Eneloop baterije

Moderator: Hobo

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Re: Eneloop baterije

Postod benz » Sub Apr 07, 2012 2:50 pm

Nesto davno citah na ovu temu, i htedoh da podelim sa vama,i zaboravio sam, ali mislim da je to bilo ovo:

Picard napisao:Eneloop spadaju u LSD (low-self-discharge) baterije, što znači da imaju veoma malo samopražnjenje (boljka NiMH baterija). One gube samo 15% kapaciteta godišnje, dok obične NiMH izgube toliko za nedelju dana otprilike. Zato su te Eneloop od 2000mAH u praksi bolje od klasičnih od 2800mAh.
Jeftinija alternativa Eneloop-u je Triax eneReady, one imaju nešto veće samopražnjenje (30% posle 6 meseci), ali su dosta jeftinije, komad je oko 250 din.

Postoji više vrsta punjača. Najjeftiniji i najgori su oni koji nemaju nikakvu kontrolu punjenja, tj. pune baterije dok ga sam korisnik ne isključi. Oni obično imaju malu struju punjenja, ali su katastrofa za baterije jer em previše sporo punjenje nije "zdravo" za njih, em su NiMH vrlo osetljive na prepunjavanje i to im značajno skraćuje životni vek.
Sledeća klasa su tajmerski punjači koji se isključuju posle određenog vremena. Takođe spadaju u sporije, obično im treba ~15-20h da napune baterije. Problem kod njih je, osim sporosti, takođe i prepunjavanje, jer takvi punjači nemaju opciju da isprazne baterije do kraja, već one uvek u sebi imaju malo energije, a kada se stave da se pune one se ustvari napune i pre isteka tog određenog vremena, pa im svako dalje punjenje samo šteti. Kupovati u 2011. godini takve punjače je čista glupost.
Sledeći su normalni "smart" punjači koji imaju dV detekciju kojom prekidaju punjenje u pravom trenutku. Naime, NiMH baterijama tokom punjenja u jednom trenutku naglo skoči napon, a zatim počne da pada. U tom trenutku su baterije pune i potrebno je prekinuti punjenje. "Smart" punjači detektuju taj pad i isključuju punjenje. Skuplji modeli pored ovog parametra mogu da prate i temperaturu (koja naglo skoči kada su baterije pune), kao i još neke parametre. Druga bitna opcija je discharge, tj. pražnjenje baterija do kraja pre početka punjenja. Na taj način baterije će maksimalno dugo moći da se koriste. Punjači više klase mogu da pune ili da prazne svaku bateriju nezavisno, može da se bira struja punjenja/pražnjenja, može da se meri kapacitet baterija, može da se radi refresh baterija (korisno za stare baterije ili one koje su duže stajale ispražnjene, to je ciklus višestrukog punjenja i pražnjenja) .... Kao što rekoh, "smart" punjači srednje brzine (struja punjenja od 500mA) mogu da se nađu za manje od 1000 din. i greška je ne uzeti neki takav.
Neki Sanyo punjači imaju metodu koja se zove "peak cut-off" kojom prekidaju punjenje u trenutku kada napon baterija naglo poraste, ali je to inferiornija metoda u odnosu na dV jer se baterije ne napune baš do kraja.

...a evo kako izgledaju ti jeftiniji dobri punjači:

Slika
Slika

Može se naći pod više brendova osim Atabe, recimo ATC RC-2001, T'nB CHBA030479, Micron MN-1301, zatim Central Power ... Sve je to ista elektronika unutra.

Nadam se da vlasnik ovih redova, nece da mi zameri sto sam pozajmio njegov tekst ;)

Korisnikov avatar
Traveler
Pridružio se: Pet Apr 06, 2012 4:05 pm

Postod Traveler » Sub Apr 07, 2012 4:21 pm

@ Vlada035 znam za taj MQNO9 ali u vreme kada sam nabavljao punjač nije se mogao naći kod nas i bilo je neizvesno dal će ga uopšte nabvaljati tako da mi se nije čekalo :D
Zamisli samo moje oduševljenje ,kada sam sa šugavih GP prešao na eneloop ,nije mi uopšte padalo na pamet da postoji bolje rešenje :roll:
U svakom sučaju odlični postovi momci ,sad ste me zagolicali da dobavim još jedan punjač :obscene-drinkingcheers:
Take only photos,kill only time ,leave only footprints.

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Sub Apr 07, 2012 4:53 pm

Ja imam ovaj, i prezadovoljan sam.
http://www.mahaenergy.com/store/viewitem.asp?idproduct=423
Delta V, puni, prazni, kondicionira, meri temperaturu, mozes sam da odredjujes struju punjenja, 4 nezavisna slota za punjenje.
Apsolutna preporuka, a na svim forumima kako domacim tako i stranim slovi za najboljeg.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Apr 07, 2012 8:12 pm

Ajde sada da okrenemo pitanje ovako.. KOji je najbolji punjac za ove, i sve ostale baterije koji moze da se kupi kod nas.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Sub Apr 07, 2012 8:56 pm

Koliko ja vidim ovaj Vladin jede malu decu, samo mu jos Android fali :mrgreen:
Slika

A u ovu tematiku nisam dublje zalazio od ovih za 1000 dinara sa dV detekcijom napona.

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Sub Apr 07, 2012 9:10 pm

Ovaj model koji ja imam ne moze da se kupi u Srbiji.
Ja sam moj primerak narucio iz USA.
Kod nas mogu da se nadju vrlo dobri Ansmann punjaci.
http://www.batterycentar.rs/products/AN-PUNJA%C4%8C-POWERLINE-5-LCD/pid/783491

Povratak na “Baterijske lampe”