Sečenje i sušenje drveta

Moderator: druid

jaws
Pridružio se: Pet Okt 14, 2016 10:07 pm

Re: Sečenje i sušenje drveta

Postod jaws » Ned Okt 16, 2016 7:07 pm

Evo jedan komad sviba, debelog,cca 7-8 cm,zakrivljen je i zanima me kako ga iskoristiti za izradu luka ako je uopće ok zbog zakrivljenja!!

https://drive.google.com/file/d/0B02y2UbQzb25d05uRmM0dHRMM0U/view?usp=sharing

jaws

Postod jaws » Ned Okt 16, 2016 7:08 pm

Pathfinder napisao:Mislim da se varaš, svakako probaj.

Probat ću svakako!!

jaws

Postod jaws » Uto Okt 18, 2016 11:33 am

Evo imam pitanje u vezi susenja!
Pronasao sam nekoliko komada dobrog,debelog sviba...9-10cm...kako je najbolje susiti.Ovo sto sam uspio saznati je da se zatvore krajevi i da se ostavi kora!
Isto me zanima za brijest i zovu..sa korom ili bez?

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Sub Nov 19, 2016 8:21 pm

Rade li se kod nas lukovi od jarebike?
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

uncle_bob
Pridružio se: Sub Avg 19, 2017 10:27 pm

Postod uncle_bob » Čet Avg 24, 2017 10:50 am

Trenutno sam u fazi izbora drveta za luk. Juče sam odsekao tri bagremčića, dužine oko 2,5 m . prilično su pravi i skoro bez ikakvih bočnih grančica. Dok se oni suše interesuje me da li je dobro napraviti luk od daske ( imam potpuno suve jasenove, bagremove i hrastove talpe). Neke od njih su sa stabala koja su se osušila u šumi(znači odumrlo drvo). Ne znam da li i one dolaze u obzir?

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Avg 24, 2017 11:25 am

Pa probaj svakako, neprocenjivo iskustvo ;)
What is steel compared to the hand that wields it?

uncle_bob

Postod uncle_bob » Čet Avg 24, 2017 11:39 am

Radije bih se učio na tuđim greškama nego na svojim, pa zato pitam. I interesuje me šta znači ˝set˝? Pročitao sam da je loš set sa nedovoljno suvim drvetom, a loš sam sa izrazima vezanim za streličarstvo. Nisam video da ima tema vezana za to?

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Čet Avg 24, 2017 10:21 pm

Koja je glavna razlika izmedju daske i stabla koje si isekao u sumi (nevezano za sirovo, vlazno...)?
Sta to sigurno mozes sa stablom, a sa daskom mozda muzes na jednoj u hiljadu (a verovatno i manje)?

Potrazi bowyer's bible, iscitaj i pogledaj druidove teme o tome, ako ne zelis da bas svaku gresku ispravljas na sopstvenom iskustvu.

uncle_bob

Postod uncle_bob » Pet Avg 25, 2017 1:51 pm

Pa razlika je u debljini i starosti drveta. Isekao sam bagrem oko 20 cm sa deblje strane , oko 10 cm na 2,5 m sa tanje strane i dva tanja, oko 10 cm na debljoj strani, svi komadi su iz bagrenjaka u kome su se borili za svetlost pa su jako dugi, pravi sa malo bočnih grančica, znači manje komplikacija pri izradi. Sve sam sekao na 2,5m jer bolje posle tesanja skratiti, ko zna šta kora krije... Daske su godinama spakovane u zatvorenom, pod krovom, ali je provetreno. Nisam neki ekspert za drvo, ali ono što napravim želim da izgleda lepo, funkcionalnost je naravno najvažnija. Već sam napravio dva luka od duda (110cm 6kg na 45cm nategu) i od bagrema ( 144 cm 10 kg na 45 cm nategu). Da se razumemo u pitanju su igračke za decu ali sam shvatio da sam sposoban da napravim i nešto jako ozbiljno. Treći luk mi je pukao pri isprobavanju jer sam previše tražio od drveta, ali škola mora da se plati.Pokušao sam da izvučem oko 50 kg nateg na bagremovom luku od oko 150 cm pa je pukao. Sad mi je već jasno šta sam pokušao jer sam u međuvremenu naleteo na ovaj forum i mnogo toga saznao.

PS Našao sam temu vezenu za izraze u streličarstvu :oops:

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pet Avg 25, 2017 7:04 pm

Nije... razlika je u prekinutim i neprekinutim vlaknima.
Jedna u hiljadu dasaka ide tacno duz vlakana (u obe ravni). A stablo koje si odsekao ti cepas i ti obradjujes, pa mozes da zadrzis neprekinuta vlakna na spoljasnjoj strani luka koja je opterecena na istezanje.

Daska ti je ko sajla kojoj su malo malo pa pokidane pojedine zice.
Stablo ima sve zice citave (osim ako ih ti sam ne prekines).

Rekoh... procitaj bibliju (sva 4 dela).

Povratak na “Streličarstvo”