Sečenje i sušenje drveta

Moderator: druid

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Sečenje i sušenje drveta

Postod druid » Sre Jun 15, 2011 8:51 pm

Sečenje i sušenje drveta za lukove iziskuje malo drugačije tehnike i načine od uobičajenih.

Prvo treba izvršiti odabir drveta. Za naše uslove i potrebe bi jedno od najboljih rešenja bilo drvo jasena. Ima ga svuda, lako se suši, ne puca prilikom sušenja, oprašta greške prilikom izrade, ne uzima veliki set.
Prvi korak u odabiru je da nađemo komad dužine od nekih 175-185 cm recimo. Dužina varira na gore i dole ali bi to bio neki prosek za dobar lovački luk ne preterano zahtevnog dizajna. Komad treba da bude bez grana i čvorova, što praviji (po mogućstvu). Ukoliko nadjemo komad debljine 4 cm (kao ražanj, recimo ) on može da bude dovoljno suv za nekih mesec dana ako ne bude ekstremno vlažno vreme. Bapske su priče da se drvo normalne debljine suši godinama ili decenijama za ovakve potrebe. Možda neka greda 15 x 15 cm ali ovako tanki komadi se u principu jako brzo suše. Količina vlage u drvetu za lukove se mnogo bolje odredjuje pomoću kuhinjske vage i merača vlage vazduha (kakav se koristi u plastenicima) nego vlagomerom sa iglama koji koriste stolari (provereno na primeru). Proces je sledeći: drvo koje koristimo za luk ne bi trebalo da ima preko 10,5% vlage jer uzima veći set, samim tim smanjuje performanse luka. Da bi drvo koje pri sečenju ima i do 50 % vlage (komad od 100 grama može posle sušenja da bude težak samo 50 grama) sveli na 9-10,5% vlage moramo da stavimo u sredinu koja ima maksimalno 55% vlage vazduha i temperaturu izmedju 10 i 30 C celzijusa. Uglavnom se to radi u kutijama koje u sebi imaju sijalicu i otvore za ventilaciju. Sijalica zagreva vazduh koji gubi vlagu i samim tim podstiče isušivanje drveta. Važno je da kontrolišemo uslove u kutiji jer presušeno drvo postaje jako lomljivo pri gibanju. Trenutno je u ambarima koji su dobro osunčani i sa dosta promaje oko 50% vlage i 20-25C kad nema kiše. I to prirodno okruženje je sasvim dovoljno za sušenje drveta u manjim komadima, kakve koristimo za lukove. Recimo da smo danas odsekli komad pomenutog jasena, ogulili koru i ostavili u prostoriji u kojoj je vlaga vazduha 50% i temperatura 25C (temperatura ima mnogo manje uticaja na vlagu drveta nego sama vlažnost vazduha- zimi je jako hladno ali se drvo suši nekad čak i bolje nego leti jer nema toliko vlage u vazduhu, sve je smrznuto). Izmerimo ceo taj komad drveta na gramskoj kuhinskoj vagi. Svakog sledećeg dana ga merimo i on konstantno gubi na težini. Ako se ne menjaju uslovi u kojima se suši on kroz neki broj dana prestane da gubi na težini. Sačekamo još 5-7 dana da miruje na toj težini i ako ne nastavi dalje gubljenje smatra se da je taj komad drveta suv. On je u stvari dostigao vlagu ravnoteže koja pri gorepomenutim uslovima (50% v.v. i 25 C) iznosi 10% vlage drveta). Postoji tabela odnosa vlaga koja je jako pogodna za ove stvari.
Slika

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Re: Sečenje i sušenje drveta

Postod Radiobunker » Pet Sep 30, 2011 9:30 pm

Evo ja kao totalni laik mogu da kazem da je ovo bas....da se malo "prokenjam" sa izrazom "user friendly" varijanta objasnjenja. A da prave nauku od susenja to je istina jer sam u nekim prilikama slusao stolare kako izlazu tehnologiju. Kad krenu u pricu o tome obeshrabris se i drva za potpalu da osusis, a ne nesto sto treba da se obradjuje.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Sub Okt 01, 2011 7:42 am

Eee, pa stolar može da ti ga naplati bolje kad je "hraaast koji se sušio četrdeseeeet godina kod Deda Milojka na tavanu".. ;)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Sub Okt 01, 2011 1:28 pm

... a sve pod budnim okom Milojkove zene, Baba Tomanije koja je za susenje drveta imala urodjeni osecaj i bila nadaleko poznata po tome :D Vazila je za regionalnog konsultanta u toj oblasti :bow-yellow:

Sve je nauka :D :D :D

Astarot
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 12:24 am

Postod Astarot » Sre Okt 05, 2011 6:10 pm

Mada je druid rekao da je vaga i merac vlage sigurnija stvar, evo jedan link u vezi meraca vlage...mozda moze da bude zanimljiv

http://woodgears.ca/lumber/moisture_meter.html

Pozdrav

Korisnikov avatar
druid
moderator

Postod druid » Sre Okt 05, 2011 7:07 pm

Zanimljiv jeste ali koristan nije, na žalost.

Astarot

Postod Astarot » Sre Okt 05, 2011 8:39 pm

E evo jedno moje zapazanje oko susenja drveta. Naime dok sam susio onu makluru nisam skinuo deo oko srca i tu su se pojavljivale pukotine. Ja sam pomislio da drvo nije zdravo medjutim pre neki dan jedan stari stolar mi rece da se taj deo obavezno skida bas zbog pucanja. Ja ovo nigde ne procitah, pa sad ako ste ovo znali...otkrio sam rupu u saksiji...ako ima neko da nije znao...moze da bude korisno.
Imam i jedno pitanje. Stavio sam grab da se susi, ogulio koru, propisno zapecatio krajeve (bar ja mislim, isto sam radio i sa maklurom) medjutim.....na pojedinim parcicima pojavile su mi se uzduzne pukotine otprilike na sredini komada, duzine su od oko 8 do 10cm, a ne znam koliko idu u dubinu..videcu kad se osusi. Sta moze da bude uzrok ovoj pojavi?
Pozdrav.

Korisnikov avatar
druid
moderator

Postod druid » Sre Okt 05, 2011 8:45 pm

Grab se, kao i maklura, strašno uteže pri sušenju a ima i velike unutrašnje napone. Unutrašnji deo se ne suši, miruje i jednakog je prečnika, da tako kažemo. Spoljašnji se suši, smanjuje mu se obim a pošto je unutrašnji konstantnog obima spoljašnji puca. A grab ima debele drvne trake koji su građeni kao sunđer- njihove ćelije se lako suše i brzo pucaju i stvaraju pukotine koje idu u dubinu graba, na žalost, duboko skoro uvek. Drvo moraš da kreneš da sušiš kako pričasmo pre: prvo u vlažnijoj sredini pa suvljoj. Recimo da bi vlažan donji podrum bio dobar za početak.

Astarot

Postod Astarot » Pon Dec 05, 2011 11:34 pm

Druid napomenu u tutorialu za luk da se parenjem drvetu oduzima vlaznost, pa me interesuje jel neko razmisljao koliko je to iskoristljivo za brze susenje drveta.
Ono naparis ga da se isusi, pa ga stavis u sredinu vlaznosi 50% na 20 stepeni par dana da se "namesti gde treba".
Pozdrav

Korisnikov avatar
druid
moderator

Postod druid » Uto Dec 06, 2011 7:08 am

Teško izvodljivo- ja sam suvo drvo pario i ono bude još malkice suvlje. Kada pariš mokro vlaga koja je već unutra se pretvara u paru koja ima veću zapreminu i koja napušta drvo tako što mu pravi naprsline kroz koje izlazi. Stavi komad svežeg drveta u toplu rernu i pogledaj ga posle pečenja.

Povratak na “Streličarstvo”