Brušenje sečiva (GRIND)

Moderator: benz

reggacci
Pridružio se: Uto Mar 03, 2015 8:52 am

Re: Brušenje sečiva (GRIND)

Postod reggacci » Pon Jan 04, 2016 7:55 am

@To3a ja nisam iz Bg-a ali posalji ga ako ga nisi do sada sredio

Toksa
Pridružio se: Uto Jun 26, 2018 3:50 pm
Kontakt:

Postod Toksa » Uto Jun 26, 2018 8:10 pm

Pozdrav još jednom. Novi sam član, već sam se predstavio i sad da počnem na temu noževa :) Ovako, do sad nikad nisam napravio sebi nož, a veliki sam zaljubljenik u noževe. Moj prijatelj mi je dao jedan njegov stari nož, koji je dobio od dede. Rekao mi je da mogu slobodno da ga 'uništim', mada ja cu pokušati da ga 'ozivim'. Plan mi je sledeći: da ga isturpijam grubom turpijom, ili cu koristiti smirgle različitih gradacija. Drka mi se nesto ne svidja pa cu je zameniti sa drskom od trešnjinog drveta ili oraha. Inače, dizajn noza mi se veoma svidja :)
E sad, svaki vas savet je dobrodosao (nakon sto budete videli slike u kakvom je stanju noz. Samo da napomenem da je debljina seciva 3mm.
Iskreno se nadam da cu uz vasu pomoć uspeti nesto da postignem. Kako god bilo, uspeh ili neuspeh, nastavicu da radim dok ne postignem rezultate. Hvala Vam unapred i izvinite na opseznijem postu.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sub Jun 30, 2018 12:04 pm

.... i ja bih se igrao sa ovom formom, a mozda ispadne i nesto dobro!

Ipak, ako ga turpija hvata, najbolje je da ga stavis u bastenski alat, i ne gubis vreme sa mekim gvozdjetom
Ako je ljut, pa mu turpija ne moze nista, dovoljno je da ga samo doteras kroz smirglu, stavis choil, i namestis drsku od sto izrazajnijeg materijala (... kost, neki prizemak, dobri pinovi....) i bice dobar komad, jer nozeva nikad dosta !
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Toksa
Kontakt:

Postod Toksa » Ned Jul 01, 2018 1:13 pm

Ovako, kupio sam neku rusku turpiju za metal, plocastu, duzine 25cm, gradacija 250 i evo sta je izaslo od noža:

Slika

Slika

Slika

Slika

Posle toga sam probao sa smirglom (made in Greece) gradacija 360. Trljao sam sat vremena ali riseve od turpije nisam mogao da skinem, nesto malo. Hteo sam da predjem smirglom 150 gradacije ali mi nije bilo logike posto je turpija na 250. Neki savet?Posto mi je ovo prvi put da takvo nesto radim, videcu da sto pre uzmem onaj belt grinder. Imam komsiju masinca pa da vidim da nesto sklepa do 6000din (sigurno ce biti bolje od onog einhela za 7500-8000 din sa brusnim kamenom.
ps: drugar mi je dao parce feder platna od Fap-a, dimenzije: 75cm/9.5cm/8mm. Pokusacu 9 komada da izvucem brusilicom pa sta bude :)

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Ned Jul 01, 2018 1:43 pm

Cepaj šmirglu...najgrublju pa sve finiju...
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !

'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Ned Jul 01, 2018 5:17 pm

Ima ovde daleko strucnijih od mene po pitanju obrade metala, ali probacu da priskocim u pomoc. Rekao bih da od tog seciva ne treba previse ocekivati, osim sto dobro moze da posluzi za vezbanje obrade. Ako ga turpija tako lako glodje, mislim da je to previse mekano za bilo kakvu upotrebu. Inace, za finisiranje seciva se uglavnom koristi smirgla. Jedan od razloga je to sto granulacija smirgle nije konstantna, vec se u toku rada zrna usitnjavaju, pa kako obradjena povrsina postaje finija, tako i smirgla postaje finija. I onda prelazis na smirglu sa finijom granulacijom. Takodje, smirgla daleko bolje skida materijal, jer se radi o zrncima kvarca nalepljenim na papirnu ili platnenu podlogu, koja se ne tupe, vec se lome na sitnije komada koji i dalje "grizu" materijal. Za razliku od turpije, ova zrnca nemaju zilavost, vec je jedini oblik njihove deformacuje lomljenje na sutnije komade. Koliko god da je tvrda turpija, ona poseduje zilavost, a na kraju krajeva od seciva ocekujemo da bude priblizne tvrdoce kao turpija. Znaci, razlika je svega par rokvela u korist turpije, u slucaju da je materijal seciva dobar i dobro termicki obradjen. U tvim slucaju to ocigledno nije slucaj, vec turpija grize metal praveci duboke brazde. Da je materijal tvrdji, turpija bi se veoma brzo pohabala, zubi bi se zaoblili, i od nje bi samo mogao da napravis jos jedno secivo :) Zato se za ovakve stvari koristi smirgla, ili kamen za koji vaze slicna pravila kao za smirglu. Turpije se koriste za neke mekse materijale, koji su daleko meksi od nje (obicno gvozdje, mesing, bakar, aluminijum...) i koji nece od nje za kratko vreme napraviti bezvredno parce celika. Ipak je turpija daleko skuplja od smirgle, a kod tvrdih materijala i daleko manje ucinkovita. Postoje i fine dijamantske turpije koje se koriste za finu obradu, ali to je vec neka druga prica.

Dakle, nerealno je porediti granulaciju turpije i smirgle/tocila. Tebi ovde treba smirgla, i to sa krupnijom smirglom ces vrlo lako popraviti te brazde koje je napravila turpija. Krenes sa tom 150, pa nastavis sa 300+ pa 600... i sve dok ne dodjes do 1000-1500. Dalje mozes, a i ne moras.

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Ned Jul 01, 2018 5:30 pm

Toksa napisao: Imam komsiju masinca pa da vidim da nesto sklepa do 6000din (sigurno ce biti bolje od onog einhela za 7500-8000 din sa brusnim kamenom.

I da- sigurno ce taj Einhel biti bolji od komsijine sklepacine u tom cenovnom rangu. Ipak se radi o proizvodjacu koji komponente nabavlja u ogromnim kolicinama, koji ima razradjenu tehnologiju i iskustvo, i koji prodaje daleko vise primeraka da sebi moze da priusti manju zaradu po komadu od komsije masinca. Svi proizvodjaci se danas trude da budu konkurentni na trzistu i ponude sto vise za sto manje para, sto komsija sebi ne moze da priusti.

Toksa
Kontakt:

Postod Toksa » Ned Jul 01, 2018 11:20 pm

Hvala svima na savetima.
Bar ce ovaj noz biti odlican za pocetak, za pocetnika kao sto sam ja. Procesljacu forum, zapisivati savete i to ce mi biti neki podsetnik 'sta i kako mora'.
Cim budem napravio svoj prvi noz, postavicu sliku...a dotle, svako dobro i zivi i zdravi mi bili ;)

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pon Jul 02, 2018 1:38 am

Prvi put cujem da turpija ima gradaciju izrazenu u brojevima tipa 250? Da li si siguran da to nije ustvari duzina turpije (komplet sa sve repom)?
Sumnjam da to ima ikakve veze sa gradacijama smirgle.
Obicno se finoca turpije izrazava opisno (gruba, fina, super fina...) ili u brojevima tipa 1-8.
Ako vec radis turpijom, kupi "single cut" za krajnju obradu njom. Daklem tuprija koja nije narezana unakrst, vec samo u jednom smeru.

Sto se tice smirgle, kvarca tamo nema vec decenijama (takozvani glas papir).
Ili je u pitanju silicijum karbid, ili aluminijum oksid u svuda dostupnim varijantama. U teze dostupnim i skupljim, ima tu svacega, cirkona, keramike...
Kada smirgla zdrobi zrno, vreme je za zamenu smirgle. Finija obrada se daleko brze postize finijom granulacijom, nego trljanjem istrosenom smirglom.

I te kako je moguce u tom cenovnom rangu napraviti nesto bolje od enhela (koji inace uglavnom pravi tesko djubre i gde glavnu rec u projektovanju vode racunovodje). Ne vrhunsko, ali sasvim dobro, naravno uz dosta rada i truda, i ako posedujes bar nekakvu metalsku masinicu (tipa struga).
Za 100 i malo vise, vec moze da se napravi sasvim ozbiljna masinica.
Sad... kakvo ce to na kraju biti, zavisi i od komsije :)

BR je svojevremeno kupio kineza, i to novoostecenog, po nekoj smejurija ceni (tipa 2000 din). Onu varijantu koja ima jedno brzo i jedno sporo tocilo. To jednostavno nije bilo ni za k...
Eh, al nakon sto je napravljena nova osovina za spori deo, stavljeni lezajevi umesto dve kilave plasticne caure, napravljeni lavirinti, doteran malo puzni prenos... sasvim druga prica.
Dobro... onda je na to stavio tormekove sablone od jedno 300 evra :) al niko ti ne brani da radis iz ruke.

Ja sam sebi napravio prost belt od sper ploce. Mislim da me je materijal izasao nekih 40 evrica. Ukljucujuci lezajeve, kais koji je bio najskuplji (1000 din), srafovsku robu, prekidace...
Fakat, motorce sam dobio, al to moze da se nadje za 20-tak evropskih.

Toksa
Kontakt:

Postod Toksa » Pon Jul 02, 2018 8:52 am

U pravu si, brzopleto sam napisao.

Slika

Slika

hvala na detaljnijem objasnjenju za oko smirgle (juce sam hteo sve da zavrsim ali mi je ponestalo smirgle pa cu danas da kupim, 50din komad bilo koja gradacija)
sto se belta tice, lepo si ga smislio :)
u motorce nemam ulaganja jer ima u dedinoj radionici (doduse ne znam koja je jacina ali mi je rekao da je ispravan). Sto se ostalog tice, komsija ce biti zaduzen (vec nam je pravio masinu za secenje papira, tj izmedju dva valjda se stave dve ploce(plasticne) izmedju kojih je sekac(sablon), pa kad sve to prodje kroz valjke, onda izlazi crtez, utiskivac sta vec. I dinar nije uzeo za to. A pirocanac :))
a za belt ga moram castiti, $ + veliiko pivce od 2 'volta' :D

Povratak na “Noževi”