Naglavna lampa

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Levi
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 11:55 pm

Re: Naglavna lampa

Postod Levi » Čet Jun 09, 2011 8:43 pm

Ovih dana bih trebao da kupim lampu i imam dilemu između OVE i OVE. Istog su cenovnog ranga, sličnih karakteristika i od respektabilnih proizvođača. Kod ove prve mi se dopada opcija rada na 4 lumena i to što je bolje zaptivena, a o ovoj drugoj sam čuo samo reči hvale.

Dakle u velikoj sam dilemi.

Pomagajte!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Jun 09, 2011 9:23 pm

Uzmi u obzir i dužinu rada.
Bolja zaptivenost je minorna prednost jer ni tikka ne bi trebala biti problematična po kiši osim ako nemaš nameru da roniš sa njom.
Strobo mod je kod ovih lampi manje bitna stvar (čak i nebitna).
Širokougaono sočivo je veoma bitan detalj.
A u skoro istom volumenu spakovane 3 baterije umesto jedne...

Ipak Tikka.

Korisnikov avatar
Levi

Postod Levi » Pet Jun 10, 2011 1:08 pm

Mislim da će preovladati nešto sasvim drugo u korist modela Tikka.
Radi se o integrisanoj crvenoj diodi.

Crveno svetlo ne narušava mračnu adaptaciju, odnosno noćni vid. Oku je potrebno pola sata da se potpuno adaptira na mrak, a dovoljan je tren da svetlo upropasti noćni vid.

Korisnikov avatar
EDCgear
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 9:06 am

Postod EDCgear » Ned Jun 12, 2011 12:40 pm

Kad smo već kod Petzl-a pogledaj ovaj model...

http://www.petzl.com/en/outdoor/tactikk ... tikka-plus

TAC TIKKA
Rule #9: Never go anywhere without a knife.
http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/edcgear1?feature=mhee
Molon labe...

Korisnikov avatar
Levi

Postod Levi » Pon Jul 04, 2011 9:37 am

Kupio sam Petzl Tikka XP2. Imao sam priliku da je probam na terenu i zadovoljan sam. Lampa u potpunosti zadovoljava moje potrebe.

perop
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 11:02 am

Postod perop » Pon Jul 11, 2011 11:37 am

Tikka je supe rizbor, ja tikku xp (stari model) nosim sa sobom svuda vec 4-5 godina... super je lampa ;) XP2 bi trebalo da je jos jaca

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Jul 11, 2011 6:52 pm

Proslog vikenda sam tastu uzeo lampu za na glavu na Pancevackom buvljaku.. 12 dioda, punjiva baterija, punjac.. I sve za 450 din. Pa koliko god radila, odlicna je.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Sub Avg 20, 2011 3:05 pm

Pre nego sto nesto napisem da pozdravim ljude na ovom forumu. Prijavio sam se bukvalno pre sat i kusur na sugestiju drugara EDCGear pa evo listam vec neko vreme stranice i nalazim mnogo stvari koje su bas moje polje interesovanja...ali evo resih da se prvo ukljucim u ovu diskusiju o naglavnim lampama. Ja sam pre par meseci nabavio svoju prvu ceonu...Petzl TacTikka XP...o njoj vise na sledecem linku:

http://www.petzl.com/en/outdoor/tactikk ... actikka-xp

Lampu bukvalno ne skidam celo leto sa glave. Ja sam radioamater i koristim vojnu prenosivu radio opremu. Moj omiljeni radio uredjaj nema nikakvo osvetljenje skale pa se u mrklom mraku ne vide komande na prednjoj ploci radio uredjaja i iz tog sam razloga nabavio ceonu lampu. Radi kao luda...veoma sam zadovoljan...e sad...mozda ima i boljih...to ne znam jer nisam nikada imao neku drugu pa da mogu da uporedim ali ova potpuno zadovoljava moje potrebe.

Sta sam hteo da pitam...ova lampa ima uz sebe filtere u vise boja. Nalazio sam negde po netu sledece price....sa zelenim filterom se navodno lakse citaju nocu topografske karte...ova boja istice detalje na topografskim kartama.....a moram da napomenem da je ovaj filter u najmanju ruku cudan...kad bacis pogled direkt u izvor svetlosti boja izgleda plava ali kad obasjas nesto ispred sebe vidis zeleno.....moja radio stanica ima krem boju natpisa oko dugmadi i kad obasjas preko zelenog filtera krem boja se veoma istice dok se okolna boja samog uredjaja nekako zagasi.....sa crvenim filterom ne zaslepljujes ljude oko sebe koji koriste pasivne uredjaje za nocno osmatranje, sa plavim filterom lakse u mraku razlikujes vodu od zemljista...valjda ne mozes da se predjes pa da zagazis i upadnes u vodu....dok beli fakticki razbija snop u siroku difuznu svetlost (oko belog nemam dileme :D )....

...ima li neko malo pouzdanije informacije o ovim filterima tj. moze li neko da potvrdi ove namene koje sam nasao na netu? Lampa je deklarisana kao vojni model i verovatno ovi filteri imaju namene saglasno sa nekim situacijama u kojima se "nosioc" lampe potencijalno moze naci.

Hvala unapred na odgovrima i jos jednom svima veliki pozdrav...

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Pon Avg 22, 2011 6:22 pm

Ne zna niko nista o ovim filterima...pa pitanje i jeste malo delikatno. Kanim se vec jedno vreme da povadim topografske karte pa da se poigram malo sa njima i sa zelenim filterom na lampi pa cu izneti zapazanja. Nista kao praktican test. Videcu, izadjem sa TK u mrak pa cu probati kako ide sa belim a kako sa zelenim. Pokusacu i da uslikam ako uspem kako to igleda pa da prodikutujemo.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Avg 22, 2011 6:31 pm

Postoji mnogo bolje resenje od filtera. Lampa sa LED diodom u odgovarajucem delu spektra. Prednost im je sto je potrposanja mnogo manja, uz jednaku kolicinu svetla.

Sto se boje svetla tice, i upotrebe razlicitih filtera, one su samo delimicno tacne.. Zeleno svetlo izdvaja detalje na topo kartama posto su one kod nas uglavnom zelene. Kada nisu, ne radi nista bolje. Crveno ne zaslepljuje ljude koji koriste NVG, ali samo ako iza toga pocnu da gledaju uredjaj. Bez uredjaja i jedno i drugo zaslepljuju.

Plava je prakticno nepupotrebljiva. Od razaznavanja vode nema nista. Niti bilo cega. Totalno unisti kontrast, sve pretvara u crno bel, i potpuno je neup[otrebljiva i za najprostije zadatke.

Moje iskustvo je sto vise bez lampe, a ako ne moze, onda minimalno belo.Sto manje to bolje. . Oko se nista ne aklimatizuje na mrak brze nego sa nekim svetlom u boji, a znatno smanjuje vreme koje ti treba da vidis sta radis.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Povratak na “Baterijske lampe”