Bark River Trail Buddy

Moderator: benz

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Bark River Trail Buddy

Postod sAx » Sub Feb 08, 2020 4:04 pm

Dugo sam želeo da probam ovaj model čuvenog i u ovom našem svetu jako cenjenog brenda.
Zahvaljujući drugarstvu i poverenju uspeo sam da se poigram malo i da vam ujedno prenesem svoje utiske.
Hvala To3o :obscene-drinkingcheers:

Bark River Trail Buddy
Ukupna dužina: 8"
Sečivo: 4"
Debljina: 0,12"
Čelik: A2
Deklarisana tvrdoća: 58HRC
Drška: zelena polirana mikarta
Slika
Par uvodnih reči o samoj fabrici kako bi bolje stekli utisak o nekim detaljima na ovom konkretnom primerku.
BarkRiver noževe radi u nekoj vrsti kombinovane proizvodnje.
Noževi se rade u serijama i termički obrađeni i grubo FF obrušeni polufabrikati se ručno završavaju montažom drški i finalnim brušenjem (konveksnim iz ruke na slobodnom beltu).
Iz razloga da već okaljena sečiva ne pregreju, a i zbog nekog stepena sigurnosti kada su neki korisnici u pitanju...
Noževi sadašnje proizvodnje naročito u novijim čelicima dolaze sa dosta debelim konveksom i debljinom iza reza.
Toza je to rešio ručnim reprofilisanjem na početnom vodenom kamenu granulacije 1000. :teasing-poke:
Završno sa ekstra finim pastama, siguran sam da je trebalo dosta stpljenja i mirnih živaca za ovakav rezultat.
Moram da priznam da iako to nisam odmah primetio, našao sam većeg :teasing-tease: od mene kada je ugao oštrenja u pitanju.
Čak sam za testove van pripreme hrane morao minimalno da ga korigujem. :shock:

Dakle nož fabrički ne dolazi sa ovom geometrijom ovo je naknadno reprofilisao To3a!
Slika

Model odnosno forma noža je po meni zamišljen kao pomoćni nož, bilo u lovu ili u kampu.
Da me neko ne shvati pogrešno može on dosta svari da uradi ali je najkomfornije sa njime raditi pri obradi lovine (dranje) ili zadatke gde se traži ekstremno oštro sečivo "slajser" što bi rekli, ovde prvenstveno mislim na hvatove koji se koriste pri ovim zadacima.

Testiranje sam počeo sa Tozinim orginalnim rezom na tvrđem parčetu suvog mesa, komentar mislim da nije potreban :auf:

Slika

Zatim na malo zahtevije zadatke ...
Precepljeno, tvrdo drvo
Slika

Slika

Grana - ono što najčešće u brzini i koristimo kod potpale...

Slika

Slika

Sa ovako oštrim nožem svaki zadatak je lak, a sam kvalitet reza jako čist i precizan.

Slika

Ohrabren utiscima u radu sa drvetom rešio sam da probam ovaj A2 na nešto žilavijim materijalima...
PVC cev za vodu "Peštan" 1/2"
Slika

Slika

Pošto je Toza osetljiv na eksere, ja sam mu obećao da ih neću koristiti na testu :liar:

Slika

Slika
:D :D :D

Izgled noža posle zavrsenog testa:
Slika

I posle čišćenja i par poteza na stropu. :SAK:
Slika

Posle vremena u igri i probi mogućnosti ovog jako zanimljivog noža mogu samo da zaključim da je Buddy opravdao moja očekivanja.
:obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Re: Bark River Trail Buddy

Postod t03a » Sub Feb 08, 2020 8:09 pm

Mene samo zanima šta bi sa onim suvim mesom :teasing-poke: :obscene-drinkingcheers: :chores-chopwood:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Povratak na “Noževi”