MS SOS traper

Moderator: benz

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

MS SOS traper

Postod sAx » Sre Maj 17, 2017 9:40 pm

Da se ne ponavljam svi već znate kao je sve počelo u temi mali fiksni nož. :D
http://www.outdoors-forum.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=2028&start=250
Nož sam krstio SOS traper (Sax,Odisey,Stepen) ;)
Jer smo svi trojica učestvovali u njegovom nastanku!
Velika zasluga za dizajn ide Odiseyu koji je savetima i crtežima maksimalno unapredio već dobru osnovu.
Čovek je pravi guru kada su noževi u pitanju :text-bravo:
Ono u šta sam se lično uverio i još veći prijatelj i drugar. :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:

Takođe da se zahvalim i Bogdanu koga smo takođe konsultovali (sto da ne iskoristimo vrhunskog poznavaoca kada ga već poznajemo) :obscene-drinkingcheers:
On je pažljivo pogledao i dodao jednu "malu" finesu.... (o kako je samo pogodio!!!!)
Videćete...

Sale je pored odličnih ideja posebno za drške i bolstere zaslužan za jako zanimljivu, orginalnu i ispostavilo se jako praktičnu futrolu!!!
Za kraj da se zahvalim Miroljubu koji nas je već navikao na jednu novu dimenziju kada se traži vrhunska t.o. i preciznost. :text-bravo:

Da ne dužim više....evo kako radi:
Malo drveta:

Malo kartona:

Drvo u dabar fazonu :D

Malo EDC seckanja:

Za kraj nešto meni zanimljivo:

Mala napomena:
Nož je ovako stigao od majstora, nije dodatno oštren i dooštravan.(ne brije lako-znači može oštrije, ali mi je bilo zanimljivo da vidim kako radi ovako) :auf:
Redosled testova je bio kao što je prikazano, pre svega ovoga nož je isekao malo slanine, hleba i napravio sviralu od vrbe :whistle:

Ovo su neki prvi utisci.
Složili smo se da bi bilo šteta da ostane samo na ovom, možda se priključi i još neko (Gurman ima neke nenormalno dobre ideje za osnovu) biće uveren sam ubuduće još puno seckalica sa pričom :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Re: MS SOS traper

Postod t03a » Sre Maj 17, 2017 10:18 pm

Dobar :)
Mnogo mi se svidja sečivo oblik i brušenje, drska onako, mislim na bolster.

Sve u svemu napraviste hit :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Sre Maj 17, 2017 10:29 pm

:D :D :D
Ima sa lepšim drškama ;)
Ja sam jedan nalickao i sad mi žao da ga koristim :naughty: :auf:

Svako je personalizovao drške prema svojm afinitetima.
Saletov je sa rogom i inox bolsterima, a Odisey se odlučio za kost i mesing.

Kada se okupimo, svi ukusi i začini zastupljeni. :obscene-drinkingcheers:
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Sre Maj 17, 2017 10:48 pm

Odlično :) Bas je dopadljiv i koristan nozic :)

Ovo bi lako mogao da postane forumski noz! :character-oldtimer:

Već zamišljam tri različite izvedbe, jednostavna drska bez bolstera n690, integrisani bolster i natural mikarta 52100 i Tislerova varijanta od damaskusa sa Silverom u sredini i integrisanim bolsterom i drskom od kosti ili roga :D
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
Macan
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 10:56 am

Postod Macan » Sre Maj 17, 2017 11:14 pm

Momci pokidali ste- :text-bravo: :bow-yellow: :bow-yellow: , mislim isekli... Nije mi samo jasno Sax jel si tu letvu prethodno omeksao otpustanjem? :D Zicu sece kao crni lukac..., Ideja odlicna a majstoru svaka cast za izvedbu. Jedino bih i ja voleo malo drugaciju drsku , ne volim bas te sitne pinove ali vidim da je takav tip noza u svetu uglavnom sa takvim pinovima. Da li bi nesto funkcionalno smetalo kad bi bila samo recimo dva mosaic pina? Cela prica je bas zanimljiva i ako ikada budem pokusao da napravim nesto to ce sigurno bit jedan od ovih nozeva koje ste ovde u toj temi razmatralii :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Sre Maj 17, 2017 11:36 pm

Kao sto neko rece ovo bi lako mogao da bude forumski EDC, a moze i noz. I onako naginjem manjim secivima. :D
Bio je Sale pre neki dan kod mene sa novim pulenom i komotno mogu da kazem da je MS sa posvecenoscu detaljima, brusenju i opstem osecaju za secivo stao rame uz rame sa sa duplo starijim majstorima koji su do juce bili neprikosnoveni. Cak ni Toza nije imao zamerke na brusenje kod jednog drugog MS-ovog noza. To vam dovoljno govori. :D
Nozem sam, blago receno, odusevljen i sasvim sigurno ga narucujem, jer videh i uzivo kakav je i sta moze.
Grupi autora cestitke na sjajnom dizajnu, a MS-u na sjajnoj izvedbi! :handgestures-thumbupleft:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Sre Maj 17, 2017 11:47 pm

vlay napisao: Cak ni Toza nije imao zamerke na brusenje kod jednog drugog MS-ovog noza. To vam dovoljno govori. :D:

To3a nema zamerke na brušenje ni jednog MS-ovog noza koji poseduje a poprilicno je impresioniran i majstorovim umećem TO. :handgestures-thumbupleft:
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Čet Maj 18, 2017 5:18 am

sAx,
osevapio si se, ne moras u crkvu vise da ides !!!!

Ono sto sam hteo - video sam iz tvojih testova.
To je To !!!!!

Imali bi svasta da pricamo, diskutujemo i doterujemo, ali je konept uspesno realizovan!!!
Sve je pocelo sa sAx-ovom idejom, od koncepta, estetike i funkcionanosti, pa do realizacije sa Miroljubom
... u pocetku sam zeleo da SOS zameni Woodland-a, zbog dimenzija, i zahteva .....
Ocigledno je da ova sprava zamenjuje mnogo nozeva i ostavlja dosta prostora u rancu
Oblik drske je samog pocetka bio sa idejom da bude "traperski", udoban za sve hvatove, i jasno se vidi kako sAx ima snaznu rucerdu, i koliko drska udobno lezi .... Saletov i "moj" imaju dva bolstera samo zbog estetske nostalgije.....
Oblik seciva sa tom duzinom je ispao apsolutni pogodak!!!
Sto bi Bogdan rekao: dobili smo mnogo "visse Noza" sa pocetnim zadatostima
Trbuh mi se cini krajnje efikasan, i pogledaj na trecem testu na 2:20 kad sAx odvoji dva reza ne guranjem (kao dleto) nego povlacenjem...
.... kao i u testu sa tresnjom..... To ce bolje da objasni Bogdan.....
Jedva cekam da se letos poigram sa novim igrackama, i uvek ima mesta za doradu, doterivanje, peglanje, poboljsanja....
Ono sto je meni uzasno zanimljivo je da je sAx kao vodja projekta uspeo da posle pet tona seciva po nasim dzepovima, istera i oblik i dimenzije za svaki dan, svaki dzep, i zaista moze da bude pravi EDC "forumski" alat!
...o Miroljubu kao majstoru i coveku, i kreativcu..... nekom drugom prilikom :)
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Čet Maj 18, 2017 8:31 am

t03a napisao:
vlay napisao: Cak ni Toza nije imao zamerke na brusenje kod jednog drugog MS-ovog noza. To vam dovoljno govori. :D:

To3a nema zamerke na brušenje ni jednog MS-ovog noza koji poseduje a poprilicno je impresioniran i majstorovim umećem TO. :handgestures-thumbupleft:

Gravesen takođe! :handgestures-thumbupleft:
Odličan nož,odgledah testove.Šta reći TO kida,mada sam se i sam u to uverio više puta.
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !
''Тко не воли штитнике,не воли ни човјека :D ''

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Čet Maj 18, 2017 8:40 am

t03a napisao: To3a ....... poprilicno je impresioniran i majstorovim umećem TO.

TO je to sto .... nase kokoske pa nose roze jaja!

Ja nisam do sada probao celik od Miroljuba (... i sad odjednom imam tri komada :) :) :) )
ono sto sam video is sAx-ovog testa izgleda vise nego dobro....
Mene uvek iritira je uobicajeno testiranje nozeva kroz silovanje, neracionalni batoning, i pajserske zahvate,
"Sitnica" koja nervira svakog od nas je kad noz pocne da mulja i gnjavi paradajz, a samo pravi meraklija kao sAx, moze da se seti da posle zice testira noz na tresnjicu :)

U nastavku, mislim da svi komentari na drsku i bolstere, i pinove imaju smisla!
Ipak, na stilizovanje i traperski imidz je uticao Stepski, i to je ispalo Odlicno!
Za sada je Miroljub napravio tri ista seciva sa razlicitim drskama.
Svaka drska ima svoje prednosti, i ovom prilikom predlazem drugarima da prvo uporede obe tri drske, pa tek onda da smisljaju neke nove kombinacije. Na primer: ja sam insistirao na mesingu - iskljucivo zbog izgleda. Stepski je preskocio mesing, jer postoji rizik od zelenkaste patine po ivicama, itd, itd....
odiseys napisao:....pogledaj na trecem testu na 2:20 ....

Greska!!!
negde na 1:12.... 1:14
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Povratak na “Noževi”