Sredjivanje stare Famipe

Moderator: benz

zarekg
Pridružio se: Ned Jul 26, 2015 9:29 pm

Sredjivanje stare Famipe

Postod zarekg » Sre Nov 14, 2018 7:51 pm

Famipa noz koji je otac kupio negde krajem 70-tih, koriscen na kampovanjima (bar se ja toga secam) a onda se polomila pseca glava na kraju drske pa je ne znam ni sam kako, zavrsio u dvoristu gde ga je majka koristila za cvece i sve sto joj je palo na pamet. Bar 20 zadnjih godina je proveo zaboden u saksijama na terasi prvo kod majke a sada kod supruge...

Sada ide ono gde mi je potrebna Vasa pomoc jer bih hteo da noz dovedem u normalno stanje.
Sredjivanje ostrice nije neki veliki problem ali pravljenje nove drske, bar za mene jeste. Tu nemam bas nikakvog iskustva.

Sta predlazete, kakvu drsku je "lakse" uraditi? Padaju mi na pamet samo 2 varijante:
1. da navucem parce drveta na tang pa da turpijam
2. da slazem parcice koze ali sta da radim kada stignem do kraja tanga?
Tang je inace dugacak 9 cm.
Ili imate neku sasvim trecu ideju?

Slika

Slika

zarekg

Re: Sredjivanje stare Famipe

Postod zarekg » Ned Dec 09, 2018 6:00 pm

Pocetno stanje:

Slika

Slika

Proba kako radi neki kolut koji sam nabavio za tocilo:

Slika

I trenutno i vrlo verovatno, konacno stanje pred ostrenje:

Slika

Slika

Vrh ostrice je bio dosta zaobljen pa sam laznu ostricu za nijansu produzio i spustio kako bi dobio zasiljeniji vrh. I dalje nije bas po propisu ali je dosta bolje. Ako treba jos nesto da radim oko vrha, kazite sta treba.

Slika

Prvobitni plan je bio da se ostrica po propisu smirgla i sredi koliko je moguce ali sam probao neki kolut koji je skinuo vecinu plitkih ostecenja. Obzirom na dubinu jednog, ne malog, dela ostecenja koje bi ostalo i posle smirglanja i obzirom da sam planirao da noz radi sve i svasta u garazi, nema svrhe ici na neki visok kvalitet obrade. U svakom slucaju, zima je duga, mozda se i predomislim pa proradi smirgla...

Korisnikov avatar
Dane
Pridružio se: Sub Dec 18, 2010 3:23 pm

Postod Dane » Čet Dec 20, 2018 1:49 pm

Napravi mu choil.

zarekg

Postod zarekg » Pet Dec 21, 2018 4:50 pm

Bilo je hocu ili necu pa sam onda sve ovo neplanirano uradio i zaboravio na choil. Verovatno cu uraditi neki manji. Hladno u garazi :D .

Prvo da nadjem neko parce mesinga za stitnik, pa isplaniram drsku...

Povratak na “Noževi”