Brušenje sečiva (GRIND)

Moderator: benz

divlji pecarosh
Pridružio se: Uto Nov 16, 2010 5:44 pm

Re: Brušenje sečiva (GRIND)

Postod divlji pecarosh » Čet Jul 05, 2018 12:24 am

Nije mi najjasnije da li su svi ostali odlicni ( a u toj grupi je i Bosch) ali kad se uzme u obzir cena/kvalitet onda prevagne neko drugi ili je ipak Bosch krs...
Ono sto gore napisah su moja iskustva sa Bosch-om i naravucenije je da apsolutno izbegavam sve sto je iz Kine(pa tako i Bosch) a sve sto je nemacko je vrh, narocito iz proslog veka...
Kod alatnih masina je malo komplikovanije, svakako da su nemacke alatne masine odlicne ali u eksplataciji znaju da se kvare vise od konkurencije( Ruse bije glas da su im masine izuzetno pouzdane... to kazu ljudi koji odrzavaju industrijska postrojenja citav zivot...)
Kod reznog alata su mi Nemci neprikosnoveni... mada postoje stvari koje Ameri rade najbolje na svetu... mada tu si u Japanci... da ne zalazimo u merne alate...

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Čet Jul 05, 2018 7:37 am

Bosko je jako sarao zadnjih 10-tak godina.
Imali su alate koji opravdavaju brand i cenu, ali i ono sto je jednostavno bilo cisto prodavanje bofla za velike pare.
Ocigledno, postoje i razlike u vrstama alata. Ja i BR pretezno se zanimamo stolarskim, i tu je bilo prilicno skarta.
Bilo je stvari koje su lose resene, ili imaju neka losija resenja u odnosu na konkuranciju. Recimo probao sam njihovu malu srafilicu (10.2V), i u odnosu na makitinu ima predebelu drsku (jednostavno je nezgodna), nedostaje joj LED napred koji ostaje upaljen jos 5-6 sekundi nakon sto pustis prekidac (jako zgodno kad treba videti gde da stavis sraf ispod sudopera ili instrument table auta...) i stome slicno.

DeMM napisao:Ok, ako vecina kaze da je Einhel alat smece i djubre, onda je to verovatno tako. I ako sam sa tih nekoliko Einhel alatki zadovoljan, trudicu se da ubuduce budem nezadovoljan jer je to izgleda moderno.

E sad, pretpostavljam da poznavaoci i vlasnici kvalitetnog brendiranog alata isti i koriste? Inace za sta bi im trebao i kako su drugacije stekli to bogato iskustvo? Posto imam razna interesovanja, voleo bih da vidim sta kolege rade sa tim alatom? Ako moze neke fotografije nekih majstorija iz bilo koje oblasti, mozda pokupimo neku zanimljivu ideju...

Jel si demagogiju izucavao ili je to prirodan talenat?

Jel ce enhell da postane bolji ako neko nije radio nesto sa svojom makitom, festom, dewaltom... ?
Ili ce mafel da postane losiji ako stoji u ormanu?
Da ti slikam ceo sadasnji i prethodna dva stana... malo mnogo trazis. A mozda i da svratim kod kumova, prijatelja... pa da islikam i njihove kuce? Ili da krenem od firme do firme: "znate, ja sam kod vas radio mrezu pre 10-tak godina, jedan poznanik mi trazi slike, jel bih mogao malo da fotografisem?"

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Čet Jul 05, 2018 11:02 am

Pridruzujem se bojktu jeftinih alata. Ko ne zna sta je dobro, zna sta je skupo. E sad, ne mora bas uvijek da znaci da je ono sto je skupo ujedno i dobro, ali je tako u velikoj vecini slucajeva.

Ja sam imao Black&Decker busilicu na bateriju koja me je sluzila sve dok nisam pokusao da izbusim rupu za sliku u betonskom zidu. :D Tog trenutka je otisla u invalidsku penziju. Kostala je negdje oko 100 evra. Kasnije sam kupio Makitu 456 koja takodje nije mogla da prodje kroz beton, ali se bar nije pokvarila ni nakon dobrih 10 minuta burgijanja i neuspjelih pokusaja. Evo je, i dan dans radi posle 4-5 godina amaterske upotrebe:

Slika

Slika

Treba uloziti u iole kvalitetnije stvari da se nadje kad ti zena naredi da nesto opravis u kuci. Da ne bude posle da si smotan i da nista zivo ne znas da uradis sam. Ima ona cuvena: "Nisi sposoban ni sijalicu da zamijenis, i to moram sama." ;) Lako je platiti majstora, ali ipak nije na odmet da se ima nesto od malo kvalitetnijeg alata koji ce se naci pri ruci kad god zatreba... a ne da ja razmisljam da li ce baciti kasiku onda kad je najpotrebniji.

Isto to se odnosi i na one setove alata koji mogu da se kupe na svakom cosku. Set od 100 komada raznih kljuceva, odvijaca, klijesta i slicnih stvari kosta oko 70 evra, a cim pokusas da odvrnes sraf odvijac se iskrivi ili ti u najboljem slucaju unisti glavu srafa tako da posle ni pomocu trikova ne mozes da ga odvrnes. Totalno neupotrebljivo.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Čet Jul 05, 2018 11:49 am

I dalje mislim da je ravno brušenje najbolje.
Eng. full flat grind.
Живи и пусти друге да живе!

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Čet Jul 05, 2018 12:36 pm

mbole napisao:Jel si demagogiju izucavao ili je to prirodan talenat?

Jel ce enhell da postane bolji ako neko nije radio nesto sa svojom makitom, festom, dewaltom... ?
Ili ce mafel da postane losiji ako stoji u ormanu?
Da ti slikam ceo sadasnji i prethodna dva stana... malo mnogo trazis. A mozda i da svratim kod kumova, prijatelja... pa da islikam i njihove kuce? Ili da krenem od firme do firme: "znate, ja sam kod vas radio mrezu pre 10-tak godina, jedan poznanik mi trazi slike, jel bih mogao malo da fotografisem?"

Nisam mislio samo na tebe. Ovde je vise njih iznelo svoja misljenja, pa cisto da znamo s' kim pricamo. Da bi znali koliko je neki izvor relevantan, moramo da imamo neku polaznu tacku. Ne mozemo ocekivati objektivno misljenje o alatu kojim je izradjena stolica od nekog ko je samo sedeo na njoj. A i sto da ne... Kad je vec tema lepo zivnula, podeliti je pa napraviti jednu lepu galeriju rukotvorina (a da nisu nozevi) uz opis alata koji je koriscen. Tako cemo znati: ko zna sta prica a ko prepricava, kojim se alatom sta moze napraviti, razmeniti neke zanimljive ideje...Sto moze biti korisno i za nas i za sam forum. Eto koliko se puta desi da forum danima spava, a ova tema definitivno ima perspektivu jer svi nesto cackamo i pravimo, i vecina ima sta zanimljivo da pokaze.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Jul 05, 2018 2:03 pm

veselibajker napisao:I dalje mislim da je ravno brušenje najbolje.
Eng. full flat grind.

Hm, delim tvoje misljenje barem 2/3 :D a posle da bude ConveX :mrgreen: :teasing-poke:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Čet Jul 05, 2018 5:42 pm

To se dobije upotrebom lošeg alata. Npr. uzmeš MaKitu da finiširaš rez i eto belaja.
Живи и пусти друге да живе!

zarekg
Pridružio se: Ned Jul 26, 2015 9:29 pm

Postod zarekg » Čet Jul 05, 2018 9:31 pm

Svi odlicno znamo da je kvalitet svega, pa i alata, dosta opao zadnjih 10-15 godina. Posledica potrosackog drustva, nista neobicno...
Pored pada kvaliteta poznatih marki, imate iste te marke kao kopije pa ako ne znate sta kupujete (a ogromna vecina ne zna) dobijemo skuplju daru nego meru.
Pogledajte samo oglase, isti alat u pola cene u odnosu na prodavnicu. I sve spakovano u kutiju, novo, nekorisceno... Gledam, neka marka Kzubr, kao Ruska, na kutiji sve napisano na Ruskom, cene povoljne, ko ce ga znati sta je. Kad stubna busilica (mala naravno) kosta 65 evra. Ako je stvarno Rusko verovatno je bolje nego kineski otpad...

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Jul 05, 2018 9:38 pm

Kzubir je cist Kinez. Jedino rusko na njemu je sto je namenjen za Rusko trziste.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Čet Jul 05, 2018 10:30 pm

veselibajker napisao:To se dobije upotrebom lošeg alata. Npr. uzmeš MaKitu da finiširaš rez i eto belaja.

:pedagoska: :lol:
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !
''Тко не воли штитнике,не воли ни човјека :D ''

Povratak na “Noževi”