Cold Steel Kudu

Moderator: benz

Korisnikov avatar
MWDP
Pridružio se: Pon Jan 10, 2011 1:42 pm
Kontakt:

Cold Steel Kudu

Postod MWDP » Ned Jun 26, 2011 6:16 pm

Planiram da napišem nešto o ovom nožu već mesecima ali su me fakultet i lenjost sprečavali u tome neko vreme. Nož sam kupio pre dve godine u Army Shop-u, kada su ih još prodavali. Plaćen je 1500 dinara, što mi se tad činilo kao malo ali je definitivno previše, s obzirom da je američka maloprodajna cena 7 dolara (edcdepot.com). Celokupan utisak ovog noža je taj da se dobija neverovatno mnogo za jako malo novca. Cold Steel Kudu je dizajniran tako da konstrukcijom i izgledom liči na tradicionalni afrički Okapi nož, i pripada seriji noževa koju je Lynn Thompson zamislio kao 'unapređene' tradicionalne noževe, poput Canadian Roach Belly, i Finn Bear, koji isto pripadaju ovoj seriji ekonomičnih sečiva.

Slika

Drška je napravljena od veoma jake plastike koja odaje utisak čvrstine ali i jeftinoće na dodir. CS je pokušao da izbrazda površinu i stvori neko prividno trenje ali ovaj šablon koji je urezan u dršku je najviše kozmetičke prirode. Drška je za ovakvo sečivo dosta tanka što zna da bude nezgodno pri dužem radu.

Slika

Brava je veoma specifična, nož se otvara i zatvara pomoću prstena koji je potrebno izvući da bi metalni deo koji prekriva leđa sečiva oslobodio samo sečivo. Osim što je unikatna, brava je i veoma funkcionalna jer drži nož čvrsto otvorenim (i zatvorenim). Mane - nemoguće je otvoriti nož jednom rukom. Takođe ako imate radoznale prijatelje koji vole da čačkaju noževe, veoma je velika šansa da će se iseći pokušavajući da zatvore Kudu.

Slika

Sveukupna dužina noža je sa svojih 25cm poprilično velika. Sečivo je po meni neka vrsta drop-point, brušeno je full flat od Krupp 4116 čelika. Ovo je nemački čelik koji pravi firma ThyssenKrupp i tvrdoće je Rc 56-57. Fabrički je ZASTRAŠUJUĆE oštar a zahvaljujući mekoći čelika se veoma lako i brzo naoštri. Ovo je bio jedan od mojih prvih ozbiljnijih noževa, pa sam se na njemu i učio da oštrim. Nepotrebno je reći da sam zbog svog neiskustva napravio poprilično 'ožiljaka' na samom sečivu.

Slika

Full flat oblik sečiva prolazi kroz materijale bez ikakve muke a zbog dužine sečiva ostavlja puno mesta za veće i teže poslove. Kao što rekoh, sa ovim čelikom imam iskustva i na Cold Steel Long Hunter-u, i znam zasigurno da ga je veoma lako naoštriti a tu oštricu drži adekvatno dugo. Iz mog iskustva, Krupp 4116 se tupi malo brže od 8cr13MoV i AUS-8, ali za nekog ko ne koristi nož svaki dan za sečenje apsolutno svega, ovo nije bitno. Long Hunter sam dao majci za kuhinju i oštrim ga svakih dve nedelje, jer je to nož koji koristi 90% vremena.

Slika

Za moje potrebe, ovaj čelik je sasvim adekvatan i nosim se s mišlju da možda uzmem i Pocket Bushman-a koji izgleda kao prava zver i izuzetno sposoban EDC komad. Za kraj jedna grupna slika s par drugih (poznatijih) noževa radi poređenja veličine. Opinel na slici je broj 10.

Slika

Napominjem da ovaj nož košta SAMO SEDAM DOLARA i da je to neverovatno dobra cena za komad alata koji može da se zloupotrebljava veoma dugo, i čak i da mu se nešto desi, baciš i uzmeš drugi jer za te pare nije šteta. Toplo preporučujem
www.edcnozevi.com

https://www.facebook.com/EDCNozevi

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Re: Cold Steel Kudu

Postod MILAN » Ned Jun 26, 2011 7:10 pm

Odličan post. Posle ovoga je meni definitivno na spisku za kupovinu jer sam tip čoveka koga je za ovakva i ovom slična seciva lako nagovorili! Hvala.
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
MWDP
Kontakt:

Postod MWDP » Ned Jun 26, 2011 9:17 pm

Hvala :) Iako sam u međuvremenu nabavio neke skuplje oštrice, ovo mi je još uvek omiljeni rezervni nož i nosim ga u torbi ili jakni kad god idem negde
www.edcnozevi.com

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Ned Jun 26, 2011 10:14 pm

Meni je ovaj nož zanimljiv samo zato što je kopija Okapija. U svakom slučaju ne bih ga kupio, bar ne za sad. Što se tiče džepnog Bušmana mislim da taj nož služi samo za vitrinu i nizašta drugo veliki je za džep i za EDC a za boravak u prirodi ipak je bolje fiksno sečivo pa je opet manje upotrebljiv. Drugo mislim da sve što su pokazali na reklamam je ipak marketing u kome imaju više noževa u rancu pa ako se nekom nešto desi lako ga je zameniti. Važna je reklama. Drugo to je nož od 420 čelika koji je mek za ono za šta je namenjen i za šta se izdaje. Možda imaš neku drugu ideju zbog koje bi ga kupio i to je ok. Želim samo da kažem da to nije nož za ono za šta ga kfalifikuju.
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Jun 26, 2011 10:20 pm

Za pare vise neg dobar noz.. Meni je deo jednog od BOB kitovaq, i apsolutno sam siguran da ce raditi sasvim lepo, u okviru svojih ogranicenja.

Depnog Bushmana sam narucio cim je izasao, i cisto raqzocarenje.. Nema nikakvu svrhu, a i ima poprilicno konstruktivnih prblema.

Fiksni Busman je sasvim upotrebljiv noz, pet za ono za sta je namenjen.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
MWDP
Kontakt:

Postod MWDP » Ned Jun 26, 2011 11:51 pm

Za Pocket Bushman je nastala čitava tirada na Youtube-u gde su najveća dva imena među ljubiteljima sečiva (cutlerylover i nutnfancy) obojica imali problema sa Ram-safe sistemom zaključavanja, i pokazali kako ima mane. Nutnfancy ima video gde lupa po Bushmanu kao životinja čisto da bi pokazao da taj nož ne služi onome za šta ga reklamiraju, i pritom je slomio jadnog Bushmana...

Ostavljam link i neću više u offtopic :)

http://www.youtube.com/watch?v=zn_df90ckMk
www.edcnozevi.com

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Jun 27, 2011 1:44 am

CS Kudu je izvanredno isplativ alat cija upotrebna vrednost visestruko premasuje cenu. BR i ja smo bili zajedno kada ga je kupio a ja sam se pokajao sto nisam sledio njegov primer. :sad-roulette:
U svakom slucaju - preporucujem ga.

Korisnikov avatar
goranns
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:10 pm

Postod goranns » Pon Jun 27, 2011 7:02 pm

he he nutnfancy,gledam skoro sve sto stignem od njegovih videa.On je kriv sto sam kupio tri velika noza,aj ga zovemo na okupljanje

glock19
Pridružio se: Pon Jul 11, 2011 5:56 pm

Postod glock19 » Uto Jul 12, 2011 9:55 pm

narucio dva KUDU-a , Hobo jedan moze da bude tvoj. Cena sa shippingom je oko 19 dolara za oba !!!
nazalost kartica mi je istekla 06. 2011. godine , ali se nadam da cu za par dana da resim taj problem,pa ce ako Bog da noz ubrzo biti tu.
Inace video sam par stvarno ludih testova ovog noza na YT..
-Glock19-

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Sre Jul 13, 2011 6:16 am

Ja ga tražio u Army shop-u i nemaju ga! Kako ja da dodjem do njega?
Baš nemam dara za recenzije!

Povratak na “Noževi”