Posekotine

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Posekotine

Postod Hobo » Ned Feb 12, 2012 12:40 am

Iako se na ovom forumu poprilicno bavimo nozevima i ostalim ostricama do sada nismo obradjivali veoma ceste povrede nastale od nih - posekotine. Naravno, svi smo svesni kako nastaju i kako se saniraju (barem one manje tj. bezazlenije) ali veceras sam imao neprijatnu situaciju...
Svome kumu (pominjanom Knezu) pre izvesnog vremena sam poklonio Cold Steel Bushman za koji znam da mu se odavno dopada. Posto se povremeno igra sa njim trudi se da noz bude uvek ostar. Veceras je odlucio da isece neki krompir za pomfrit i veoma ruzno se posekao. Na desnoj ruci isekao je mali i domali prst, sa unutrasnje strane, skoro do dlana, nekih 4-5mm duboko tako da je presekao teteive, krvne sudove i povredio nerve. Ja sam ga odvezao do bolnice gde su ga odmah operisali uz obrazlozenje da je povreda takvog tipa i da moze ostaviti trajne posledice na finu motoriku i osetljivost prstiju. Zahvat je trajao oko 1,5 sata a uspeh ce proceniti za dva dana. Za sada, problematican je senzibilitet na vrhu domalog prsta. Kako se to desilo?
Iz samo njemu znang razloga koristio je noz u "upside-down" hvatu i pri jednom prokretu zakacio je dasku za secenje pa je noz delimicno ispustio iz ruke. Brzo je poswgao za njim, stegao drsku ali je vrh udari u dasku i zadrzao se tako da su dva donja prsta kliznula po ostrici uz zalosne posledice.
Pritom, moj kum je dugogodisnji stolar (sa svim prstima) a takodje i bivsi padobranac sa prilicno terenskog iskustva tako da mu upotreba ostrih alatki nije strana. U razgovoru sa hirurgom, nasim zajednickim poznanikom covek nam rece da je sreca sto je brzo stigao na hirurski sto. Sa 5-6 sati zakasnjenja, iseceni nervi bi prakticno odumrli iako je u prvih nekoliko minuta stezanje prstiju izgledalo kao da je sve OK.
Mada povreda na oko nije bila velika a krvarila je umereno mogla je biti prilicno ozbiljna. U situaciji kada ste nege u prirodi, najbolje je ne ignorisati potencijalne probleme vec prekidajte aktivnosti i potrazite pomoc. Za rostilj i bazanje po sumi uvek se nadje prilika a nove prstice necete naci kod Kineza :character-oldtimer:

Korisnikov avatar
kovac
Pridružio se: Uto Feb 15, 2011 11:48 pm

Re: Posekotine

Postod kovac » Ned Feb 12, 2012 12:59 am

ako je manja posekotina obicno stavim super lepak na ranu instant zaustavljanje krvi i lako se primenjuje jednom rukom za razliku od zavoja.
Život nije težak, ja sam rodjen da uživam,
pa po malo, alo, dje je preša, ne kapiram?

Korisnikov avatar
EDCgear
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 9:06 am

Postod EDCgear » Ned Feb 12, 2012 1:11 am

Huh, gadno zvuči... Nadam se da će sa kumom biti sve OK...

U celoj priči, bar koliko sam shvatio, nije suviše problem u samom rukovanju, već u refleksu (koji svi mi imamo) kada nam nešto ispadne... Šta god to bilo... Nesvesno se uključuje motorika i potegnemo da uhvatimo predmet koji pada bez razmišljanja. E sad ako je to rovito jaje ili čaša, onda je uglavnom sve ok, ali ako je ekstra naoštren nož... Jbg...

Možda je OT, ali ajde kad smo kod toga... Ja uglavnom stvari koje padaju dočekujem na nogu (mada nisam trenirao fudbal nego vaterpolo), i blagim štopom ublažim pad. Na taj način sam uspeo čak i jaje i čašu da uštopujem da se ne razbiju... Ali avaj... Radio sam u prodavnici autodelova. Bilo je leto, dakle polubos. Neko pametan (ja naravno) je stavio motor hladnjaka za Ladu na gornju policu. Ja pokušao da dohvatim nešto pored njega i... Polete motor pravo dole, i to osovinom prema zemlji... Refleks se uključio, podmetnuo sam nogu.... AAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!! Bmti lbc.... Onog momenta kada sam shvati da ne treba da radim to što radim, bilo je kasno!! Pljas!!

Pozdravi kuma i poželi mu dobro ozdravljenje!
Rule #9: Never go anywhere without a knife.
http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/edcgear1?feature=mhee
Molon labe...

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Ned Feb 12, 2012 1:33 am

Детаљно сам ишчитао твој опис Кнезовог руковања ножем и никако не могу да схватим како је он то секао помфрит.
Ако сам добро разумео, он је држао нож тако да му је мали прст био најближи оштрици. Зашто би таквим хватом држао нож за овакав тип сечења стварно ми није јасно.

Но, на какав год начин да је користио нож, посекотина је реална опасност и може се десити било коме од нас.
Пожели куму у моје име брз и потпун опоравак.

Што се тиче збрињавања посекотина, имао сам ту срећу да никад нисам направио неке озбиљније повреде меког ткива.
Углавном су то биле ране које су за последицу имале веће или мање крварење без повреде тетива или нерава.
Процедура је увек била: пусти да крв испере рану, стисни, поспи Бивацин прашком, стави газу, умотај завојем.
Мање ране бих обично само држао притиснуте неколико минута без икаквог додатног третмана.
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Ned Feb 12, 2012 4:56 am

Nadajmo se da ce biti sve uredu :snooty: :think: .
Pozdrav za kuma i zelimo brzi oporavak :handgestures-thumbupleft: .
Da sam ja bio pao bi u nesvijest, kad vidim krv :roll: :idea: .
www.radoradic.com

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Ned Feb 12, 2012 9:00 am

Ne znam kako ali ja uvek imam nekakve posekotine po rukama a najmanje od noza. Refleksno reagujem (kao i tvoj kum) kada mi nesto ispada i to u glavnom kao EDCgear, nogom. Kada je noz u pitanju tu sam godinama vezbao da je noz jeftiniji od bilo kog dela tela pa ga pustim da padne kako mu je volja. Jednom sam imao posekotinu koja je nastala usled klinacke nepaznje u rukovanju "TV shop" ostracem kada sam presekao nekakvu tetivu na palcu koja na moju srecu nije nista ozbiljnija (funkcija palca je 99 % ostala). Ne vidi se ni kada to pokazem vec kada doobro objasnim sta je u pitanju. Moj komsija hirurg mi je rekao da bi mogao da mi uradi plasticnu operaciju i da to bude kao da se nista nije desilo ali smo na kraju konstantovali da klavir necu da sviram u zivotu pa mi ne treba. Malo stariji sam zasekao jagodice na srednjem i domalom prstu (deruci svinju) i odmah sam otisao kod hirurga (gore pomenuti komsija) koji mi je stavio flastere koji drze ranu zatvorenom i koriste se umesto usivanja (ne vide se kopce. Nakon skorije gluposti od strane mene (isekao sam palac (opet) deljuci drvo) resio sam da moram da nabavim ONAJ flaster za samo takve situacije. ZA SVE OSTALO TU JE RAKIJA!
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Ned Feb 12, 2012 9:04 am

Ameri bi rekli "thanks for sharing". Slično iskustvo sam imao,u afektu sam pokušao zabosti buter nož zaobljenog vrha i tup kao BEEP u sto - žalosno se završilo,jagodice malog i domalog prsta zasečene do kostiju. Bol skoro do onesvesta. Nevešto previjanje u lokalnom domu zdravlja sutradan po menjanju zavoja pretrpeo sam takav bol da sam prvi put u životu video kako to izgleda kad se toliko oznojiš da su ti farmerke kao da si bio u vodi. Ne,nisam se zapi... :)
posle stresnog sestra previjanja sledeći termin sam batalio i poverio stvar najboljem drugaru,skinuo mi je zavoje bez trganja i uz pomoć žileta,uz neuporedivo manje bola i bez ponovljenog krvarenja. Rana je posle ta dva tri dana izgledala sveže skoro kao i kad se posekoh. Reših da nevraćam zavoje i gle mog čuda,posle par sati se rana nekako osušila te je izgledalamnogo bolje.
Epilog,cirka 20-30% osećaja preostalo u vrhu malog, oko 50-60% u vrhu domalog prsta.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Ned Feb 12, 2012 9:09 am

Dzaba sve iskustvo i znanje, kad se nesto desi- desi se, sto kaze nas narod "spotakne se i konj od sto dukata", neke stvari se jednostavno dese. Bice Knez dobro, zilav je, pozdravi ga u moje ime.
Ja sam cesto pod posekotinama, na srecu, lakseg tipa: od sitnih alata i ostrica koje koristim za drvo. Vecina njih mora da bude bas ostra a nije moguce raditi u rukavicama, zbog osecaja. Kad se ukrste premor i pad koncentracije posekotina je neizbezna. Nisam uspeo da napravim sebi neki obrazac bezbednosti da se ne povredjujem. Sreca samo sto se ne povredjujem svojom omiljenom alatkom, sekirom.

Korisnikov avatar
goranns
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:10 pm

Postod goranns » Ned Feb 12, 2012 10:15 am

Levom rukom drzim parce nekog celika koji je zamotan u papir i zalepljen trakom,desnom uzimam jeftin i tup kineski nozic.Pokusavam da presecem traku a ono nece,ja noz gurnem jace on izleti,zabode se u palac leve ruke i napravi rez.Palim auto,urgentna novi sad i stepanje sa tri kopce.Od tada pokusavam da predvidim na koju ce stranu otici noz ako omanem...

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Feb 12, 2012 11:09 am

Evo jedna davne i apsolutno istinite anegdote iz Godačice (sela u Šumadiji gde imam vikendicu), Vlay će se setiti izvora, a ja ću se potruditi da dam vezu sa ovom temom :D

Elem, preko puta centralne seoske kafane živela je jedna tročlana familija domaćih cigana, maksimalno socijalizovanih i odomaćenih. Starija ciganka Vera i mlađa Zlata, sa matorim MIjom ciganinom... Odnosi između njih su mi i dalje nedefinisani, ali znam da su bili u nekom srodstvu.
Sad, jedno veče Vera kao i obično i kako bog zapoveda izađe iz kuće i ode par desetina metara niz potok, zadigne suknju i čučnu u žbunju jer u njihovoj kućici od blata i drvenih greda, kupatilo iz nekog razloga nije bilo u funkciji. Nesrećom to videše 2 seoska rasna i pripita đilkoša, izašla iz kafane, a koji su se po istom žbunju kretali iz sličnih razloga... I tako se oni na brzinu dogovore da opale Veru tu u žbunju, nema veze što je matora i što nikad nije nosila novine, zaboga ljubav nema prepreka !
No ne lezi vraže, kad su banuli pred nju, jedan probao da je uvati a drugi skinuo gaće, ciganka Vera udari u ciku-vrisku te probudi pola sela a istrča napolje i cela kafana.
Puče bruka a puče i sramota.
No Vera ti ne bude lenja pa presavije tabak i tuži navedene delije za pokušaj silovanja i povredu časti (to su 70-te godine kada su sudovi dobro funkcionisali i tada se to moglo uraditi bez advokata i usputne gomile troškova).
Na glavnom ročištu odbrana okrivljenih se zasnivala na objašnjenju sudiji da nije postojala ozbiljna namera za polni odnos te da se radilo o šali :D . Kako bi i inače 2 viđena i imućna momka iz dobrih domaćinstava mogli imati neke bludne namere sa matorom cigankom Verom u mračnom žbunju iza seoske birtije sem da se malo šale?
No kad je sudija Veri dala reč ostala je zasenjena izvornom britkom mišlju:
"Gospođa sudija. Kaka bre šala?
Pa nek se onda oni šale sa svoj goli ku...c oko njihovo golo dupe a ne oko moje"
:D END

Drugim rečima :mrgreen: ko golim rukama radi sa golim sečivima povećava verovatnoću posekotine i u normalnim okolnostima a kamoli uz umor, afekt i sl.
Stoga to treba tako i posmatrati i pokušati održati koncentraciju jer se radi o svom ekstremitetu i stvari koja može da ga povredi.
No pošto je to u praksi teško izvodljivo i posekotine se već dešavaju , smatram da se više treba pozabaviti načinom primarne obrade rane do pristizanja kod lekara.
Iz ličnog iskustva znam da i najbezazleniji rezovi po prstima ako ih zaboravimo, zapostavimo i ne tretiramo dezinfekcionim sredstvom, mogu naknadno zadati dugotrajne grdne muke pa čak i gubitak pokretljivosti.

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”