Sečenje i sušenje drveta

Moderator: druid

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Sečenje i sušenje drveta

Postod Pathfinder » Sre Apr 11, 2012 8:38 pm

Ako krene da puca, stići će do srži, bez imalo problema, pa ako si hteo da upotrebiš više od 50% drveta, neće biti lepo estetski za ponekog ;)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Sre Apr 11, 2012 8:38 pm

Sledeci scenario: na mestu skinute kore ce da se javi pukotina, prvo mala a onda ce da se prosiri sve do sredine komada a mozda i dublje, prema backu. Ako bude srece bice to jedina. Moze da se desi da od nje krene cepanje i ostataka kore. Sanse da se ne desi su manje od 5% , nazalost. :( Pritegni je ako imas gde da se ne bi usinula (usinuce se i pritegnuta ali manje). Kako god da se osusi i kolike god pukotine da ima- dace odlican luk, ne sumnjam.

PiDelta
Pridružio se: Čet Dec 15, 2011 5:05 pm

Postod PiDelta » Pon Apr 30, 2012 11:21 am

Prestravljen savetima koje sam ovde dobio, brže bolje sam zalepio krep traku (kakvu moleri koriste da im budu pravne linije) na mesto gde sam skinuo koru. Mislio sam da će krep traka usporiti gubljenje vlage, a time i smanjiti mogućnost da dođe do pucanja drveta. U naredna dva dana sam merio masu komada i skoro da se nije ni smanjivala, odnosno smanjivala se skoro isto kao i pre skidanja kore! Zaključio sam da traka u potpunosti popravlja moju brzopletost i nestrpljivost! Onda sam se osmelio i upustio u sledeći eksperiment. Tokom dana sam skidao i stvaljao traku, tako da jedno vreme postoji "put" za gubljenje vlage, a ostatak vremena imam drvo koje se ponaša kao da ima kompletnu koru na sebi. Uglavnom sam noću skidao traku (hladnije i vlažnije), a ujutru vraćao istu. Onda su mi kišni dani pomogli da ne moram da se zezam sa ovim "čoperskim" pristupom sušenju drvetu.

Danas imam drvo koje je sišlo na 80% svoje početne mase i nije nigde ispucalo! Mislim da još ima dosta vlage (bar 10% da se smanji početna masa drveta). Još jedna stvar, ne mogu da uočim da se komad usukao, što je bilo za očekivati kod divlje šljive! Ne mogu da kažem da li je to posledica ovakvog načina sušenja ili činjenice da je drvo visilo umesto bilo naslonjeno ili položeno ili je prosto u genetskom kodu drvetovom tako bilo zapisano...
Treba biti umeren u svemu - pogotovo u umerenosti!

Engy
Pridružio se: Uto Nov 27, 2012 4:29 pm

Postod Engy » Uto Feb 05, 2013 7:35 pm

Slika Slika Nadam se da ste aktivniji u sjeci i pripremi dva , nego ovdje na forumu . :) Evo ja sam postavio dvije slike da vam pokazem koliko sam do sada sakupio i nastavljam dalje. Planiram obezbijedit drvo za 2 godine , pa onda svake godine dopunjavat zalihe. :) Jer dugo treba da se susi drvo a ja sam nestrpljiv. :chores-chopwood: A i sada je najbolje vrijeme za sjecu. Nadam se da ce ova lijeska biti dobra jer sam pronasao citave sume lijeske. :twisted:

Korisnikov avatar
kameleon
Pridružio se: Pon Apr 22, 2013 7:22 pm

Postod kameleon » Uto Maj 07, 2013 4:31 pm

Isekao sam drvo (jasen) ,prepolovio ga i stavio na susenje.E sad stavio sam ga 25.4.2013 i jedan komad je imao 9,96kg,a drugi 9,80kg,i izmerio sam ih pre neki dan i obojica su imali oko 8,5kg.Pa bih sad hteo da pitam ove iskusnije koliko jos treba da ih susim i do koje tezine treba da olaksaju.
Evo slike:
http://imageshack.us/f/560/20130424192314.jpg/
http://imageshack.us/f/29/20130424192138i.jpg/
http://imageshack.us/f/515/20130424192825.jpg/
http://imageshack.us/f/189/20130424192853.jpg/

Korisnikov avatar
scgracke
Pridružio se: Sre Jan 04, 2012 1:17 am

Postod scgracke » Uto Maj 21, 2013 11:08 pm

Preveliki su ti to komadi za susenje ako zelis da uskoro krenes u poduhvat pravljenja luka. Treba da skreses te polovine na priblizne dimenzije luka! Imas o tome podrobnije na prvoj strani ovog topika! Ne moras ici dalje za sada :)
Twitter and Facebook are useless websites. I hope they both just die out.
For that to happen though they will need to be replaced by an even more worthless website.

Korisnikov avatar
kameleon

Postod kameleon » Sre Maj 22, 2013 9:26 am

Hvala!
A ako ih skresem malo jel treba jos da ih susim i koliko?

Korisnikov avatar
scgracke
Pridružio se: Sre Jan 04, 2012 1:17 am

Postod scgracke » Sre Maj 22, 2013 1:30 pm

Na slici ispod su ti grube dimenzije na koje bi mogao da svedes tvoje mladice. Neko iskusniji bi mogao i po koji milimetar manje da skine, ali je ovako lakse ako posle negde malo vise skines neces dobiti preslab luk.
Slika

Kada steses mladice, trebao bi da ih stavis u neku vlaznu prostoriju(garaza, podrum, spajz, kupatilo) gde ne bi bile izlozene direktnoj suncevoj svetlosti, a da u njoj temperatura bude od 10-30 stepeni celziusevljevljeva. Tu ih ostavi jedno dve nedelje a povremeno vadi i meri na nekoj preciznoj kuhinjskoj vagi. Nakon toga ih premestis u neku drugu prostoriju gde nije prevelika vlaznost vazduha i tu susis dok ne prestane da pada tezina na kuhinjskoj vagi. To znaci da je komad prestao da gubi vlagu u datim uslovima vlaznosti vazduha u prostoriji gde si ga na kraju susio. Da pojasnim: ako je vlaga u toj prostoriji oko 50% relativne vlaznosti vazduha, onda luk ima tu negde oko 9% vlage u sebi sto je odlicno za luk.
Ovakav komad koji sam skicirao bi trebao da prestane da gubi na tezini vec posle mesec dana.
I dalje savetujem da se drzis ovoga topika, posebno prve strane i prvog posta gde je sve ovo potanko objasnjeno ;)
P.S. vidim da si mlad, pa da te upozorim da pazis kad budes tesao mladice :chores-chopwood: Cuvaj noge i prstice!
Twitter and Facebook are useless websites. I hope they both just die out.
For that to happen though they will need to be replaced by an even more worthless website.

Korisnikov avatar
kameleon

Postod kameleon » Sre Maj 22, 2013 6:16 pm

Hvala!
Izvinjavam se ako smaram,ali da li ce to dodatno susenje biti malo previse posto sam ga stavio krajem aprila? :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Maj 22, 2013 6:52 pm

Nece. Generalno, u nasim uslovima ne mozes da presusis drvo prirodnim putem ako se drzis gornjih saveta.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Povratak na “Streličarstvo”