Kupovina ostraca nozeva

Moderator: benz

markoooo
Pridružio se: Čet Feb 11, 2016 10:02 pm

Re: Kupovina ostraca nozeva

Postod markoooo » Sub Avg 25, 2018 12:28 am

Neko moje iskustvo je sledece...
Zicu lako prepoznatljivu dobijas sa grubljim kamenjem
Ali sto je kamen finiji,finija je i zica
E Sad zavisi od smera u kom struzes,a i od pritiska koji primenjujes

Ali svakako dobijas zicu sa bilo kojim kamenom...
Zato ga posle baci na kozu(stropuj ga)
Za neke celike je stropovanje dovoljno pri doostarvanju...Mislim da i to cak ostavlja neku zicu ali toliko finu da treba pojak mikroskop da se vidi....

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Avg 25, 2018 8:34 am

Tako sam i ja mislio dok nisam naucio bolje.

Zicu treba izbegavati sto vise, pogotovu pravljenje velike zice. Svaka zica je bespotrbno trosenje seciva, i slabljenje buduceg reza, posto je znak da je secivo obruseno vise nego sto je potrebno. Kada ostane na najfinijim granulacijama, i kasnije se skine stropom, ostavlja seciuvo sire nego sto je potrebno.

Zica se pravi samo u prvoj fazi, otklanjanja ostecenja na secivu, i to samo dotle dok nije kontinualna, sto je znak da je celom duzinom seciva i da nema prekida. Sa svim finijim granulacijama treba da bude sto manja, idealno je stati u trenutku kada pocne da se formira, a kada se predje na sledece granulacije, skidanje tog ostatka i prestanak pre pocetka formiranja duze zice je znak da je secivo idealno ostro, ostrije nego u slucaju kada se zica formira.

Naravno, pri ovome pomaze i izbor abraziva. Recimo sa smirglom nikako ne mogu da pogodim kada treba stati, i skoro uvek pogresim, za razliku od vodenih kamenova, kada uspevam svaki put da pogodim trenutak kada su se bocne povrsine dodirnule, bez formiranja zice.

E sad, ono sto ostrim je generalno tvrdje od nozeva, time i krtije, i skidanje zice pravi vise problema nekgo kod nozeva. Takodje, strop ima znatno manji pozitivan efekat, a sve ostale mane su tu. Ako stropujem, striopujem na sto tvrdjem stropu, recimo komadu izravnate bukve, sa dijamantskom pastom 0.3 mikrona. Generalno se trudim da ne koristim strop. No to nije idealno resenje za vecinu.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

markoooo
Pridružio se: Čet Feb 11, 2016 10:02 pm

Postod markoooo » Sub Avg 25, 2018 8:46 am

Sto se tice toga da je treba izbegavati,tu si u pravu...vecina nozeva je brusena tako da su postepeno sve deblji prema ledjima....ovi stari(ima ih i novih)ostraci koji se nikad nisu usavrsavali i koji ostre nozeva na stubnu brusilicu ti zdeljaju noz sa tri ostrenja....

Ja obicno ostrim nozeve koji su tek napravljeni i stavljam im sekundar po prvi put,pa mi je zica bitna....ali kod kasnijeg doostravanja je druga prica....

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Ned Avg 26, 2018 12:58 am

Uvek se trudim da naoštrim pre stvaranja žice. Ako se i desi da se pojavi.. .strop ili par rezova kroz debeli karton.
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !

'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''

Povratak na “Noževi”