Naglavna lampa

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Re: Naglavna lampa

Postod ОХОТНИК » Sre Mar 21, 2018 12:09 am

Захваљујући Веселом имао сам прилику да испробам NU 10. Одлична лагана лампа са широким дифузним светлом идеалним за рад или осветљавање пута приликом пешачења. По мојим критеријумима више је за неке урбане услове где постоји могућност допуњавања за шта ћу обавезно набвити једну. Већ неколико година користим Nitecore HC 50 која је далеко тежа и масивнија, користи 18650, има озбиљну аутономију и јачину светла. Уз њу увек носим резервну батерију мада ми је само пар пута затребала углавном када је светлела пар ноћи узастопно као главни извор светала у планинским колибама. Истакао би и показивач основног стања батерије, зеленом или црвеном диодом као и волтметар који прецизно показује напон батерије. Као што је Весели већ констатовао, црвене диоде су изузетно корисне за неузнемиравање уснуле дружине као и за нерезбуђивање приликом ноћног истакања вишка течности.

Slika
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Mar 21, 2018 12:33 am

ОХОТНИК napisao:Као што је Весели већ констатовао, црвене диоде су изузетно корисне за неузнемиравање уснуле дружине као и за нерезбуђивање приликом ноћног истакања вишка течности.

Mnogo su vam nežne te šumske persone :teasing-tease: Ovi moji kad zahrču mogao bi da im vadiš bubreg na sred aerodromske piste u Dubajiju ne bi se probudili :obscene-drinkingcheers: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Čet Mar 22, 2018 8:28 am

Ово је нешто већ по други пут и на мој рачун!Предлажем под хитно једну независну комисију!

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Čet Mar 22, 2018 11:29 am

Naglavne lampe postaju vrlo ozbiljne. Ove dvije (HC65 i HC50) mogu da zamijene sve ostale... bukvalno ti ne treba nijedna druga lampa. Ja sam zaljubljenik u Fenix i vec neko vrijeme mjerkam sljedecu:

https://www.fenix-store.com/fenix-hp30r-led-headlamp/

Radi na dvije 18650, ali sam siguran da ni priblizno ne bih iskoristio njene mogucnosti. Ostaje zal sto je zabranjeno koristiti naglavnu lampu dok vozis bajs... da to nije slucaj - sigurno bih je narucio. Fenix HL50 (iako izgleda poput igracke u poredjenju sa gore navedenim) meni zavrsava sve poslove.

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator

Postod ОХОТНИК » Čet Mar 22, 2018 8:40 pm

Nietzsche napisao:sto je zabranjeno koristiti naglavnu lampu dok vozis bajs...

Можеш ли мало појаснити, шта је разлог, нешто нема смисла!? :o

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Mar 22, 2018 9:44 pm

Mozda nema smisla, ali je tako. U Austriji su cak malo liberalniji po tom pitanju nego npr. u Njemackoj, ali postoje jasno definisani propisi kojih se moras pridrzavati ukoliko neces da placas kazne. Jedan od tih propisa se odnosi i na prednje svijetlo koje je dozvoljeno (odnosno obavezno u uslovima lose vidljivosti i po noci) samo kao sastavni dio bajsa, tj. mora biti fizicki pricvrsceno za bajs. Isto se odnosi i na zadnje svjetlo. Svi ostali tipovi osvjetljenja koji nisu pricvrsceni za bajs (ukljucujuci i naglavnu lampu) su zabranjeni.
E sad, kad bih vozio po sumama, van grada i biciklistickih staza, kad ne bih bio ucesnik u saobracaju... to vjerovatno niko ne bi gledao, ali je to vec neka druga prica.

A ne daj boze da popijes 2 piva dok vozis bajs i da te zaustave... :D :obscene-drinkingcheers:

Slika

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Čet Mar 22, 2018 11:11 pm

Nietzsche napisao:
A ne daj boze da popijes 2 piva dok vozis bajs i da te zaustave... :D :obscene-drinkingcheers:

Molim admine da brišu ovaj deo , pročitaće naši vunderkindovi i eto nam novog nameta, sreća pa se toga do sada nisu dosetili. Odmah 10 negativnih poena . :teasing-tease:

videla žaba gde se konji potkivaju pa digla nogu.

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator

Postod ОХОТНИК » Pet Mar 23, 2018 1:24 am

Стварно немам вољу да коментаршем ЕУ законе. :handgestures-thumbdown:

Fenix HP30 сам меркао, одлична лампа са великим могућностима. Оно што ме одбија од ње је одвојено кућиште за батерије које има својих предности, поред смањења тежине на глави батерије се греју уз тело испод одеће тако да чувају капацитет и по највећем мразу. Ја сам имао јако лоше искуство са тим системом. Налазио сам се у кући која је захватио пожар у сред ноћи, поре тога није било ни струје. Пробудио ме је дечији плач и вика осталих укућана. Ставио сам лампу на главу а батерије закачио на гаће. Док сам трчао кроз кућу кабал се ишчупао када се закчио за кваку од врата. Децу и вредније ствари спашаовали смо обасјани светлошћу ватре и неком помоћном лампицом. Кућа је изгорела, а Petzl је осуђен да буде мета на стрелишту.

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Pet Mar 23, 2018 8:35 am

U takvim situacijama, kroz jednu si i sam prosao, odvojeno kuciste zaista gubi na smislu i prakticnosti. Bogu hvala sto se tako zavrsilo i svaka ti cast na prisebnosti!
S druge strane, pored rasterecenja glave, mislim da kuciste produzava vijek trajanja samih baterija. Na ovoj mojoj HL50 eneloop se toliko zagrije da je jedva mozes drzati u ruci, nego moras ugasiti lampu i sacekati par minuta da se ohladi. Tek tada mozes zamijeniti bateriju. Vjerujem da je to slucaj i sa svim ostalim naglavnim lampama bez zasebnog kucista za baterije, cisto sumnjam da im toliko pregrijavanje ne steti. A ne bih volio da mi se 18650 zapali ili eksplodira na celu, niti zelim da postoji i najmanja mogucnost za tako nesto.
Ne znam kako je Petzl osmislio taj prikljucak iliti vezu sa kucistem, ali kod BT10 koju koristim na bajsu "prikljucak" je toliko jako povezan da nema ni teoretske sanse da se sam iskljuci ili razdvoji bez primjene pozamasne kolicine sile. Kad ga jednom "uglavis" - vrlo tesko mozes da ga razdvojis od lampe. Evo o cemu pricam:

Slika

Slika

Slika

Tasna sa laptopom i svim ostalim stvarima tezi sigurno 4kg i bez problema visi na lampi. Spoj na kablu izmedju kucista i lampe uopste ne popusta, prije bi ti spale gace nego sto bi se ovo iscupalo.

Da ne bude da je van teme. BT10 posjeduje mogucnost montiranja na kacigu, tako da po potrebi postaje naglavna lampa.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pet Mar 23, 2018 9:28 am

Nietzsche napisao:... A ne bih volio da mi se 18650 zapali ili eksplodira na celu, niti zelim da postoji i najmanja mogucnost za tako nesto...

Hmmmm...
Uz prosecni HRC balkanske glavurde, pitanje je dal je gore na glavi il ako je prikacen za gace. Doduse sa godinama prioriteti polako pocinju da idu na gore :character-oldtimer:

Povratak na “Baterijske lampe”