Brušenje sečiva (GRIND)

Moderator: benz

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Re: Brušenje sečiva (GRIND)

Postod DeMM » Pon Jul 02, 2018 12:20 pm

Kao sto rekoh, nisam strucan u ovoj oblasti, i drago mi je da se ukljucio neko ko bolje poznaje materiju. Noz nikad nisam napravio, niti imam takve ambicije. Moj trenutni krajnji domet u obradi metala je prepravka po nekog dleta, a smirglu kupujem u lokalnoj radnji i ne znam joj precizan sastav. Pokusao sam da pomognem na osnovu svog znanja i zapazanja. Ipak, sti se Einhela tice, nikako se ne bih slozio. Pre bih rekao: jeftin a solidan alat za hobiste, koji uz redju upotrebu moze jako dugo da potraje, sa odlicnom servisnom podrskom i dostupnim rezervnim delovima. Imam gomilu Einhel sprava, od kojih neke jako dugo, i za moje potrebe svi oni rade savrseno. Posto nemam ambicije da se profesionalno bavim bilo cime gde bih koristio ovakav alat, a volim tu i tamo po nesto sam da napravim, verivatno ce svaki alat koji ubuduce budem kupio biti Einhel, pre svega zahvaljujuci pozitivnim iskustvima. Imam mali bansek Einhel, star oko 15 godina i prilicno koriscen, uglavnom sa meksim drvetom sto mu je i namena, ali ne iskljucivo. Napravljena gomila lampi, polica, stocica, stolica, raznih ukrasnih predmeta... Do sad zamenjene samo gume na tockovima koje su istrulele od starosti. Polomile se i rucke na poklopcu pa koristim srafciger. Skoro kupio jos jedan da imam u selu. Einhel aku busilicu imam tacno 12 godina, i ona je koriscena maksimalno. Sav namestaj u kuci sklopljen sa njom, sve gde treba nesto da se izbusi jer me mrzi da razvlacim kablove... Svasta nesto bruseno, smirglano, a koristim je i kao pogon na prirucnom aparatu za kokice i to jako cesto. Zahvaljujuci njoj sam imao jedini kontakt za ovlascenim servisom, i tu me odusevila njihova ljubaznost i podrska. Crko mi je adapter za punjac, kad sam pozajmio prijatelju koji je punio neispravnu bateriju koja je vec sahranila jedan punjac. Imam i pomenutu spravu, stonu brusilicu koja sa jedne strane ima tocilo a sa druge smirglu. Nekih desetak godina je kod mene, i nju sam najmanje koristio, ali je ceo kevin komsiluk u selu koristi za ostrenje sekira, asova, motika... I ocigledno je koriste kao tudje jer svaki put na njoj primetim nove oziljke. Ne znam koliko je to cesta upotreba, ali po njenoj vizuelnoj pohabanostj bih rekao da je dosta cesta. I niko ne moze da me ubedi da je nesto rucno pravljeno od drveta i prirucnog materijala, sto je kostalo vise od nje, bolja investicija. Placena je u Madjarskoj 40 evra, a verujem da ni kod nas nije mnogo vise. Uz moj intenzitet upotrebe bi trajala jedno 150 godina, mada se i ovako dobro drzi. Imam jos nekoliko alatki, ali sam pomenuo tri koje su najvise u upotrebi. Opet, daleko je sve to od ozbiljnog alata, i ko se ozbiljno bavi nekim poslom trebao bi da potrazi neke bolje proizvode. Ali za nekog ko nesto "cacka" mislim da bolji izbor ne postoji. Takodje, za pocetak nekog posla kad mnogo treba a nema garancija da ce posao doneti zaradu, siguran sam da je einhel dobar izbor i da ce ako posao krene zaraditi dosta kvalitetnog alata.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Jul 03, 2018 4:03 am

Jako malo alata koji imam se koristi profesionalno.
A ipak je skoro sve vrhunske klase (i cene naravno). I imam ga jako puno.
Meni alat najvise sluzi za hobi, tj. zanimaciju, a tada hocu da uzivam a ne da me maltretira nesto sto se vodi kao "made in Germany", a u toj Germany je kancelarija, dok se roba ustvari kupuje od kineskih dobavljaca, konstruise u toj istoj Kini, sa niskom cenom kao glavnim kriterijumom.

Fakat, imam jedan komad enhel alata koji pristojno radi. Usisivac. Kupljen polovan za 30 evrica.
Imam i jednu slajfericu, koju sam dobio na poklon. Spada josj smirgla svaki cas, posto je opruga koja treba da je drzi napravljena od rezanca, i malo deblja od prosecne spenadle. Djubre, koje ne sme da radi duze od 10 minuta posto se pregreje, sve i kad bi moglo toliko da izdrzi a da joj smirgla ne spadne.
Imam i womax tocilo (isti djavo). Skakalo je po stolu sta god mu radio ako ga ne vezes. Otpustis i vratis kamen, i moras da skines milimetar sa njega da bi ga ponovo doveo u balans. Krive sajbne koje drze tocilo, osovina sa premalim precnikom, obradjena najtupljim nozem za strug koji mozes da zamislis.
Nakon sto su napravljene nove podloske i caura koja ide preko osovine iznenada se smirilo. Jos kad su umesto kinezijum lezajeva stavljeni SKF. Postalo je i tiho :)

To tocilo sa smirglom koje pominjes, je upravo za ostrenje asova i motika. Moze i sekira za one koji ne znaju kako sekira treba da izgleda.

Usput... sta je "adapter za punjac"?

Bojim se da imas problem ko moj drug Srdjan, kome sam svojevremeno sredio i naostrio jedno dleto. Ispsova me covek kad ga je probao...
On je deceijama radio sa tupim dletima, kojima ni ledja nisu bila poravnata... i mislio da to tako treba. Bijes ko sivonja po njemu i ono nesto odsece.
Uzeo ovo... gurnuo rukom... i ono odsece.
Tu mu je nastao problem. Sad nece vise da radi sa "obicnim" dletima :)

Neki dan, covek kod kog radim mi objasnjava kako je enhelov biax super stvar (inace je bacanje para, koliko god malo kostao, i gotovo neupotrebljiva naprava). Danas sam mu doneo proxona da proba. Sad ima isti problem kao moj drugar Srdjan :)

No... svako ima svoje vidjenje stvari, nekome je dobar i asov za duborez. Al jos nisam sreo nikoga ko je iole duze radio sa ozbiljnim alatom, a da se posle toga vratio na kinez klasu.

Ne treba ubedjivanje. Dodji, pogledaj, probaj... i videces da je "rucno pravljeno od drveta" tri koplja iznad toga sto ti smatras dobrim.
Uostalom, ni jedan belt grinder koji koriste ljudi sa foruma nije kupljen kao gotov fabricki model. Svi su pravljeni "rucno" sto ti kazes.

PS
Dodaj po neki novi red u poruku, jako je tesko za citanje ovako.

DeMM

Postod DeMM » Uto Jul 03, 2018 4:38 pm

Ok, ovako mozemo do sutra: ja u klin ti u plocu :) Nije mi cilj da se raspravljam, ali ja probleme koje navodis nemam. Aj neka bude da ne umem da primetim razliku izmedju dobrog i loseg alata, ili da sam imao srece pa mi zapali dobri primerci. Eto bas biax imam i Einhel i Bosch i nikakvu razliku u radu ne primecujem. Vise koristim Einhel zato sto sam ga platio nesto sitno u Metrou pre 10ak godina, pa kao Bosch cuvam a za ovo me boli uvo. A nisam pazljiv prema alatu, i taj biax bas koristim za sve i svasta, i stalno je ukljucen u struju i ako nista drugo, jednom dnevno ga neko sutne. Verujem da je razlika u ceni opravdana boljim kvalitetom i duzim radnim vekom, ali nisam u praksi to potvrdio jer mi skorije nista nije crklo.

Kad si vec pomenuo dleta, navedenu alatku za ostrenje asova sam upravo koristio gotovo iskljucivo za pravljenje i oblikovanje istih. Nisam primetio da nesto trese, a uglavnom su to bila mala dleta sirine 3-4-6-8mm. I uglavnom Kineska, ona od par stotina dinara pakovanje, ili pravljena od testera. Od ranije imam i nekih dleta Rico, dve tresnje, Lux, ali u zadnje vreme kupujem uglavnom sa Fastech-a i Banggood-a, i kad se lepo naostre ne primecujem neku bitnu razliku u odnosu na ova brendirana, osim (mozda) malo cesceg ostrenja. Naravno, dleta ostrim rucno, i nikad ne koristim cekic pri radu sa drvetom vec iskljucivo na guranje. Mislim da su brendirana dleta medju prvima na listi precenjenih stvari, mozda odmah posle satova.

Naravno, ne zelim da kazem da ne treba kupovati kvalitetan alat poznatih brendova. Taj alat pre svega dugo traje. Imam dve ubodne testere, jedna mala Bosch i jedna velika Alpha Tools. Obe su prosle sito i reseto, jer su bile pozajmljene malo ozbiljnijim majstorima u periodu od ukupno 10ak godina. Obe su kupljene pocetkom devedesetih i jos uvek rade bez greske. Imam jos dosta tog alata iz proslog veka, koji je nekad koriscen a sad stoji da se nadje, i sve uglavnom radi. Samo mislim da nije fer omalovazavati nesto sto realno nije tako lose. Da je sve to zaista tako, brendovi poput Einhel-a odavno ne bi postojali, vec bi se ugusili u reklamacijama. A prodaju se sirom evrope gde je zakon o zastiti potrosaca jako strog, i gde za najmanju sitnicu mozes da reklamiras proizvod. Nazvati smecem nesto sto je neko kupio u skladu sa svojim mogucnostima, moze biti uvredljivo za njega, narocito zato sto nas ima koji znamo ta to bas nije tako. Ili bar imamo nize standarde pa smo zadovoljni time. Takodje, malo ko pocinje nesto da radi i kupuje alat iz hobija. Mnogi u skladu sa svojim mogucnostima ocekuju neku zaradu, a u startu ne raspolazu nekim finansijama, inace se ne bi ni odlucili na taj korak. I ti mu kazes da za par alatki treba da izdvoji par soma evra, a nema garancije da ce uspeti ikad da ih povrati. Iz licnog iskustva tvrdim: da sam sve ono sto sam napravio drljavim Einhel alatom prodao, zaradio bih za jednu solidnu i lepo opremljenu radionicu i preteklo bi prilicno, a i dalje je sav taj krs vrlo upotebljiv. Sve to moje je i dalje u kuci ili je poklonjeno, a informacije prilikom kupovine alata sam trazio na nekim drugim mestima. Ali danas se ljudi uglavnom oslanjaju na informacije sa neta, i mislim da bi trebali malo da budemo obazriviji pre nego sto nesto nazovemo smecem.

DeMM

Postod DeMM » Uto Jul 03, 2018 4:50 pm

mbole napisao:Usput... sta je "adapter za punjac"?

Punjac:
Slika

Strujni adapter za punjac:
Slika

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Jul 03, 2018 4:57 pm

Bosch je potpuno na niovou Einhella, to nije ozbiljan alat zadnjih 10 godina. Ozbiljan alat je Festool, Mafell, Kress, Duss. Na zalost, kod nas jako malo ljudi ima iskustva sa ozbiljnim alatom.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

zarekg
Pridružio se: Ned Jul 26, 2015 9:29 pm

Postod zarekg » Uto Jul 03, 2018 5:15 pm

Prvi Einhell koji se pojavio kod nas pre ne znam koliko godina je bio kvalitetan. To su valjda bile serije koje su se prodavale po zapadnoj evropi. Znam za neke primerke koji i dalje rade i ne stede se previse. Vec posle godinu dana je prodavan najobicniji otpad koji moze da posluzi povremeno, bez zapinjanja i na kratko. Za po kuci je ok i nista vise od toga.
Ja imam jednu ubodnu testeru koju niko zivi ne moze da podesi da sece pod 90 stepeni. Kako god da je namestis, dobijes nesto drugo.

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Jul 03, 2018 5:29 pm

To je sustina problema sa svim tim jeftinim masinama. Jednostavno, ne moze da se natera da radi kako treba. Na zalost, danas je i sve sto nije jeftino, za zapadnoevrosko trziste bofl, samo vrhunske masine rade kako treba.

Sto se ekonomske racunice tice, za hobistu ona ne postoji. Od svog alata koji sam kupio u zivotu, nisam zaradio ni za flasu viskija. A koliko sam ulozio ne zelim da racunam, da sam hteo da zaradim, mogao sam da kupim stan i da ga izdajem.

DeMM

Postod DeMM » Uto Jul 03, 2018 7:48 pm

BR_ napisao:Bosch je potpuno na niovou Einhella, to nije ozbiljan alat zadnjih 10 godina. Ozbiljan alat je Festool, Mafell, Kress, Duss. Na zalost, kod nas jako malo ljudi ima iskustva sa ozbiljnim alatom.

Ja ne da nemam iskustva sa tim ozbiljnim markama, nego ni za jednu od pomenutih nisam ni cuo da postoji. Ali ipak mogu da kazem da imam ozbiljne alatke, jer je tih nekoliko Bosch sprava iz proslog veka :) Imam i Iskra busilicu jos iz Titovog vremena i jos uvek radi.

zarekg
Pridružio se: Ned Jul 26, 2015 9:29 pm

Postod zarekg » Uto Jul 03, 2018 7:59 pm

Razliku izmedju jeftinih i kvalitetnih masina vidis kada radis i sa jednim i sa drugim. Einhell busilica od 700-800 W i neka kvalitetna iste snage su nebo i zemlja. Imam Black & Decker koje je Iskra radila 80-tih godina, izbusila je sve sto moze da se busi i njenih 700-800 W deluje kao Einhell-ovih 1400-1500. Slicna prica je i sa brusilcom (neka nepoznata marka) koja umire cim je malo opteretis a Einhell slajferica je Bogu plakati.
Ja licno ne bih nikada kupio nista od toga ali otac naidje na "akciju" i kupi. I onda kuka kako slajferica ne skida :).

Nego, otisli smo u off, mozda ne bi bilo lose da se otvori neka tema o elektricnom alatu i sve ovo prebaci...

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Jul 03, 2018 9:24 pm

Bosch iz proslog veka je za cuvanje, iz ovog veka je ako je zelen, najgori bofl, ako je plavi, na nivou boljeg Kineza. Makita je crno bela, ima i sranja, a ima i opdlicnih. masina, moras da znas sta uzimas.

I da, apsolutno tacno,kineski wati nisu isti kao americki. Valjda ih cesto peru, pa se smanjili.

Povratak na “Noževi”