Miroljub Stanković - Zaviša ( Felix )

Moderator: rista

Korisnikov avatar
boken
Pridružio se: Čet Feb 20, 2014 5:34 pm

Re: Miroljub Stanković - Zaviša ( Felix )

Postod boken » Uto Okt 20, 2015 10:13 pm

BR_ napisao:Ta kosuljica lezaja je bolji izbor od O1, i od A2, u domacim uslovima termicke obrade, i u svakom slucaju j odlican izbor za ovakvo secivo.

Meni uzasno smetaju ti spejseri na prelepom komadu drveta, i jos svasta ponesto u geometriji seciva, no to je posebna prica. Uz male prepravke noz bi bio daleko bolji

BR_ uvažavam tvoje mišljenje, ogromno iskustvo je iza tebe. Voleo bi da ukratko apsolviraš potrebne izmene na sečivu, kako bi ubuduće uzeo to u obzir prilikom izrade idejnog rešenja. Ovog puta tapered tang sigurno nije u opciji :teasing-poke: .

Veliki pozdrav.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Uto Okt 20, 2015 10:19 pm

Ne kazem ja da je kosuljica lagera losa za noz, nego da se cesto ne zna koji je celik u pitanju pa TO moze da varira a samim tim i rezultati.

BR, ne vidim problem da se uradi TO A2 ili O1 u kucnoj radinosti uz odgovarajucu pec (nisu ni skupe ni komplikovane za samogradnju, svaki bi majstor to trebao da ima)
Veseli, nemam cime trenutno da slikam, ali onaj Miroljubov od turpije sa slaganom kozom mi je omiljeni u poslednje vreme, sav je jadnicak posiveo od luka i slanine :) E, da ostetio sam ga na par mesta, dobio je sitne zubice :) doduse slomio sam i vrh na 3V Aurori, i ostetio onu Becinu zverku sto lici na Kalahari :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Okt 20, 2015 11:38 pm

Tozo, 52100 je bolji od O2, sa istim kalitetom termicke obrade. Sa druge strane A2 bez pravog krio tretmana nije ono sto treba da bude, a pri tome se ne ostri nista lakse ako nema krio tretman. Genralno svi nozevi ove velicine od A2 su ispod tvrdoce koja je optimalna, ne bi li bili laksi za ostrenje. Kada se A2 digne za 2-3 stepena na HRC skali, skoro da ne izgubi nista od zilavosti, ali dobije na drzanju ostice, a jedini problem je sto na stropovanje moze da se zaboravi. No A2 nije savrsen celik za nozeve manje od ovoga, on ne ponosi preterano dobro male uglove.

Kad sve saberes 52100 je bolji od oba. Od O1 ima bolji odnos brzine ostrenja/drzanja seciva. od A2 bolje podnosi niske uglove ostrenja cak i kada A2 ima pun tretman termicke obrade. Tek kada nema krio ciklus na temperaturi tecnog azota, A2 nema ni jednu prednost. Uz to dodas da je vecina nozeva od A2 optimizovana sirem krugu korisnika, a da to ne mora da se adi sa 52100, i prica je kompletna.

Boken, na ovom nozu ima puno sitnih problema. Prvo Choil je preveliki, a i mesto za kaziprst na drsci je na pogrsnom mestu. Odvojeno kako tako, ali kada saberes ta dva, upotrebljivi deo seciva pocinje nekih 4-5 cm od mesta gde mozes da primenis najvec silu. To je debeo problem.

Sledeci problem je sto je rez u sustini prav, iako si se trudio da bude koliko toliko upsvept. Ni veci majstori nisu imuni na taj problem, no to je uvk mana. Na ovakom obliku secivas mozes da imas kontinualnu krivu, a n klin. Kontinualna kriva j uvek povoljnija u rezu. Jedina prednost kod ravnog seciva, koje j ovako postavljeno na drsku je smanjenje sile u proboju, ali ovaj noz nije koncipiran za takvo nesto, opet mu smeta taj choil.

Imas problem i sa drskom koja gubi povrsinu preseka na pozadi, pa imas problem u drzanju noza u povlacenju. Opet, to moze da s prihvati na nozu za borbu, ako mu je namena bo, ali ti onda nedostaju drugi elementi.

Pin na kraju drske, na mest koje je najlakse za ostcivanje je jos jedan poblem. To je rihvatljivo mesto za zakivak od tanga, ali tu mesta pinu nema, pogotovu tako ukrasenom. Isti problem i sa krajem drske iza spacera, sa tako orijentisanim godovima, idealni uslovi da se slomi.

Na zalost, meni je ovo noz za vitrinu, da mu se dive oni koji noz ne koriste. Prvo koriscenje i ode mast u propast.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Čet Okt 22, 2015 12:00 am

Ostatak diskusije o cvarcima i celicima mozete nastaviti da pratite ovde: viewtopic.php?f=18&p=60844#p60844
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sre Nov 04, 2015 8:32 pm

Ja obicno kritikujem izbor materijala za drsku noza, jer najcesce, osrednji materij (orah) umanji atraktitivnost dobrog seciva.
Ovom prilikom je secivo i dalje superiornije od rucke. Bez obzira na itekako "atraktivan" materijal, ovo secivo zasluzuje bolju drsku!
Bravo majstore !!!

p.s.
btw: pozdrav svima iz UAE
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Povratak na “Radovi domaćih majstora”