Takmicenje za izbor "najboljeg vojnickog noza"

Seminari, Sajmovi, Takmičenja

Moderator: rista

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Takmicenje za izbor "najboljeg vojnickog noza"

Postod Hobo » Uto Avg 19, 2014 10:17 am

Obzirom na pokusaje da nasa nozarska takmicenja postanu tradicionalna okupljanja majstora dva puta godisnje, vreme je za sledeci "izazov". Razmisljali smo koju kategoriju nozeva bi nasi majstori mogli ovoga puta da "obrade". Kao atraktivan i zahtevan deo opreme nametnuo se "vojnicki noz". To je u sustini univerzalna alatka a borbena namena mu je sekundarna opcija. Zbog toga su odabrani sledeci testovi kao pokazatelj pojedinacnih osobina noza:
- secenje dvostrukog kanapa koji slobodno visi
- secenje krovne letve (meri se vreme)
- izrezivanje stranice automobilske gume (meri se vreme i ocenjuje pravilnost reza)
- probijanje benzinskog bureta
- odvajanje/razvaljivanje tri letvice medjusobno spojene ekserima (meri se vreme a test je simulacija razvaljivanja municijskog sanduka)
- presecanje bodljikave zice ucvrscene na stubu
- bocno opterecenje noza (zgib na nozu)
- presecanje papira formata A-4
Ogranicenje je masa od maksimalno 350 grama i futrola koja mora da ispuni uslov da se nosi na uobicajen nacin, horizontalno i "naglavacke' tj. upsidedown. U ziriju ce biti i gost iz spec. brigade.
Posto je predhodno takmicenje umesto u prolece odrzano pocetkom Jula, ovo bi moglo da se odrzi poslednje subote u Oktobru ili prve subote u Novembru.
Lokacija za ovo desavanje je "Carapica brest" na obroncima Avale a kotizacija je uobicajenih 1500 dinara. Pojedinosti ce biti objavljene naknadno.

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Re: Takmicenje za izbor "najboljeg vojnickog noza"

Postod Gurman » Uto Avg 19, 2014 11:05 am

Znao sam :D ( samo sam ja napisao borbeni noz u sledecem takmicenju). Lokacija :handgestures-thumbupleft:
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Uto Avg 19, 2014 11:15 am

Pitanja:
Da li se za presecanje bodljikave žice na stubu koristi još neko pomoćno sredstvo kojim bi se nož 'pomilovao' po leđima?
Gde će i kako biti učvršćen nož za test bočnog opterećenja - zgib na nožu? Kako to izvesti? Teži takmičari već sad treba da krenu na dijetu.

P.S. Municijski sanduk se ne razvaljuje. Lepo se skinu plombe, otvore bravice, otvori unutrašnja limena kutija uz pomoć priložene čelične žice i... rokaj!
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Uto Avg 19, 2014 11:40 am

Testovi su zamisljeni kao svojevrsna provera noza (bez dodatne macole, pajsera ili makaza za zicu) pa ce se za secenje koristiti NOZ i covek koji njime rukuje.
Razvaljivanje municijske kutije ima smisla koliko i probijanje benzinskog bureta ili pomenuto secenje zice tj. uvek postoji laksi i pametniji nacin da se neki posao obavi. Sad, priznaces da test koji bismo nazvali "provaljivanje vrata" zvuci pomalo onako... :law-policered:
Sto se zgibova tj. statickog opterecenja tice, postoji izreka "prema svecu i tropar" pa iako sam mislio da okacimo Hogara na svaki noz demonstrator moze da bude bio ko. Cudno da se niko ne buni kada rmpalija 2x2m zamahne dok nesto sece :character-blues: Zamisao je da se noz ucvrsti na polovini duzine izmedju dve grede i fiksira stolarskim stegama ili srafovima. Uostalom, o tome neka brine organizator :mrgreen: Ja bih uzivao da vidim Becu i Sila kako rade zgibove :whistle:

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Uto Avg 19, 2014 12:20 pm

Lokacija odlicna!Ako Bog da eto i mene kao kibicera :text-bravo:
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !

'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Uto Avg 19, 2014 8:09 pm

More, ja bih tu postavio Hogara da bude demonstrator! Ups, ovaj put se i ja takmicim pa je mozda bolje da za zgibove uposlimo Kovaca... :mrgreen:
Mala primjedba. Iako borbeni noz jeste univerzalna alatka, mislim da bi morao da se da jos jedan uslov a to je minimalna duzina sjeciva. Mozda 15cm?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Sre Avg 20, 2014 12:16 pm

Ja bih ipak ostavio slobodu majstorima da odaberu dizajn i dimenzije. Svedoci smo trenda smanjivanja nzeva svuda pa i u vojsci. Vec duze od decenije piloti US Navy koriste Fallkniven S-1 i F-1 . Momci iz upadnog tima britanskog SAS jos od '70-ih su cesto nosili Rogersov "padobranski" noz sa secivom ispod 10 cm (doduse, u specificnim situacijama), argentinski komandosi koriste Terzuolim noz dug nepunih 10 cm... Da ne nabrajam. Shvatam tvoju ideju, licno se slazem sa argumentima koji stoje iza nje ali bih radije da postavljamo sto manje ogranicenja pred ljude.

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar

Postod ninoslavt » Sub Avg 23, 2014 10:11 am

Ma jasno je meni ovo sa ovim trendovima a i dopada mi se ideja da je sto manje ogranicenja i uslova. Mada, volio bih da vidim izraz lica ponosnom specijalcu/ vlasniku borbenog sjeciva od 10 cm kada mu "ciko prekoputa" izvadi sklebu poput Hell's Belle i podje da mu objasnjava "neke stvari"! :mrgreen:

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar

Postod ninoslavt » Sub Avg 23, 2014 1:32 pm

Nego, mozda bi mogli poceti sa prijavama za ovo takmicenje
1. ninoslavt

Korisnikov avatar
rista
Site Admin
Pridružio se: Sre Nov 24, 2010 9:56 pm