TUTORIJAL - Kako izabrati kvalitetnu baterijsku lampu

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Traveler
Pridružio se: Pet Apr 06, 2012 4:05 pm

Re: TUTORIJAL - Kako izabrati kvalitetnu baterijsku lampu

Postod Traveler » Ned Jan 27, 2013 11:13 pm

@ Misha :bow-yellow: :bow-yellow: za trud . Vrlo kvalitetan tutorijal iz koga će 90 % čitalaca izvući neku novu (vrlo korisnu) informaciju . :text-bravo:
Take only photos,kill only time ,leave only footprints.

Korisnikov avatar
Pecaroš
Pridružio se: Pet Feb 17, 2012 9:13 pm

Postod Pecaroš » Pon Jan 28, 2013 9:54 am

Hvala na uputstvu Misha77 odlična ideja! :handgestures-thumbupleft:
Begaj be, pecam! Slika

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Pon Jan 28, 2013 10:24 am

Odličan tutorijal!!! Misha77, hvala!!! :text-bravo: :obscene-drinkingcheers:

tomke
Pridružio se: Pet Jan 06, 2017 6:37 pm

Postod tomke » Sub Jul 08, 2017 10:56 pm

Svaka cast momci... moze li 5.10. Pouzdanih proizvodjaca lampi... imam nekih u vidu ali bi mi znacilo i da cujem od vas... vase iskustvo vase znanje. Hvala unapred

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sub Jul 08, 2017 11:06 pm

Tomke delijo! Pozdrav tebi i mala sugestija - ovaj forum fino funkcionise kao mesto za druzenje, nova saznanja, sugestije i razmenu informacija. Generalno, ne predstavlja tipican info servis na kome postavis pitanje, dobijes odgovor i cao. Ponesto si mogao da saznas citajuci razlicite teme iz ove oblasti i to je OK. Ako vec trazis preporuke i sugestije, potrudi se da pruzis bilo kakav doprinos. Napr. objasni kakva lampa ti je potrebna (tj. za sta bi je koristio) eventualno navedi o kojiim modelima razmisljas i siguran sam da odgovor(i) nece izoztati. A mozes i da svratis do krcme u planini i predstavis se. Pice n9je skupo ;)

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Ned Jul 09, 2017 10:41 am

Svaka cast na ovom korisnom "clanku"! :bow-yellow:

Ja bih dodao samo jednu stvar. Davne 2010. ili 2011. sam kupio Fenix TK45 koja je u to vrijeme bila jedna od najboljih lampi na trzistu i kostala je oko 150 evra. U pocetku sam je non-stop nosio pocevsi od lova, prirode, pa preko skijanja i nekih kampovanja... dok se danas nalazi u gepeku i rijetko kad je koristim s obzirom da je glomazna i preteska. Radi na 8 AA baterija, pa ti sad zamisli koliko je to tesko ako poneses jos 8 rezervnih. Mislim da joj je maksimum 760 lumena sto je i vise nego dovoljno za 99% potreba bilo kog korisnika. U sebi ima 3 XP-G R5 emitera, a ova PD35 Tac koju cu dobiti sutra sa jednim XP-L V5 emiterom daje 1000 lumena (doduse svega nekoliko minuta, a onda automatski prelazi na 500 jer se brzo grije). TK45 na 760 lumena "tjera" 2 sata, dok PD35 Tac na 500 lumena izdrzi oko 3 sata sa samo jednom 18650 baterijom... bar je tako navedeno u specifikaciji proizvodjaca.

Poenta price je da lampe sa 18650 daju mnogo vise od ovih koje koriste standardne AA ili AAA baterije, pritom su dosta manje i prakticnije. Kao sto danas rijetko ko kupuje filmove na DVD-u, nego se velika vecina odlucuje za blu-ray... ista stvar je i sa lampama, bar ja tako mislim.
E sad, ako imas i GPS, daljinske upravljace, igracke za djecu, foroaparat i ostale uredjaje koje koriste AA ili AAA baterije i vec posjedujes punjac za iste... to bi moglo da prevagne. Sve ostalo mi naginje na lampe sa 18650 baterijama. Ja je vjerovatno ne bih ni kupio da nisam morao da nabavim punjac i 18650 baterije za elektronsku cigaretu... ali kad vec sve to imam - zasto da ne.

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Pon Jul 10, 2017 1:00 pm

Sto se tice Li-Ion baterija, 18650 jeste najzastupljenija (najvise se ulaze u njihov razvoj zbog primene u elektricnim automobilima, biciklima...) ali nije jedina. Postoje lampe koje koriste baterije manjih dimenzija od 18650: 10440, 14500, 18350, 18500 i jos neke koje se redje koriste. Postoje i baterije vecih dimenzija, ali nisam siguran da su dosle do primene u baterijskim lampama. 26650 je poznata od ranije, ali i prilicno prevelika, gde njene dimenzije ne prati i kapacitet, zato sto se u njihov razvoj ne ulaze previse truda. Od skoro je u upotrebi i 20700 od koje se ocekuje dosta. Svakako je 18650 najbolji izbor, ali ako se trezi tanje ili krace... 10440 je dimenzija AAA baterije, 14500 odgovara velicini AA a 18350 i 18500 su krace verzije 18650 (350-35mm, 500-50mm). Naravno ne treba gurati 10440 bateriju u kuciste od AAA, vec nabaviti lampu koja je predvidjena za rad sa 10440 baterijom, jer ova baterija ima 3 puta veci napon od NIMH, alkalnih i slicnih komercijalnih baterija. Sve Li-Ion baterije koje sam pomenuo imaju isti napon, nominalni od 3.7V sto je ujedno i najbolji napon za skladistenje baterija, a realni napon varira od 4.2V kad su potpuno pune do oko 3V kad bi ih trebalo napuniti. Razlika u zavisnosti od dimenzija je logicno u kapacitetu, ali i u Amp. limitu, odnosno maksimalnom opterecenju koje baterija moze da izdrzi. Naravno, i kod baterija istih dimenzija postoji razlika u kapacitetu i Amp. limitu, u zavisnosti od namene baterije i opterecenja koja se od nje ocekuju, ali ne bih previse da sirim pricu jer ne mislim da je narocito bitno za ovu temu. Samo bih da napomenem da Li-Ion baterije i slicne ne treba shvatati neozbiljno, jer u slucaju neadekvatnog rukovanja mogu da reaguju prilicno burno. Koliko je bitno da se baterija ne prepuni, toliko je bitno da se i ne isprazni previse, i zato ih ne treba stavljati u uredjaje koji nisu predvidjeni za nju, bez obzira da li im je namena punjenje ili praznjenje. Punjaci treba da imaju regulaciju punjenja do maksimalno 4.2V, a potrosaci eletroniku koja prekida rad kada se baterija isprazni do odredjenog napona, koji varira u zavisnosti od toga koliko povezani potrosac povlaci struje. Pomenuo sam Amp. limit, i to je stavka koja je u ovoj prici manje bitna jer led diode nisu narociti potrosaci, ali svakako nije na odmet nabaviti kvalitetnije baterije sa vecim maksimalnim opterecenjem, pre svega zato sto su obicno kvalitetnije i duze ce trajati, cak i ako je manji kapacitet. Takodje, posto je Amp. limit maksimalno kontinualno opterecenje koje baterija moze da izdrzi, baterije koje trpe vece opterecenje ce cesto izdrzati i kratak spoj, za kraci ili duzi period, u zavisnosti o otpora provodnika koji ga je izazvao.

Nemam sad vremena za opsirniju pricu o baterijama, ali ako ima interesovanja i potrebe napisacu detaljnije drugom prilikom. Inace o baterijskim lampama nemam neko znanje niti imam neko znacajno iskustvo.

Povratak na “Baterijske lampe”