Sečenje i sušenje drveta

Moderator: druid

Korisnikov avatar
scgracke
Pridružio se: Sre Jan 04, 2012 1:17 am

Re: Sečenje i sušenje drveta

Postod scgracke » Sre Maj 22, 2013 9:53 pm

@kameleon, moram da ti napomenem da ces imati dosta posla oko skidanje kore sa tog jasena kada ga budes osusio. Ja sam pokusavao da skinem koru sa jednog jasena ubranog zimus i nije bas lako to izvesti , a da ne ostetis drvo ispod kore. Ja sam na tom komadu ostetio na 3 mesta oko cvorova. Zato ti predlazem kao pocetniku da uberes jos jednu mladicu! Sada je drvo olistalo, zivo i izmedju kore i cvrste mase tj. srca drveta vlazno- puno sokova i moci ces bez puno muke da skines koru i ne ostetis drvo ispod nje.
Znaci odes u sumu, nadjes mladicu, poseces, zapecatis krajeve lepkom, kada dodjes kuci rascepis i odmah skidas koru i drvo je spremno za susenje a imas i gotova ledja luka! Jedino sto se zbog sokova na samim ledjima luka tada nalazi mekana masa kao neka skrama debljine mozda 1mm, bar je tako na javoru koji sam ja posekao pre 2 nedelje, ta masa kod susenja potamni i zato sto je jako vlazna pocinje i da budja. Nju mozes skinuti posle dan-dva kada pocne da tamni i onda skidas sa nekim tupim predmetom, npr. spahtla neko tvrdo drvo, ja sam skidao i noktima oko cvorova. Skidas i dolazis do svetle boje drveta i tako znas gde si skinuo a gde nisi. Ako ovo uspes da uradis onda ces imati drvo za rezervu , ako ne uspes da ogulis koru na drvetu koje si ubrao u aprilu! Nadam se da si me razumeo! :D
Twitter and Facebook are useless websites. I hope they both just die out.
For that to happen though they will need to be replaced by an even more worthless website.

Korisnikov avatar
kameleon
Pridružio se: Pon Apr 22, 2013 7:22 pm

Postod kameleon » Sre Maj 22, 2013 10:30 pm

Koje odprilike debljine treba da bude mladica koju treba da posecem, pošto si rekao da je rascepim?
I zasto da zapecatim krajeve lepkom? :shock:

Korisnikov avatar
scgracke
Pridružio se: Sre Jan 04, 2012 1:17 am

Postod scgracke » Čet Maj 23, 2013 10:09 pm

Ako ces da rascepis onda neka bude 10 cm i vise, a ako nadjes tanju mladicu negde oko 6 cm onda ne rascepljujes nego oteses, ali pazis da ti na sredini ostane dovoljno drveta za drsku! Krajevi se premazuju jer drvo gubi vlagu najbrze na krajevima sto izaziva pucanje-prskanje drveta na istim, pa posle moras da odsecas te napukle delove i onda ti ostane krace drvo.
Twitter and Facebook are useless websites. I hope they both just die out.
For that to happen though they will need to be replaced by an even more worthless website.

Korisnikov avatar
kameleon
Pridružio se: Pon Apr 22, 2013 7:22 pm

Postod kameleon » Ned Maj 26, 2013 6:41 pm

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Pon Jan 19, 2015 6:15 pm

BR_ napisao:Nece. Generalno, u nasim uslovima ne mozes da presusis drvo prirodnim putem ako se drzis gornjih saveta.

E ja sam uspio da presušim drvo. :sad-roulette:
Počeo raditi luk od zove,prije dva mjeseca sam drvo unio u kuću radi sušenja i mjerenja,onda je zahladilo,došla beba,malo više se ložilo i drvo je provelo neko vrijeme u prostoriji gdje je vlažnost bila izmedju 30-35%.
Skoro sam ga otesao i obradio :chores-chopwood: ostalo je samo turpijanje.
Zanima me dal da završavam luk kakav jeste il da ga ostavim dok ne bude odgovarajuća vlažnost?
U šupi sam mjerio vlažnost,oko 80-90%,jel bi pomoglo da neko vrijeme provede tamo?

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pon Jan 19, 2015 8:47 pm

Bi naravno. Samo će ti biti malko teže da ubodeš pravu vlažnost. U principu, opet možeš sa vagicom da rešiš taj problem, da ga držiš jedno vreme u šupi, pa pratiš promenu težine kada budeš vratio u optimalne uslove.
What is steel compared to the hand that wields it?

jaws
Pridružio se: Pet Okt 14, 2016 10:07 pm

Postod jaws » Sub Okt 15, 2016 3:46 am

Evo novi sam ovdje i novi u izradi lukova,tek počeo i čitam ovo o sušenju,postotcima vlage u zraku i drvetu i nameće mi se jedno pitanje!Kako su nekada majstori znali koliko je to npr 10% vlažnosti drveta a nisu imali nikakve mjerne instrumente kao mi danas?

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Sub Okt 15, 2016 8:21 am

Jednostavno, mogli su sebi da priušte godine čekanja jer je drveta uvek bilo na lageru, tako da se stabiliše na vlažnost ispod koje za podneblje u kome se koristi nema manje :)

jaws
Pridružio se: Pet Okt 14, 2016 10:07 pm

Postod jaws » Sub Okt 15, 2016 8:49 pm

Evo jedan komad drveta koji je bio srušen zbog sječe šume pa sam ga spasio ajmo tako reći!!Trebao bi to biti gorski brijest.Debel cca 8cm.Kad sam ga odsjekao vidio sam da ima crnu mrlju a nije srce...i tako s obje strane drveta od cca 2m dužine.Kad sam ga ogulio postale su vidljive crne mrlje na nekoliko mjesta duž drveta.Meni izgleda da je ovo neupotrebljivo za luk ali možda se varam.Probat ću ga malo zatesati pa ću vidjeti o čemu se radi.
Evo par fotki:
https://drive.google.com/file/d/0B02y2UbQzb25a01TaGdKUElLUFk/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B02y2UbQzb25endXVE5WREV2c2c/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B02y2UbQzb25TjBvX2tGeWREUms/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B02y2UbQzb25SDJJb1UtTEEwckU/view?usp=sharing

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Ned Okt 16, 2016 8:46 am

Mislim da se varaš, svakako probaj.

Povratak na “Streličarstvo”