Past Three Years Survey

Moderator: benz

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Past Three Years Survey

Postod odiseys » Ned Apr 01, 2018 9:37 am

Zaista me zanima, i appreciate-ova bih da nema mnogo off-ova i spamova
Koje nozeve ste najvise i najcesce koristili u poslednje tri godine
sa dodatkom: koliko ste seciva pogubili u istom periodu

Ili samo jedan izrazito dominantan, ili najvise tri
Dobro bi bilo sa slikama, i sa obrazlozenjem
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar

Re: Past Three Years Survey

Postod odiseys » Ned Apr 01, 2018 10:15 am

.... ne mogu da uracunam prosle dve godine u "standardne", ali jutros razgovaram sa Tinker Bell, i ona mi spontano kaze: ".... ovaj nosi svuda oduvek....." Moja licna percepcija nije bila bas takva, al' kad se bolje razmislim, sve se svelo na nekoliko komada. Bas sve ostalo su kao i delovi garderobe koje nosis par puta godisnje.
E sad, Hogar rece da ja vecinu stvari izgubim ili poklonim, sto je zasita tacno. Mozda i vise volim da poklonim, jer znam kako se i sam radujem kad dobijem.
Ali, u prosle tri godine sam izgubio pet komada. Tri foldera i dva fiksna. Za ove fiksne znam gde i kad su nestali, i oba puta je bila suma. Za foldere - jednostavno nemam pojma kako postadose nevidljivi!? ... da li su ispali iz dzepa, ili sam ostavio za stolom..... ko ce znati !
Kod foldera steta nije velika, a kod fiksnih je neprocenjiva zato sto su "unikati"
Slike postavljam kasnije....

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Ned Apr 01, 2018 11:56 am

Postavljao sam sebi ovo pitanje više puta. Odgovor je dat potpuno spontano u temi "Ganzo na dar". Victorinox ne računam u noževe.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Ned Apr 01, 2018 2:38 pm

Dobra tema :handgestures-thumbupleft:
Temu započinjem obrnutim redosledom,
Dakle prvi je nož koji od navedenih najmanje koristim.
U pitanju je Viper
Slika

Razlog je jer sam taj nož namenio za obradu ribe i mesa.
Taj zadatak obavlja apsolutno fantastično, posle sređenih 30kg šarana i dalje može da brije.
Dobar je naravno i u drugim zadacima ali zbog primenjenog čelika N690 odlučio sam da je ipak ovo pravi teren za njega.

Na drugom mestu se nalazi SOS Traper.
Slika
Nož je pravi univerzalac, i koristimga za najraznovrsnije moguće poslove.
Međutim on je od skoro istisnuo iz upotrebe Bibera.
Slika
Biber je nož koji mi je reper kada je termička obrada u pitanju.
Jednostavno mislim da je to nož sa najboljom termičkom obradom 52100 čelika koju sam video.
Diferencijalno kaljen sa hamonom, na leđima sečiva ima svega 53 HRC dok je sam rez oko 60HRC.
U svim testiranjima koje sam radio on mi je neka referentna tačka.(bilo bi mi žao da ga nisam pomenuo)
Sada je tu ulogu preuzeo Traper (planiram da uradim i jedan sa istom termičkom kao na Biberu).

I na kraju nož koji najviše koristim je Mizula.
Slika
Zbog svoje veličine i težine neprekidno je uz mene u svim radovima kada sam kod kuće.
Od sečenja raznih kanapa, kartona, plastike, blankiranja žica....
Jednom rečju ne libim se da ga upotrebim za bilo koji zadatak.
Sve radi dovoljo dobro.
Toliko mi je pirastao srcu da sam mu čak sam uradio dršku od praga vrata porodične kuće.(menjali smo vrata i ja sam deo starih stavio na nož koji je uvek uz mene)
Još jedna svar je karakteristična za ovaj nožić, a to je čelik od koga je napravljen.
U pitanju je 80crV2 mislim da je ovo kod nas ubedljivo najpotcenjeniji čelik. :character-oldtimer:
Neverovatna čvrstoća i stabilnost reza na jako oštrom konveksnom uglu.
Slika

Toliko od mene, jedva čekam da vidim i vaše najkorisnije noževe. :obscene-drinkingcheers:
Još jednom kompimenti za zanimljivu temu. :text-bravo:

EDIT:
Za tri godine sam izgubio jedan nož, u pitanju je bila jedna mala Mcusta sa koricama od kokobolo drveta i damaskus sečivom :cry:
Još mi žao...
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar

Postod odiseys » Ned Apr 01, 2018 2:55 pm

dva za van grada. Sto rece mi zena, ovog Woodlanda sam prosetao na sve strane
Cini mi se da je najvazniji razlog velicina! Bice da je nesto nalik na Mizulu kod sAxa. Stane u dzep, lagano oko vrata, drka od mikarte pa radi svaki posao od morske vode, do drvodeljstva
Nesto bih i "preradio" na Aurori, ali taj komad jednostavno radi, i radi, i ne mozes mu nista....

Dva GECa: i od toga jedan za hranu, kafanu, i ovaj veci kad moram da imam samo jedan (urbana varijanta)
Ovaj Dozier je za sve: od zice i kanapa, do papira i paketa
Celik: dva puta A2, pa najklasicniji karbonci 1095, a ovaj mali je neka konfekcija....
Ovog leta planiram da Traper krene u posao, pa cemo da vidimo......
Ipak, .... dodje da su tri dovoljna, a da je 200 premalo !

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Ned Apr 01, 2018 3:40 pm

Slika

Prvi noz sa slike najcesce koristim jer sa njim secem leba. Leba najvise jedem jer za meso nemam.

Drugi noz je ozbiljnija prica jer je brendiran " Famipa". Njega koristim za sve sto hocu i treba da presecem i koristim ga jer ove strane i custom (skupe) nisam lud da koristim. Razbiva koliko je dobar. Jel sam rekao koristim ?

Treci noz sam licno custimizirao sa turpijom (napravio klip point i svedze da lakse probija). Istupi se za jedan dan, ali se zato ostri na dlan. Koristim ga iz istog razloga kao i brendirani.

Drugi i treci seku sve- kutije, kartone, zice, eksere, drvece, cigle, konopce i tako to....

Pre dve godine u Grcku na more izgubim Rat 1 i jedva preziveh od stresa.

PS: Victorinox je noz-provereno sece parizer i cajnu.
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Ned Apr 01, 2018 6:19 pm

Slika

Slika

Resilience на послу,увек,челик је онако,ако то занемаримо добро осмишљен нож којег је запала несрећна судбина да се производи у нижој класи,да је на њега турити неки бољи челик то би био нож и по. Искрено ни овако му ништа не фали,поготово ако га користиш да га не жалиш. Ја сам мој добио. Хвала Ристо! :obscene-drinkingcheers:

Борков Злојеб,нож који је био намењен Канису,а ја му га преотео,на крају испаде да смо обојица тиме задовољни. Нож који је увек присутан када нека животиња губи живот насилном смрћу,било домаћа било дивља,мада чешће домаће,од гуљења,искоштавања,комдања,до саме конзумације меса,нема где му се није нашло посла,Д2 се мени екстра показао,бољи челик нисам ни заслужио! Хвала Борко!

Трећи,али не и последњи је нож који по мојим замислима направи бата Шило. Нож који је буквално увек самном,чак и кад неки други носим,њега не избацујем из ЕДЦ комплета. Више ножа у мањем формату не мож' добити ни да оћеш! Једино није за отварање пива,из разлога сан-маи челика,остаје уједен на леђима :srecica: срећа па све мање пива пијем. Мени је лего ко будали шамар. Хвала Шило!

Нож НИКАДА нисам изгубио! НИЈЕДАН! Дешавало се и да су ми крали,да сам их намерно унишатавао,али губио нисам. Изгубити нож,по мени је равно као и пушку да си изгубио,а ако вам се такве ствари дешавају време је да мењате хоби :mrgreen: :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Ned Apr 01, 2018 10:37 pm

Evo mog sapatnika u proteklih 8 godina, u novije vreme je dobio G10 obloge :)

Slika

Ekipa u dnevnoj rotacji (prvi je vise sa odelo a njega bi trebalo da se seca Odisej, on ne nosi odelo pa mu nije trebao :), druga dva su uvek u dzepu/torbi)

Slika

I standardna sumska postava :)

Slika
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Pon Apr 02, 2018 8:47 am

T03o,
daj neki info o ovom šumskom od slagane kože.
Kako si ga samo sakrio da niko ne zna za njega, sad ga prvi put vidim. :character-oldtimer:

Jedno pitanje za Odiseja:
Gde si brate nabavljao ove GEC nožiće?
Ja ih mnogo volim ali su teški za nabavku u piiiiip...
Znaš li neku prodavnicu da ih ima u da šalje za Srbiju?
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Apr 02, 2018 10:37 am

sAx napisao:T03o,
neki info o ovom šumskom od slagane kože.

Pa to je jedan od ranijih radova naseg mnogocenjenog M.S. :) Nemam tacne domenzije sada, moracu veceras da premerim, recimo da je secivo oko 11cm ne sire od 2cm, jedno 4mm u ledjima. Napravljen je od turpije i odlicno okaljen. Drzi ostricu sasvim pristojno i ostri se neverovatno brzo. Prava stvar je brusenje, mali konveks po celoj visini apsolutno ekstra seckalica :)

sAx napisao:Gde si brate nabavljao ove GEC nožiće?

Ovde: http://northwestknifecompany.com/ :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Povratak na “Noževi”