Damaskus i problemi

Moderator: benz

Korisnikov avatar
drxnele
Pridružio se: Pon Jul 01, 2013 12:02 pm

Damaskus i problemi

Postod drxnele » Pon Jan 08, 2018 12:44 pm

Davne 2011. nisam znao gotovo nista o nozevima, a jako su mi se svidele sare damaskus nozeva. Totalno neupucen u pricu, nisam mnogo razmisljao, imah nesto novaca i kupih prvo na sto sam naisao. Noz nije bio bog zna sta ostar, ali to je bio damaskus i bio sam srecan zbog kupovine. Imao je jednu rupicu na ostrici (oznaceno sa 1 na poslednjoj slici) sto me je malo zivciralo al ajd, imam damaskus i veoma sam srecan zbog toga.
Slika
Slika
Sve me je vise zivciralo sto nije ostar i jednog rakijskog petka uvece uzmem noz i krenem da lupam po drvetu. Ujutru kad sam se probudio videh da sam napravio testeru od noza (veoma je bio chipovan) ... I sta cu uzmem i preostrim, i bas sam ga naostrio...

Posle toga je stajao 3 godine u vitrini izlozen, i stajao... Sve dok pre mesec dana ne primetih da je orahova drska pukla po sredini. Odlucih da sam rastavim noz i da se bacim u projekat izrade drske, medjutim u procesu skidanja sam zabio noz u panj i dok sam ga vadio pukao je vrh (oznaceno sa 2 na slici ispod).
Slika

Posle sat vremena turpijanja kamenom, ostrica je vracena u upotrebljivo stanje.

Imam Becin noz koji nikako ne stedim, otvara konzerve, sece meso i ko zna sta sve jos... i nikada se nije desilo nista slicno...
Slika

Interesuje me da li ja (i dalje) ne znam nista o nozevima pa sam lose ovaj (ne)koristio;
ili noz mozda nije dovoljno otpusten posle kaljenja pa je zato krt;
i da nije mozda dobro kovacki zavaren;
drska pukla zbog stajanja u vitrini...
Ili sve od navedenog.
"Швајцарци су толико били убеђени у победу у рату да су ставили вадичеп у војни нож"
sportagram.rs

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Re: Damaskus i problemi

Postod Gurman » Pon Jan 08, 2018 1:11 pm

Majstor koji je napravio noz treba da ti napravi novi ili vrati novce (ako je sve bilo tako kao sto si napisao).
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Jan 08, 2018 4:58 pm

drxnele napisao:...
ili noz mozda nije dovoljno otpusten posle kaljenja pa je zato krt;
i da nije mozda dobro kovacki zavaren;
drska pukla zbog stajanja u vitrini...
Ili sve od navedenog.

da
da
da
da

Gurman napisao:Majstor koji je napravio noz treba da ti napravi novi ili vrati novce (ako je sve bilo tako kao sto si napisao).

Mozda u nekom idealnom univerzumu, u sustini ovo je dobar nauk da se damaskus ne uzima (osim ako nije od proverenog majstora sa mnogo godina iskustva i znanja) te drske od drveta osim estetike ne mogu da pariraju onima od vestackih kompozita...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pon Jan 08, 2018 5:01 pm

Ne bih rekao da je ovo zbog kovackog varenja. Cipovanje ostrice i ovakav lom vrha mirisu na suvise krto secivo. Koliko vidim ovo je rad Radeta Ilincica i ne bi bilo prvi put da mu se potkrade losa TO. Po meni je ovo za reklamaciju. Sto se tice drske, cenim da si sam kriv ako je nisi s' vremena na vreme premazivao, odrzavao, ljubio i tome slicno. Mada, bar drsku nije problem zameniti.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pon Jan 08, 2018 5:30 pm

Ne znam da li ce sta pomoci, ali ovom liku se nesto slicno desilo sa sjekirom. Reklamirao je kod proizvodjaca i dobio novu sjekiru. Nadam se da ces i ti imati srece.
Nisam neki znalac, ali ocekujem da ono sto sam platio sluzi svrsi. Noz nije ledenica da tako pukne. Ili da ti napravi novi, ili da mijenjas majstora... ja ne vidim drugo rjesenje. Njegov je problem sto ne zna da napravi noz kako treba, nije tvoj... ;)

https://youtu.be/_lxuLFayyho

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Pon Jan 08, 2018 6:48 pm

t03a napisao:
Mozda u nekom idealnom univerzumu

ja zivim tamo :banana-stoner:
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Jan 08, 2018 7:50 pm

Po meni su svi problemi koje si imao strukturalni. Neki od njih su vezani generalno za probleme koje ima damaskus, a neki su verovatno losa TO. Sve to su problemi proizvodjaca. I po meni bi bio red da ti zameni noz, barem je to praksa proizvodjaca u normalnim zemljama.

Povodom stajanja iza svog proizvoda, moje skorasnje iskustvo je u najmanju ruku fenomenalno. Kupio sam modularno rende, poprilicno skupo za nase uslove, generalno, i za veciinu zemalja u svetu, no kod nas je cena jos veca, kada uracunas transport i carinu. Jedan od modula jednostavno nije mogao da se fiksira. Problem je bio sto na dve rupe na telu navoj nije urezan do kraja. Privremeno sam problem resio sa dve sajbne opoturene po srafove, ali je to zezanje. Trajno resenje bi bio set kracih srafova, posto bi skracivanje originalnih dovelo do toga da budu prekratki za drugi modul, ili produbljivanje narezanog navoja, sa tim sto nisam imao odgovarajucu, colovnu ureznicu sa finim navojem. Po meni, oba resenja su bila Ok.

Kontaktirao sam proizvodjaca, sa predlogom oba resenja. Dobio sam odgovor da ce se oni pobribnuti za probklem, do kojeg nije smelo da dodje. Takodje sam im objasnio i kompletnu situaciju sa postarinom i carinom, zbog cega ne mogu da im vratim rende koje pravi probleme.

Na kraju, poslali su mi kompletno novo rende, sa svim modulima, sto uopste nije bilo potrebno, posto nisu hteli da mi dozvole da je urezujem srafove, a po njima, imati dva seta srafova nije prighvatljivo sa strane korisnika. Paket su poslali najskupljiom opcijom, kurirskom sluzbom, oni su platili spediciju i carinu. Sve u svemu, samo ovo zadnje je kostalo vise nego sto sam platio.

Sa obzirom da je prvi taban radio sa drugim modulima, sada imam dva rendeta, od kojih jedno ne moze da radi samo u jednoj kombinaciji. I siguran sam da cu opet kupovati kod njih.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Jan 08, 2018 8:12 pm

Očigledno da je ovde problem strukturalni. Kako je nastao to je već stvar debate ili gledanja u pasulj (zavisi kako se uzme). Generalno damaskus čelici zbog svojih osobina nose u sebi više skrivenih problema nego sto ih rešavaju, zato majstor mora da zna šta radi i kako radi. Generalno, mali centar nečistoće koji je unet u materjal u procesu izrade damaskusa može kod TO da stvori mikronaprslinu koja se posle širi usled termičkog ili mehaničkog naprezanja sto rezultuje uvek na kraju lomom. Iz tih razloga ujednaceni materjali čiste strukture dobijeni u savremenim procesima imaju manje ovakvih problema sa svim blagodetima koje nose uz sebe. Drska je pukla zato sto se verovatno rasušila, drvo je živ materjal izuzetno osetljiv na promenu vlažnosti i temperature tako da je to neminovno. Proces se može usporiti stabilizacijom ili impregnavijom ali se ne može jednostavno zaustaviti naročito ako drvo nije bilo propisno osuseno. Savremeni sintetički materjali jednostavno nemaju ovakvih problema....
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Pon Jan 08, 2018 10:10 pm

Greška se može desiti svakome, bilo kod onog koji pravi nož ili pak kod onog koji ga koristi.
Poenta priče je da svako nauči iz greške.(normalno kako ih ne bi ponavljao)
Voleo bih da si napisao kako je majstor reagovao na tvoju reklamaciju.
Da li si uopšte reklamirao nož?
Ako jesi i nisi naišao na razumevanje ili te čak nije ni saslušao, onda opravdavam što si ovako javno izneo problem. :obscene-drinkingcheers:
Ako pak nisi onda je ovo pomalo preoštro jer kao što rekoh greska se može potkrasti svakome.
Ovo je ozbiljna antireklama. :character-oldtimer:
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
drxnele
Pridružio se: Pon Jul 01, 2013 12:02 pm

Postod drxnele » Pon Jan 08, 2018 11:05 pm

@sax nisam noz reklamirao, prvo sam hteo ovde da proverim da nije nesto do mene i nepoznavanja materije. Ne znam jos ni da li cu traziti reklamaciju posto mi je ovo sasvim lepa lekcija za nauk da se ne zalecem. A svestan sam da se greska moze svakome potkrasti i verujem da Rale dobro radi svoj posao.
"Швајцарци су толико били убеђени у победу у рату да су ставили вадичеп у војни нож"
sportagram.rs

Povratak na “Noževi”