noz od turpije

Moderator: benz

nikola098
Pridružio se: Sub Mar 19, 2016 4:14 pm

noz od turpije

Postod nikola098 » Sub Mar 26, 2016 6:39 pm

noz od stare turpije
drska od tresnje
prohromske nitne
Slika
Slika
Slika

Kritike su uvjek dobrodosle.
pozdrav

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: noz od turpije

Postod Hobo » Ned Mar 27, 2016 4:38 am

Lepo, ali nekakva kritika (da bi bila konstruktivna) mora da podje od nekih cinjenica. Noz niko od nas nije imao u rukama tako da ti ipak moras da nam das neke odrednice. Napr. kako drzi ostricu, kakav je pri rucnom ostrenju, da li se sam rez krza ili savija pri opterecenju... Sam izgled je korektan ali osim toga slabo sta moze da se skonta sa slike.

reggacci
Pridružio se: Uto Mar 03, 2015 8:52 am

Postod reggacci » Ned Mar 27, 2016 10:59 am

Dosta lep noz,samo druze opisi postupak T.O. jer noz od turpije moze biti vrhunski a moze biti potpun promasaj,ako se T.O.neodradi kako treba,pogotovo ako neznas koji je celik u pitanju,ako je bas stara turpija verovatno je w1-w2 ili cak 1095
daj opis T.O.

nikola098

Postod nikola098 » Ned Mar 27, 2016 1:04 pm

Posle mekog zarenja izbruseno secivo i rupe za nitne.normalizacijaje vrsena dva puta do nemagneticnosti zagrijavan komad pa onda isto do nemagneticnosti kaljenja u jestivom ulju sam rez i ostrica prvih deset sekundi onda je potopljen cijeli noz ,otpustan laganim dodavanjem vazduha u zar dobijene su boje plava za ledja e sad dobio sam jedno 2 cm od vrha noza ka drsci bronzanu i secivo je dobilo boju slame.

reggacci

Postod reggacci » Ned Mar 27, 2016 11:02 pm

Neznam ima par nepravilnosti ali moze i da bude dobro zavisi koliko je vremenski to popustanje trajalo u zaru,posto si drzao ostricu celih 10 sekundi ledja nisu zakaljena i jako su mekana ako si vec taj nacin kalenja koristio trebalo je ici prvih 3 sekunde ostrica ivrh i onda ledja ovako si dodatnim popustanjem jos vise popustio nezakaljena ledja,
moze i da bude dobro ako ti je secivo debljine bar 5mm neznam za cega si namenio noz ali jednostavno proveri ga uzmi obicnu cev pocinkovanu stavi je u stegu cekicem lupi par puta po ledjima kao da zeliz da preseces cev ako nemas ostecenja dobro je ako ima ponovo i javi se pa cu ti dati uputstva na PP.
a ako trazis zilavost stavi ga u stegu i par puta ga savi bar pod 45 stepeni pa ako izdrzi ok.
jer ovako kako si ga napravio lici mi na mesarski ili kuhinjski noz tako da neverujem da si ga ostavljao na 5mm

nikola098

Postod nikola098 » Ned Mar 27, 2016 11:15 pm

Debljina u ledjima je 4,5 mm .sjecivo sam testiro cijepanjem drva i udaro sam po nekoj palici i jos je brijo sjutra cu ga jos testirat .a noz sam htjeo da bude visenamjneski .

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Mar 27, 2016 11:34 pm

Pa sad, ako ledja vec nisu okaljena, nece biti drasticno meksa zbog otpustanja.

Nego, da se vratimo na sam noz. Ono sto meni uvek bode oci je taj puni tang, koji ide celom duzinom seciva, potpuno nepotrebno. Kod rucno pravljenih nozeva nema nikakvog razloga za zadrzavanje pune debljine materijala do kraja drske. Zvuci kao da mi je mantra tapered tang, tapered tang, ali to je vrlo krupna stvar koja izdvaja kvalitet rucne proizvodnje od masovne indistrijske. Ako u masovnoj industrijskoj proizvodnji ipostoji opravdanje zasto je tang ostao pune debljine, u rucnoj proizvodnji to apsolutno nije slicaj, i taj tang mora da se stanji, na samo pola ili ceo milimetar na kraju drske.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

reggacci

Postod reggacci » Ned Mar 27, 2016 11:56 pm

zasto bi morao da se stanji ni estetski neizgleda lepo a i kako ce uklopiti drsku,da pravi stepenik od milimetar dva

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Mar 28, 2016 12:08 am

Napraviće njemu Nikola skale, samo čekaj. I stanjeni rep i polirano sečivo i ljepšu dršku.
Geometriju i upotrebnu vrednost nećemo saznati do nekog druženja u prirodi. Nikola, ima li šume oko tebe? Test poligon za oštro gvožđe?
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pon Mar 28, 2016 1:57 am

reggacci napisao:zasto bi morao da se stanji ni estetski neizgleda lepo a i kako ce uklopiti drsku,da pravi stepenik od milimetar dva

Ukusi su razliciti, pa estetski nekom jeste lepo nekom nije, tako da o tome ne vredi preterano trositi reci.

Funkcionalno, smanjuje se masa na zadnjem kraju, pa ima bolji balans.

Drsku uklapas ko i da nije stanjeno. Nikakvi stepenici. Ti i dalje imas ravnu povrsinu samo sto je pod uglom. Zalepis korice pa ih onda obradjujes. Jednostavno ce na kraju korica na zadnjem kraju biti malo deblja nego na prednjem.

Povratak na “Noževi”