Bas Celik nozevi

Moderator: rista

Bas Celik
Pridružio se: Čet Okt 27, 2016 6:01 pm

Re: Bas Celik nozevi

Postod Bas Celik » Čet Jun 21, 2018 10:43 am

52100 najbolje rezultate daje na vecim tvrdocama 61-62-63 cak i na tvrdoci od 67 tj onoj posle kaljenja nije u opste staklast kao sto su neki drugi celici .Lomio sam cekicem dosta test plocica uhvacenih u stegu . Ako isti celik okalis na 64-65 rokvela onda je tek zilav zbog zaostalog austenita u njemu. Prakticno bih mogao najbolje da objasnim da cu pre iskriviti vrh celika koji je otpusten na 58-59 nego nesto uraditi celiku koji je ostavljen na 61, tu mislim na ono zabadanje vrha u dasku. Praksa mi je pokazala da mi je 61 najsigurnije mesto sa 52100 i nacin na koji ga danas radim. Teorija i praksa stranih majstora kaze isto i tu se za nize tvrdoce od 61-62 rokvela preporucuju neki drugi celici poput o1-o2 itd jer su bolji od 52100 u tom rangu od 58 do 60 rokvela. Kad se radi stepenasto kaljenje onda 52100 moze da ide za dva rokvela vise sto bi bilo 62-63 za nozeve tipa Rover ili 64 -65 za neka usko specijalizovana seciva poput kuhinjskih nozeva . Naravno sve to treba proveriti i u praksi i ne uzimati zdravo za gotovo.Ovo sa kaljenjem na 66-67 rokvela sam vec objasnjavao ali mogu ponoviti. Martenzit je najcvrsca faza celika njegova teoretska tvrdoca je 68 rokvela kada ti rokvel aparat izmeri tu tvrdocu to je greska aparata. 66-67 je nesto sto se smatra odlicnim . Dakle kad postignes tu tvrdocu posle kaljenja znaci da imas gotovo 100% martenzitnu strukturu u celiku bez zaostalog austenita cije se prisustvo registruje manjim tvrdocama od tih . Austenit je faza u kojoj je celik bio pre uranjanja u ulje i njegovo prisustvo posle kaljenja se naziva zaostali austenit. On je prisutan kod svih nerdjajucih celika u manjoj ili vecoj meri pa se njegovo prociscavanje radi sa tecnim azotom ali ni tada se to ne dovede do kraja.Pored martenzita u celicima zna biti i karbida (pogotovo u visokolegiranim) i to je ono na sta vecina savremenih celika racuna. Ti karbidi u zavisnosti od kojih su elemenata nastali znaju imati i tvrdoce preko 70 rokvela ali su i dalje usadjeni u martenzit koji nije okaljen na najvecu tvrdocu. Koriscenjem noza oni ispadaju iz ostrice te otuda osecaj da se noz odjednom istupio ovo sve mahom vazi za nerdjajuce celike.Ja volim celike koji ne racunaju na takve stvari i sa njima radim. 52100 ce se lakse ostriti na 67 rokvela nego elmax na 60 to mogu da potpisem.

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Čet Jun 21, 2018 12:05 pm

:handgestures-thumbupleft:
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !

'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Čet Jun 21, 2018 4:55 pm

Hoces da kazes da sto prostiji rdjajuci celik to bolje performanse u koriscenju koje podrazumeva i ostrenje?
...a ja mislio da je zivot reka!

Bas Celik

Postod Bas Celik » Čet Jun 21, 2018 5:47 pm

Ti to naravno znas. Sad- postoje ljudi koji ce uvek reci ja nemam problem da naostrim m390 , ali postoje ljudi koji ce reci ja nemam problem da preplivam La Mans . Ja sam radio sa elmaxom i sa 52100 i znam sta su oni kako u izradi tako i u koriscenju. Ostrenje i drzanje ostrine je najbitnije kod jednog noza, meni taj odnos nikad nece biti prihvatljiv kod nerdjajucih celika. Mozda aeb-l i tome slicni celici koji nemaju velike karbide ali sa njima jos nisam radio, a to nisu "super celici". Najbolji opis koji sam ja procitao za karbide i celik je onaj o zubima i vilici. Veci zubi (karbidi) zahtevaju vecu vilicu (to bi u ovom slucaju bio sam rez noza). Odatle proizilazi da nozevi od nerdjajucih celika kao vlasnika velikih karbida ne mogu dati stabilnu istanjenu ostricu. Pomenuo sam tvrdoce pojedinih karbida koje su ogromne a koriscenjem noza oni se ne trose ravnomerno kao materijal koji ih drzi vec se izvaljuju i ostavljaju rupe , samim tim kad se noz jednom istupi ima znatno vise posla da se te rupe izravnjaju da bi porasli novi zubi. Ovo bi bio samo deo price koji se tice samog reza o zilavosti jednih i drugih ne bih ni komentarisao.Najveci poznavaoci materije termicke obrade u svetu nozarstva ne rade nozeve od nerdjajucih celika to im je ispod casti oni prodaju znanje a ne s..nje ;) .Zasto bi za ime bozje neko zeleo da ima secivo od necega sto je toliko limitirano u svojim osobinama, ja volim celike od kojih se moze napraviti kako mac tako i brijac tu nerdjajuci celici padaju u vodu. Njih vidim u preklopnim nozevima a nikako na fiksnim secivima jer jedni druge zasluzuju haha. To sto neke kompanije moraju da zive prodavajuci jedan model noza u 10 razlicitih celika nije moj problem. A secam se svog pocetka osecao sam se tako hendikepiranim sto ne pravim nozeve od nerdjajucih celika . Uglavnom za svaki nerdjajuci super celik postoji dva puta bolji patinirani odgovor.

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Čet Jun 21, 2018 8:24 pm

:D :D :D :text-bravo:
Znam, ali volim da zahebavam one fasiste, ljubitelje SS-a. Smrt fasizmu- sloboda narodu!
Svejedno, hvala na iscrpnom odgovoru. :handgestures-thumbupleft:
...a ja mislio da je zivot reka!

Bas Celik

Postod Bas Celik » Pet Jun 22, 2018 3:56 pm

Nema na cemu.
Obicno se za 52100 kaze da ide na tvrdocu od 65 rokvela posle kaljenja i da bi na otpustanju sa njim postigao 60 rokvela treba da ides na 200 stepeni celzijusa.
Sta zna cigo sta je 300 kila! :teasing-tease:
Ovo je finalna temperatura sa kojom sam postigao 61 rokvel. Krenuo sam sa 215 c na jednom komadu na merenju sam dobio 62 rokvela.Mada mi se mnogo svidja 52100 na toj tvrdoci izdrzacu jos neko vreme na 61 sve dok ne budem radio stepenasto kaljenje.
SlikaSlikaSlika

Bas Celik

Postod Bas Celik » Sre Jul 04, 2018 9:10 pm

Tapered tang - sa 5 mm na 1 milimetar + brusenje na malom tocku sa strane (ne vidi se na slici).
Slika

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Jul 04, 2018 9:42 pm

Kljucna operacija..
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Bas Celik

Postod Bas Celik » Pet Jul 27, 2018 5:40 pm

Da nastavim, pravljenje mikarte. Slika

Bas Celik

Postod Bas Celik » Pet Jul 27, 2018 5:49 pm

Posto pravim dosta mikarte za moje nozeve morao sam pronaci neki nacin da do nje dolazim malo brze, nije da je ovaj nacin najbrzi ali je jako inovativan spram onog regularnog u kom cekas 24 sata. Na slici je vulkanizerska pegla koju je pravio moj cale jos nekih 80-ih godina i ploce bakra koje sam koristio za kaljenje elmaxa.Rukavice su tu da pokupe visak epoksija.
Slika

Povratak na “Radovi domaćih majstora”