Jedan bowie od nerdjajuceg celika za lovca iz Crne Gore

Moderator: rista

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Re: Jedan bowie od nerdjajuceg celika za lovca iz Crne Gore

Postod gray_wolf » Sub Nov 18, 2017 10:45 pm

После Сaлетовог постa и било је зa очекивaти овaкaв рaсплет дискусије.
Е пa сви сте ви у прaву,aл јa се сa никим од вaс не слaжем. :mrgreen:
Естетикa .... мислим дa о томе не требa трошити речи.
Лично ми се овaј нож не свиђa,и не сaмо дa делим Сaлетов стaв дa муштеријa немa појмa штa је то употебљив нож,него ми делује кaо дa гa је нaручио неки од оних мaнекенa бaлистичaрa,АЛИ нити сaм гa јa нaручивaо,нити дaвaо пaре зa његa,пa ме ни не дотиче...
Иaко немaмо слику мустре,верујем дa је Тишлер мaјсторски део испоштовaо 110 посто.
О употребној вредности...
Мислим дa смо већ видели дa је Тишлер докaзaо дa знa дa нaпрaви ДОБАР НОЖ,исто кaо што је то и Борко докaзaо,кaо што су нaм докaзaли и Шило,и Ристa,и Мирољуб,и Бецa,и рaхметли Врaбaц,и Рaле из Буковцa,и Бaш Челик и aко имa још који дa сaм гa зaборaвио нек не зaмери...
Лични мој стaв је или знaш или не знaш дa користиш нож,све остaло је ствaр личне перцепције штa је то употребљив нож.
Ловaчки нож...a кaко он требa дa изгледa? Некимa сaм причaо о Буци,човеку који је у шуми провео временa мождa и више него што бих неки од нaс присутних нa овом форуму смaтрaли зa нормaлно,a дa видимо његов бушкрaфт кит,смејaли би се...АЛИ он знa свaки кутaк у шуми,кaко се којa животињскa врстa понaшa,кaд рибa рaди,кaко сaкрити сопствене мирисе,нaпрaвити вaбилицу од мaтеријaлa из шуме,неопaжено се пришуњaти...
Верујем дa је добaр део овде присутних чуо и зa Милетa Индијaнцa из Лaповa,нек гa Друид,aко се некaд појaви питa кaкaв нож је користио,и aко може овде дa нaм тaј нож предстaви...
Ловaчки нож,ловaчкa пушкa,ловaчки рaнaц,ловaчке чизме,ловaчкa лaмпa...кaо и свa другa опремa је ствaр личног изборa. ЛОВ ЈЕ ВЕШТИНА
Нa пример јa кaд бих јaвно рекaо сa чиме бих волео ловити,кaд би то зaкон дозволио,верујем дa би ме позвaли нa скупштину ЛСС дa ме јaвно спaле.
Мaјстори ко мaјстори,рaде зa пaре,и изрaђују оно што муштеријa трaжи. Дa ли муштеријa знa штa је употребљив нож,то је његовa ствaр,он гa плaћa. Једном је неко питaо једног мaјсторa кaко је зaдовољaн једним ножем који је урaдио,игром случaјa ту је био и човек који је тaј нож купио,мaјстор је одговорио: Питaј његa,он је зa то дaо пaре.
Не знaм зaшто,aли морaо сaм вaм ово рећи,свимa... Не шкоди,a aко не шкоди... :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sub Nov 18, 2017 11:19 pm

Diskusija ode u #@&z@ zato sto smo vrcavog duha i britkog jezika. Niko ovde nikoga ne proziva za majstorluk (mislim da Tisler više nije u kategoriji majstora već je prešao na sledeći nivo). Ovo je samo dobra zezancija, a nož ko nož, koristi ga ko kako zna i ume i percepira njegovu efikasnost i upotrebnu vrednost. A i dosta više sa tim očevima kao da smo na seminaru za kuvanje, dajte malo sekire, to je pravi šumski duh :) :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Sub Nov 18, 2017 11:22 pm

t03a napisao:dajte malo sekire, to je pravi šumski duh :) :mrgreen:

Јесaм пре неки дaн поменуо кaко се ти увек први сетиш лепих и корисних ствaри?

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Nov 19, 2017 12:07 am

jedno vreme je u potpisu jednog od mudrijih članova ovog foruma pisalo nešto u stilu: "ako nećeš da čuješ moje iskreno mišljenje, onda nemoj ništa ni da me pitaš"
Ako Tišler namerno neće da kaže debljinu leđa, onda se ja namerno izvinjavam, i namerno neću ništa više da napišem u ovoj temi.
Sve super i svi smo drugari, evo delimo čak i objektivnost :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Ned Nov 19, 2017 12:32 am

gray_wolf napisao:
t03a napisao:dajte malo sekire, to je pravi šumski duh :) :mrgreen:

Јесaм пре неки дaн поменуо кaко се ти увек први сетиш лепих и корисних ствaри?

Jesi :mrgreen:

Da se ispovedim velikom bratu. Ozbiljno razmišljam da mi sekira postane primarni šumski alat :teasing-tease:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Nov 19, 2017 7:31 am

Cekajte, ko od vas zna sta narucilac lovi u Crnoj gori. Mozda je narucio noz za sopstvene specificne potrebe..
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
tisler
Nožar
Pridružio se: Čet Mar 29, 2012 12:05 am

Postod tisler » Ned Nov 19, 2017 4:38 pm

StepenWolf napisao:jedno vreme je u potpisu jednog od mudrijih članova ovog foruma pisalo nešto u stilu: "ako nećeš da čuješ moje iskreno mišljenje, onda nemoj ništa ni da me pitaš"
Ako Tišler namerno neće da kaže debljinu leđa, onda se ja namerno izvinjavam, i namerno neću ništa više da napišem u ovoj temi.
Sve super i svi smo drugari, evo delimo čak i objektivnost :obscene-drinkingcheers:

Ma rode ti se NAMERNOpravis lud,ja nisam napisao koliko je noz debeo a ti rece da je predebeo,sad ispade da ja ne zelim da cujem negativne kritike.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Ned Nov 19, 2017 9:26 pm

Deb'o je. :teasing-poke:
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pon Nov 20, 2017 1:49 pm

Gurman napisao:Aaaa jeste ga nagrdili za medalju! Kad pitas sta ce ti fuler to ti je isto kao da si pitao sto si stavio aluminijumske felne na automobil (nema funkciju, ali je cool). 90 % Sekeljicevih nozeva ima velike branike , debela ledja i veliki rikaso, pa se svi klanjate do zemlje i niko ne gusla o tome kako su "neupotrebljivi". Ove price kako noz nece odraditi posao je smesno. Ljubomorni ste sto nije vas. :auf: :argh:

Gresis sinko, ovaj... silno gresis.
Prvo da napomenem da mi uopste nije jasno zasto je doslo do usporedbe Borko vs Tisler, jer je jasno naznaceno da Tisler ovo nije dizajnirao vec pravio po specifikacijama koje su narucene, a samim tim mi nije jasna ni njegova reakcija na opravdane kritike noza. Niko nije kritikovao njegovu majstorsku izradu, vec noz kao takav. Svi znamo da kada Tisler pravi nozeve po sopstvenoj zamisli oni ispadnu onako kako i treba. Mogao bi malo taj majstorski ego da spusti na nize grane i da se ne brani ono sto je neodbranjivo, a to je da ovaj Buvi noz sem istorijske vrednosti malo ima bilo kakvu upotrebnu. Jednostavno je prevelik, pretezak, PREDEBEO (jer Buvi nozevi i treba da budu debeli u ledjima) i sa katastrofalnom visinom brusenja.

@Gurman
Fuler- poprecni presek, estetika, ojacanje, smanjene tezine, a ja najvise volim ono objasnjenje "isticanje krvi kroz kanal". Jedini smisleni fuler videh na jakutskom nozu i to poradi lakoce ostrenja. Estetika moze, ali ne ako donosi negativne poene u upotrebi, a ta dva kanalica OSTRIH ivica u kojima sve i svasta moze da se zadrzi ih svakako donose. A zasto bih nesto naknadno iscackavao ako mogu samo da prebrisem krpom i teram dalje? O krvi i slicnim tecnostima da i ne govorim, mada ja zaista mislim da ovo nije namenjeno za lov, nego za vitrinu i pokazivanje i da mu je prvenstvena namena izazivanje WOW efekta na populaciju.
Veliki branik- da, Borko pravi masivne, ali ne i velike branike u odnosu na uzduznu osu. Pritom, njegovi branici nisu OSTRIH ivica i ravni sa obe strane, vec je unutrasnja strana uvek zaobljena tako da prst cucne tu k'o dupe na nosu. Ovde imas ravnu plocu sa obe strane.
Debela ledja- ima Borko i nozeve sa tanjim ledjima, ali kada pravi noz sa debelim ledjima, onda je to na sirokom secivu i sa linijom brusenja skroz skroz do ledja. Ovde na delu imamo klasican Buvi, koji je debeo, a linija brusenja mu je tu oko trecine seciva. Prevelik ugao i lose rezne karakteristike, a to jelte i nije namena ovog Buvija, vec mlacenje i "borba". Tako da ne razumem ni ovu usporedbu. Sve i jedan Borkov noz koji sam drzao u ruci ima fantasticno brusenje i rezne karakteristike, uostalom kao i Tislerovi koje on sam osmisli i dizajnira.
Rikaso- razlika izmedju ovog ricasa i Borkovih je u tome sto u Borkove mozes komotno da turis prst, ma koliko ja ovo resenje smatrao stupidnim. Ovde, a i na vecini Tislerovih nozeva, taj rikaso je ni tamo ni vamo, predaleko od branika, a premalo da turis tu prst i komotno radis. Najcesce sluzi da bi se napravilo mesta za zig i to je jedina ozbiljna zamerka na njegove skoro savrsene nozeve koje volim.

Ponovicu, uopste mi nije jasno sto se razvi diskusija oko Buvi noza. Buvi je Buvi. Odradice vecinu stvari, ali sve to moze jedno sto puta lepse, efikasnije i elegantnije. S' tim u vezi, dozvolite mi jos jedno razmisljanje. Kada krene salva kritika majstori se uglavnom brane sa onim univerzalnim "nisam ja, tako mi narucio kupac". U ovom slucaju zaista verujem da je tako, jer Tisler pravi 100 puta efikasnije nozeve od ovoga i ovo uopste nije u njegovom maniru. Medjutim, stojim na stanovistu da kada majstor vec napravi svoje ime medju poznavaocima ne bi trebalo tek tako da prihvata bilo kakav posao i dozvoli da pod njegovim pecatom pravi gluposti kao sto je ovaj noz. Znam, utopija u zemlji Srbiji, novci svima trebaju k'o 'leba, ali treba voditi racuna o imenu koje je mukotrpno stekao.

@ Tisler, ovaj noz jeste debeo bez obzira sto nisi napisao, a tvoja reakcija neprimerena. Pricas sa ljudima koji su provrteli dovoljno seciva u rukama i imaju dovoljno znanja i iskustva da neki sud mogu da donesu i na osnovu slike.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Pon Nov 20, 2017 3:15 pm

ako ti tako kazes onda dobro :character-oldtimer:
Let There Be Rock!

Povratak na “Radovi domaćih majstora”