Primitivne strele

Moderator: druid

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Re: Primitivne strele

Postod DeMM » Pet Sep 15, 2017 6:39 pm

Super je to i jako simpaticno sto on pravi. I ja volim te rucne radove, ali da ih okacim na zid za ukras :D Za lukove ok, ima dobrih majstora koji umeju da naprave fantasticne lukove, bilo od cistog drveta ili u kombinaciji sa savremenim materijalima. Ali strela... Dok joj ne pogodis odgovarajucu tezinu, debljinu, duzinu, spine... nema kvalitetnog gadjanja, a to je jednostavno nemoguce sa pravljenim strelama. Mozda neko ko moze da nategne luk od 80 - 100 funti pa mu tezina i ne igra neku bitnu ulogu, ali i za takve lukove je spine jako bitan, ili makar da je strela jako tvrda. Ako je bitan izgled, da strela izgleda retro, mozda da probas sa bambusovim shaftovima. Bilo je i na berzi, a na aliexpress-u ima da se nadje povoljnih.

uncle_bob
Pridružio se: Sub Avg 19, 2017 10:27 pm

Postod uncle_bob » Pet Sep 15, 2017 9:20 pm

DeMM druže verovatno si u pravu, bar delimično, ali onda ajde da svi kupimo šta nam treba a ova stranica onda gubi smisao. Ja ću radije sam da napravim nešto, to mi je zadovoljstvo, nego da se hvalim lukom ili strelama koje sam platio ko zna koliko. Doduše ja kako gađam neće biti bitne razlike između profi i amaterske opreme. Inače meni nije nikad strela pukla pri ispaljivanju a sve sam do sad sam pravio od svog drveta.

DeMM

Postod DeMM » Pet Sep 15, 2017 10:21 pm

Ok, ja sam samo rekao svoje misljenje koje je vezano za moj licni dozivljaj. Ni ja nemam neku narocitu opremu, i protiv sam kacenja bilo cega na luk osim tetive i resta. Moj luk je Samick Sage, budzetski drvenjak. Nisam ni neki narocit strelac.Ni strele ne koristim neke narocite. To su uglavnom Easton Powerflight, skroz budzetska strela, meni sasvim dovoljna za povremenu zabavu. Od nisana, stabilizatora, bergera na lukovima mi se kaki i ni najmanje mi nije privlacno. Super su mi pravljeni lukovi i planiram da nabavim jedan Mojovicev, a pravio sam iz zezanja i od bagrema koji je bio sasvim dobar i upotrebljiv. Ali strela... I ne radi se tu o profi ili amaterskoj opremi. Jednostavno sa tim prutevima nikad neces znati da li je razlog losih rezultata strela ili tvoja tehnika. Kad imas dobru strelu, na dobrom si putu da poboljsavas tehniku, jer znas da si za svaki los pogodak sam kriv i da mozes nesto da popravis. Sa losim strelama nikad nisi nacisto. Mozda si ti odlican strelac ali te strele zezaju. Da ne pricamo o onom filingu kad lagana, prava i odgovarajuca strela fijukne, a ti pratis njenu pravilnu putanju do cilja, naspram neadekvatne koja se krevelji u letu, okrece popreko i ode tamo gde ona hoce. Ni najbolji strelci u srednjem veku nisu sami sebi pravili strele, vec su to radili majstori koji su vec tada znali neka pravila. Znali su da termickom obradom prilagode tvrdocu stele snazi luka, od kog drveta, koja debljina... Za nuzdu je svaka dobra i moze biti upotrebljiva. Lovili su ljudi lukovima i strelama kad su mnogi malo znali. Ali nama ovo nije nuzda vec treba da bude zadoviljstvo, i mislim da je za to neophodna dobra strela. Moj drugarski savet je: luk pravi, kako znas i umes, a strele kupi. Makar i one najjeftinije sa ebay sto kostaju 1.5 dolar sa free shipingom. I ako su teske i debele, nedefinisanog spinea, sigurno su bolje od bilo koje koju ces sam napraviti.

Strele koje su pucale u letu koje sam pomenu, su pucale zato sti onaj ko je sekao drvi nije pratio godove, vec sekao daske kakve je imao i onako kako mu je najekonomicnije. I to je ujedno i prvo pravilo kod izrade strela od drveta, kako krhotine strele ne bi zavrsile u saci. Drvo za strele mora da bude sa pravilnim godovima, da se cepa sekirom pa tek onda obradjuje na meru. Ja sam tu pokazao dozu neozbiljnosti iz razloga sto sam verovao prodavcu pa nisam obratio paznju. Bilo mi je nepojmljivo da jedna ozbiljna prodavnica strelicarske opreme prodaje nesto sto kupcima laki moze da nanese ozbiljne povrede. Ali eto desava se.

Korisnikov avatar
mr.no
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:19 pm

Postod mr.no » Pet Sep 22, 2017 8:53 am

Из твог излагања закључих да ниси мајстор да направиш сам употребљиву стрелу,и то је сасвим у реду.Шафтови од младица,као и сви дрвени шафтови захтевају доста посла као што си и рекао.Треба их сушити,исправљати,шмирглати.Кад све урадиш како ваља то нису украси већ убојити пројектили.Вероватно немаш живаца да се зезаш са тим.Бамбусове стреле су веома јаке и отпорне а не само ретро ко што кажеш. И ако бираш између карбона и бамбуса по мом мишљењу бољи је бамбус.Направити стрелу није ни мало лако као што није лако ни направити лук.То је у стреличарству наука за себе.
Свако од нас може да оде у продавницу или преко нета да купи све што му треба али сатисфакција кад направиш нешто сам за себе или друге нема цену.Наравно поштујем твој избор и твоје мишљење али исто тако охрабрујем свакога од вас да сам себи направи оно што му треба.

DeMM

Postod DeMM » Pet Sep 22, 2017 9:59 am

Nisam majstor da napravim bure... :violin: :lovac: Da, slazem se da nisam majstor za strele, i nemam takve ambicije. Slazem se da je jako lepo napraviti nesto svojim rukama. Ipak, misljenja sam, da je prvo neophodno steci veztinu u gadjanju lukom, pa tek onda pokusati da napravis strelu. To je jedini ispravan put, i sve drugo je samo put ka razocarenju i potencijalnom odustajanju od jednog jako lepog sporta. Tek kad znas kako treba da se ponasa dobra strela, mozes da napravis razliku, da skontas sta fali onoj koju si napravio, podesis tvrdocu, tezinu, debljinu... Slazem se da je bambus super materijal, ali opet je potrebno da strele budu dobro napravljene i prilagodjeni svi parametri.

Povratak na “Streličarstvo”