme da predje 2500 evra. Ako ste sa nekim udruzeni jos bolje, dele se troskovi bar oko zemlje, jer je to ubedljivo najskuplji deo price. Najveci problem sa kupovinom placa je taj sto svi nude vece komade zemlje ili sume, pa to onda vise i kosta. Mada, udruzi se nekoliko nas sa slicnom vizijom, kupi se veci komad i posle se to ispalcerise natenane, a i ne mora. Svako na svom komadu zemlje pravi sta hoce, pod uslovom da je od drveta. Cvrsta gradnja zabranjena. Uopste nije losa ideja takve komune, jer si okruzen ljudima koji ti prijaju, ima se pomoc i zajedno smo jaci.
Sama koliba ne bi smela da predje 1000-1500 evra max sa sve peci i neophodnim pokucstvom.Sve sto moze polovno, rokaj. 4x4m sa sve malom galerijom za spavanje i tremom.
Najvise bih voleo neku necivilizaciju, ali je to koliko toliko moguce samo u planini i to kao relativan pojam. U krug od prihvatljivih 100+20 km od Bg-a bas u nema neki izbor na granici su Povlen, Rudnik, Rajac, Divcibare i idealni Kosmaj. Iako je to po km taman tu u stvarnosti je to put od 2 do 3 sata. Nije strasno, ali nije ni idealno. Kosmaj jedini na 50 minuta voznje, ali nije necivilizacija i zemljiste srazmerno skuplje. Jedino je Povlen bas povoljan ( a po meni i najlepsi i bogat vodom), skoro naleteh na plac od 14 ari za 400 evra. Za takav isti U BLIZINI ( ne na) Kosmaja je potrebno bar 1800 evra. Kompromisi jednostavno moraju postojati. Dalje je jeftinije, blize je skuplje i cesce ces bivati tamo.
Kolibu bih stacionirao ili na obodu sume ili u sumi bas da biz izbegao kosenje trave, a i tako mi lepse. U sumi slabo trave do pojasa, gazis po pola mestra lisca i time izbegosmo jos jednu zavrzlamu.
Voda.Valjalo bi nesto sa izvorom i resen problem, ali ako nema onda bih sproveo kisnicu u cisternu. Prokuvas i eto i za pice i tehnicka. Mala cisterna od 1000 litara kosta 80 evra i sasvim zadovoljava potrebe.
Zasto koliba? Sto rece Hobo sto sam stariji to mi je manje mrsko da budem stacioniran i da neko mesto prihvatim kao svoje. I da ga znam ko svoj dzep. Dozvoljava ti da uzivas u prirodi tokom cele godine, a ne samo u leto i jesen i da ne pratis prognozu k'o kladionicu. Ne odricem se satora i izleta po drugim lepotama, ali imati svoj komadic raja negde u zelenom je meni od sad vrhunski prioritet i neprocenjivo. A i moji decaci obozavaju sve to, jebo ih onaj ko ih tako vaspitao! :D
...a ja mislio da je zivot reka!

bogavac
Pridružio se: Čet Jan 02, 2014 1:15 pm

Postod bogavac » Pet Maj 05, 2017 12:20 pm

Dodjoste vi do samoodrzavajuce kuce/vikendice:-) samo od prirodnih materijala .da ima voda blizu,put solidan,neki dzipcic,jos samo solarne ploce na krov i gotovo.dobro,ruku na srce to bi bilo idealno po meni.samoodrzavajuca brvnara koja pruza udobnost mokrom i izmrzlom putniku namerniku.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Maj 05, 2017 12:36 pm

Autoput prema Cacku (i njegovom okruzenju) ce vec sledece godine za Vlay-a i one koji razmisljaju na slican nacin pruziti znatno vise mogucnosti po povoljnim cenama. Placevi, pa cak i napustena seoska domacinstva nude se po bagatelnim cenama. Dva kuma, tri brata ili stalna lovacka ekipa vec sada mogu bez problema da se "skuce" u okviru budzeta koji je Vlay pomenuo.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pet Maj 05, 2017 1:08 pm

Hobo napisao:stalna lovacka ekipa vec sada mogu bez problema da se "skuce" u okviru budzeta koji je Vlay pomenuo.

Imajuci u vidu stepen i karakter migracija, bice toga sve vise. Doduse za lovce je to raj, sve vise zapustenih njiva i livada...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pet Maj 05, 2017 1:26 pm

Hmmm... meni samo da predjem na stranu Bg odakle krecem ka Cacku treba pola sata.
Predaleko.
Imam nasledjenu livadu i sumu malo pre starog uspona uz Rudnik (Davidovica, ne znam kuda je sad prosao autoput), al bio sam tamo ceo jedan put. (Pre)daleko za ovakve namene.

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pet Maj 05, 2017 2:03 pm

Treba ti pucati u koleno i to Glokom da ti teze padne. :sad-roulette:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am