Brušenje sečiva (GRIND)

Moderator: benz

Korisnikov avatar
silo
Nožar
Pridružio se: Sre Mar 02, 2011 11:52 am
Kontakt:

Re: Brušenje sečiva (GRIND)

Postod silo » Uto Avg 02, 2011 10:55 pm

Nije problem bio napraviti hollow grind nego napraviti hollow grind a ne raskaliti celik.

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Avg 03, 2011 6:46 am

Ja sam mislio na velikoserijsku proizvodnju u industrijskim uslovima. Konkavno brušenje je lako automatizovati a sama mašina je dosta jednostavnija, jeftinija i lakša za održavanje. Pa kad jeoj podesiš parametre i pustiš da radi više nema muke. Konkavno ili konveksno brušenje iz ruke gotovo sasvim svejedno sa razlikom što se kod konkavnog mnogo bolje vidi ako je asimetrično dok kod konveksa to može elegantno da se prikrije ;)

P.S.
Ovaj post sam nekako propustio
Hobo napisao:@silo
to je OK zapazanje za onoga ko noz pravi rucno ili u radionickim uslovima. Medjutim, za serijsku proizvodnju nozevi sa hollow-grind profilom se rade brze i najjeftinijim postupkom: seciva se uzduzno provlace izmedju tockova velikog precnika koji formiraju profil udubljen sa obe strane.

Tačno tako i to bi bio naj brži i naj jeftiniji način. Mada u zavisnosti od oblika sečiva može i drugačije ali u suštini sve se svodi na tocilo koje se rashlađuje rashladnim sredstvom i automatski vođen nosač obratka(u ovom slučaju sečiva). I drugi načini brušenja sečiva se mogu automatizovati ali je to dooosta komplikovanije...

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Avg 03, 2011 10:13 pm

Ne znam kakvi su tvoji standardi, medjutim i dalje tvrdim da nema nikakvog protijeg brusenja od konkavnog iz ruke, uz jedan jedini granicnik. Brusena ivica vodi samu sebe, i sve izgleda jako cisto i pravo. Mada su moje ruke jako mirne, i sve brusim iz ruke. Nikada nisam upotrebio ni jednu vodjicu, a ima ovde onih koji su se nagledali mojih seciva, i to nikada nije bila mana.

Nemam slike noza koji sam uradio, davno je to bilo, i nikad vise A noz je prepravljen u nesto drugo. Potpuno je glupo napraviti Hollow grind, kada postoje tliki drugi koji su drasticno efikasniji.

To sto je Loveless napravio noz sa hollow grindom ne govori nista o njegovom kvalitetu, vec o tome da se kolekcionarima uz ime moze prodati svasta. Mislis li da je iko ikada nest sekao sa tim Lovlesom? Mesto mu je u sefu, posto se to u Americi smatra dobrom investicijom, i osim dizajna mozes da prodas svako djubre ako je uvijeno u lep papir..

Postoji i los konvks, i dobar, ali ne postoji dobar Hollow grind. Cak i tako visok, opet pravi losu geometriju seciva, upravo suprotnu o onoga kakva bi trebalo da bude.

I flet ima mana ne sekiraj se.. Konveks je opet bolji od njega. ;)
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Avg 03, 2011 10:22 pm

Najbolji "grind" je onaj na light-sabre Luke-a Skywalker-a
I tako treba da ostane! Svaki Dzedaj neka sam pravi svoj mac :character-oldtimer:

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Avg 03, 2011 10:48 pm

Ta geometrija dolazi od koriscenja seciva, i itekako mnogo znaci..

Ali o njoj pricam samo uzivo, ne i na forumima :D

St se tice pokazivanja, nema prblema.. Moze i na mom tocilu od 200w, mnogo lakse, a ono je trenutno na Borskom Jezru. U Septembru sam tamo, pa mozemo da se vidimo.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Avg 03, 2011 11:00 pm

tvisters napisao:...Mozete li da objasnite zasto ljudi daju 3950 USD za toliko promasene konstrukcije noza (jer je po vama nacin bruenja neadekvatan, pa je onda i sam noz neupotrebljiv). Konkretan primer je Bob Loveless Drop Point Hunter http://www.nwponyexpress.com/cutlery/modern/loveless-dph/ a jos cudnije sto se doticni gospodin BOB LOVELESS smatra za respektabilno ime u svetu nozarstva toliko gresio, a jos gore sto su ga mnogi kopirali i jos uvek kopiraju. Ako se ne varam mislim da je gore navedeni noz jedan od najkopiranijih nozeva ikada napravljenih...
Po meni dobar hollow grind trebao da bude visoko brusen vrlo da nalik fletu.

Nozevi Bob Loveless-a u estetskom smislu predstavljaju veoma uspela resenja i to je razlog zasto su kopirani. Takodje, hollow grind se lakse radi industrijski pa je i to razlog za popularnost takvih modela. Licno, jedino sto bih menjao na njima je upravo nacin brusenja i eventualno (zavisno od planirane upotrebe) poziciju vrha u odnosu na osu seciva. Uostalom, noz koji sam narucio predstavlja bas ovakvu varijaciju na Loveless modele.
Sto se cene tice - tesko da to moze biti valjan kriterijum za ocenu kvaliteta. Da ne pominjem sada kojekakve More, Opinele, Kudu-e i slicno. Mislis li da je ovaj Loveless od 20000$
http://www.nordicknives.com/GenGAL1.php?id=7533
stvarno 33x bolji od ovog
http://www.nordicknives.com/GenGAL1.php?id=7906
(cak i da ne racunamo kvalitet materijala koji je na strani jeftinijeg noza)
Ali Bob je mrtav, hajde da kazemo da je to razlog za ovakve gluposti. Ali sta cemo sa ovim?
https://steeladdictionknives.com/store/ ... 177252c9be
Iskreno, da li OVO po tvom misljenju vredi 5x vise od (inace precenjene) CRK Sebenze?
Pazi, ne nagovaram te da promenis misljenje o geometriji brusenja (mozda matematicki izraz nije najsrecnije resenje - nazovimo ga profil ili nacin) vec samo podsecam da cena nikada nije bila pouzdan pokazatelj kvaliteta. Posebno u nozarstvu gde mnogi organizovano i sistematski prodaju testise umesto bubrega. ;)

Kodžo

Postod Kodžo » Čet Avg 04, 2011 7:27 am

Eto! :evil: I sad ja nemam šta da dodam a baš sam se zahuktao čitajući temu od početka :mrgreen:

Primer da konkavna oštrica košta 4000dolara nema veze s vezom zato što na cenu nije uticalo to što je nož konkavno brušen već neki sasvim drugi faktori. Ono ruku na srce i konveksa ima raznih. Recimo ako uopredimo Fallkniven F1 i EnZo Badger(pričam o noževima sa kojima sam radio) kod EnZo-a je sečivo malo tanje a konveks je jako mali skoro ravan to mu u odnosu na F1 daje neuporedivu efikasnost pri sečenju ali je i sam nož osetljiviji na mehanička oštećenja. Nije mi se dogodilo da ga oštetim ali očigledno je da o delikatnoj oštrici treba malo voditi računa. Jedan naš drugar inače često pominjani nožar je nedavno pokazivao svoj F1 koji je po njegovim rečima bio neupotrebljiv pre nego što ga je prebrusio(nije na konkavno :teasing-poke: već mu je smanjio konveks) ali sada je nož sve kraći i kraći. Što će reći postoji i pogrešan konveks ali ne postoji pravi hollow grind. Hajde da konveks ostavimo po strani i kao primer uzmemo ravno brušeno sečivo sa sekundarnom oštricom i konkavno brušeno sečivo na noževima istih dimenzija. Voleo bih da čujem koje bi to bile prednosti konkavnog nad ravnim sečivom. I dalje stojim iza tvrdnje da je konkavno brušenim sečivima mesto na britvama za brijanje i nigde više.

P.S. Vidi, ipak imam šta da dodam :D

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Avg 04, 2011 7:37 am

Taj F1 je jedan od prvih 150 prototipova F1 3G.. Posto nije yadovoljio ni po jednom parametru, prekaljen je i promenjena mu je geometrija. No, lepo se potvrdilo ono sto sam odmah rekao, nije taj celik za efikasnu ostricu..

Kodzo, ti ko da sam te ja ucio :D

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Postod stefan » Čet Avg 04, 2011 12:41 pm

tvisters napisao:Meni kao prosecnom korisniku razlika izmedju hollowgrinda i fleta jako mala. Oba imaju tanak rezni deo i lako se doostravaju i postizu izuzetnu ostrinu. Kao sto smo se slozili nisu za upotrebu sa drvetom i tvrdjim materijalima ... ali zato za hranu i ostale sitnice za sta vecina koristi noz su :violin:

Meni se full flat pokazao mnogo bolje od hollow grind-a ukljucujuci i drvo.Full flat secivo je mnogo lakse prodiralo kroz materijal od hollow grind-a kod koga se povecanje otpora seciva moglo osetiti kad materijal koji secem dodje do visine seciva u kome konkavni deo pocne da se izvija prema spolja.To sam,pored drveta,osetio i kad sam sekao luk i krompir.Jedinu prednost u hollow drind-u sam video kada je trebalo za zalozim vatru,mnogo je lakse sa njim napraviti feather sticks(jel ima ovo neko srpsko ime?) jer lakse drzite isti ugao i same kovrdze budu mnogo tanje,nego sa full flat secivom.O konveksu da ne govorimo.
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

Kodžo

Postod Kodžo » Čet Avg 04, 2011 12:43 pm

'Ajmo redom
Molim kolege sa foruma koji su probali da buse secivo na tocilu (na bilo koji nacin) da mi kazu kakva su njihova iskustva o jednostavnosti rada.

Napravio sam par,nepar sečiva do sad ito uglavnom na tocilu i mislim da sam na ovo pitanje već dao odgovor.

Kodzo napisao:Konkavno ili konveksno brušenje iz ruke gotovo sasvim svejedno sa razlikom što se kod konkavnog mnogo bolje vidi ako je asimetrično dok kod konveksa to može elegantno da se prikrije ;)

Ovo "gotovo sasvim svejedno" bi značilo da je konkavno brušenje,bar je meni tako palo, malo teže izvesti nego konveksno. Zbog toga što ukoliko malo pogrešiš linija grenena pobegne naviše i tu više popravke nema
GOVORIM O BRUŠENJU IZ RUKE dok je i sa naj jednostavnijom vođicom stvar drugačija.

Pa šta bi na kraju postoji li neka prednost konkavno brušenog sečiva u odnosu na ravno? Kada sam čitao ovu temu mislio sam na nož koji služi za neku generalnu upotrebu upotrebnu. U principu ti repu možeš da sečeš sa komadom lima ali to ne dokazuje da to valja(moj deda za repu koristi tanto konkavno brušen, ja pravio...eee "tad sam bio lud i mlad ali sada dobro znam").

Povratak na “Noževi”