Swiss army knife - nož ili gadžet

Moderator: benz

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Re: Swiss army knife - nož ili gadžet

Postod mbole » Sub Jul 28, 2018 3:42 pm

Ovaj... kakve veze Englezi imaju sa pivom?

Pretpostavlja se da mu je poreklo bliski istok, posto su najstariji zapisi i primerci iz Egipta, Mesopotamije i Irana.
Ako se sirilo odatle, mi smo poceli da ga trosimo pre Engleza :)

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Sub Jul 28, 2018 5:48 pm

И онда је мрмот завио чоколаду у фолију...
Верујем да ти је деда (његов отац,деда и кленима уназад) испијао/ли пиво купујићи га у сеском дућану.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Ned Jul 29, 2018 3:31 pm

Sad... moji su pili najvise medovinu :)
Iskreno, nisam siguran, al nesto mi se mota po glavi da mi je stric pricao kako su pravili i pivo. Fakat, do 50 i neke nije bilo ni ducana u selu, tako da zaista nije mogao da ga kupi, al ga je zato u Savniku bilo, posto je Trebjesa pocela da radi 1896.

Drugi deda, sa Rudnika, jeste pio pivo "pred zadrugu". Recimo Jagodinska pivara je osnovana 1852, posto mi je taj deda bio 1910 godiste, verovatno je i njegov deda uhvatio da ga proba.

Najstarija pivara u (danasnjoj) Srbiji je iz 1722 (Pancevo), tako da je poprilicno generacija unazad trosilo pivo "iz radnje".

"Pivo u Srbiji počelo je da se konzumira još u 15. veku, za vreme vladavine despota Stefana Lazarevića, kao novo piće preneto od severnih suseda. Kuvali su ga u domaćinstvima, u kafanama, pa i u samoj rezidenciji vladara. Za vreme Austrijske okupacije Beograda od 1718. do 1739. godine, pivarstvo prevazilazi okvire domaće zanatske proizvodnje i na Dorćolu počinju da niču prve male pivare, koje su izgradili austrijski doseljenici i preduzimači."
Izvor: https://www.pivaresrbije.rs/da-li-ste-z ... rbiji.html

Pili su ga Rimljani, a posto su bili ovde kad onomad stigosmo, nesto sumnjam da ga nismo konzumirali :)

Inace, pivo se pravilo po kucama ko sto se pravi i vino, rakija... Sve zavisi od kraja, to jest kog izvora secera je bilo u okolini.

Korisnikov avatar
rista
Site Admin
Pridružio se: Sre Nov 24, 2010 9:56 pm

Postod rista » Ned Jul 29, 2018 4:11 pm

Inače kome treba otvarač da bi otvorio flašu piva zaslužuje da ostane zedan
( Upravo otvaram jedno cepanicom :) )

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Ned Jul 29, 2018 5:08 pm

rista napisao:Inače kome treba otvarač da bi otvorio flašu piva zaslužuje da ostane zedan

У потпуности се слажем, апсолутно непотребна алатка на џепном ножићу за разлику од вадичепа без чије помоћи операција отварања се знатно компликује.
:SAK:
Е сад нећу ни како ја хоћу!

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Ned Jul 29, 2018 11:32 pm

Ja sam kao klinac pravio pivo. Mozda imam negde po nekim starim sveskama i recept. I ispalo je sasvim korektno iz drugog puta, jer smo prvi put koristili cesmusu, a za drugu turu zahvatili na izvoru. Kuva se nesto jako dugo, pa stoji 3 dana...

Inace, sto se Rimljana tice, ja verujem u Deretica, sto podrazumeva da su i Rimljani u stvari Srbi. To znaci da smo mi izmislili pivo jos dok smo bili Asirci. Neron je zapalio Rim zbog lose recepture za pivo. Eto i on je imao staro Srpsko ime, i moj pas se zove Nero.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Pon Jul 30, 2018 12:01 am

rista napisao:Inače kome treba otvarač da bi otvorio flašu piva zaslužuje da ostane zedan
( Upravo otvaram jedno cepanicom :) )

Uzmi u obzir da je na tom otvaracu i srafciger :)

Povratak na “Noževi”