Brušenje sečiva (GRIND)

Moderator: benz

zlatar
Pridružio se: Pet Jun 17, 2011 1:05 pm

Re: Brušenje sečiva (GRIND)

Postod zlatar » Pon Jul 18, 2011 3:53 am

Apsolutno si upravu druže,upravo sam na to mislio a nisam znao da se "odrazim" :D
mikro konveks.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Jul 30, 2011 11:44 pm

Problem sa Hollow groundom je upravo u tom tankom secivu, i cinjenici da iza njega pocinje da dobija debljinu. Cak i kada seces hranu, osim u mesu, hollow ground pravi daleko veci otpor nego bilo koji drugi nacin brusenja.I sam si pomenuo da ne radi na drvetu, ali cak i za hranu, recimo kod sredjivanja divljaci Hollow ground ne radi. Hollow groundu je jedino mesto na brijacima, za sve drugo postoji daleko bolji izbor.

Kada vec govorimo o nozu za hranu, za tu upotrbu najbolji izbor su ili full flat, ili konveks. I jedan i drugi su tanji od hollow grounda koji ima jednaku tezinu.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Avg 02, 2011 6:22 pm

Tvisters, jako dobro znam sta sam rekao.. I tacno sam rekao.

Hollow ground ima jako tanko secivo iza reza, ali u ukupnoj masi ono je teze od full fleta ili konveksa. Kod hollow grounda je ta masa na pogresnom mestu, gde samo meta i ne radi nista.

I naravno da ne postji nista dobro sto nije konveks, saber, scandi ili flat grund..

Kodžo

Postod Kodžo » Uto Avg 02, 2011 9:22 pm

100% tačno

Kodzo napisao:*1 Konkavno brušeno sečivo po mom skromnom mišljenju ima opravdanu primenu samo na britvama za brijanje. A u nožarskoj industriji je prisutno zbog lakše i jeftinije izrade.

Eto za ravno i konveksno brušena sečiva postoje argumenti a koji bi to argumenti bili koji pokazuju da je konkavno brušeno sečivo bolje od drugih ili da je uopšte dobro.

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Avg 02, 2011 9:51 pm

Evo jedan moj argument.. Neda je jeftino za proizvodnju, pa moze mnogo vise da se zaradi..

Korisnikov avatar
silo
Nožar
Pridružio se: Sre Mar 02, 2011 11:52 am
Kontakt:

Postod silo » Uto Avg 02, 2011 10:36 pm

Ja sam na onom mom malom nozu uradio hollow grind i mogu da kazem da ga uopste nije jednostavno napraviti.Iskreno mislim da puno ludi sa foruma to ne moze da odradi jer nema odgovarajuci alat,pa iz toga proizilazi da su druga brusenja bolja i laksa za izradu.
A sto se tice upotrebljivosti hollow grinda ja mu jos nisam nasao manu meni zavrsava neke sitnije poslove lepo sece slaninicu,a koristim ga za secenje koze pri izradi futrola izuzetno je ostar i precizan.

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Avg 02, 2011 10:39 pm

Cudno.. Omn se rucno radi i najprostije, na kruznom tocilu, i treba ti samo jedan granicnik. Uvek izgleda savrseno. Kada svratim do Druida, vidimo se, pa cu ti pokazati.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Avg 02, 2011 10:43 pm

@silo
to je OK zapazanje za onoga ko noz pravi rucno ili u radionickim uslovima. Medjutim, za serijsku proizvodnju nozevi sa hollow-grind profilom se rade brze i najjeftinijim postupkom: seciva se uzduzno provlace izmedju tockova velikog precnika koji formiraju profil udubljen sa obe strane.

Korisnikov avatar
silo
Nožar
Pridružio se: Sre Mar 02, 2011 11:52 am
Kontakt:

Postod silo » Uto Avg 02, 2011 10:48 pm

Ovo sto sam ja radio i jeste radjeno na kruznom tocilu sa vodenim hladjenjem sve drugo bi upalilo materijal zbog brzine tocila i debljine samog seciva.

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Avg 02, 2011 10:51 pm

Cudno mi da si se namucio.. Meni je to najjednostavnije, pa opet, samo sam jednom to uradio da probam kako ide i nikad vise.

Povratak na “Noževi”