Aktivni ugalj

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Aktivni ugalj

Postod Knife » Sre Dec 21, 2011 2:15 pm

Pre dve nedelje sam imao jedan nimali prijatan događaj, nisam imao vremena ranije da izložim iskustvo a i temu.
Šetajući se u večernjim satima, nađem psića, ne staijeg od tri meseca, koji je pojeo zatrovanu pljeskavicu. Kad sam ga video još uvek je bio u početnoj fazi trovanja. Video sam da je povraćao i da je pored njega bilo parče pljeskavice koje nije dojeo. Sav se treso, a glavom je pravio nekontrolisane pokrete levo desno. U tom trenutku nisam znao šta mu je pa sam otišo do druga i krenuo da tražim savete po netu. Kroz par minuta mi se javila jedna drugarica sa koja ima iskustva sa psima. I sama ih je spasila nekoliko. Odmajh mi je rekla da kupim aktivni ugalj i da probam da dam psu preko šprica da proguta. Otrčah do apoteke kupih potrebno, pa otrčah do psića. Sve je u krugu od desetak minuta.
Kad stigoh psić je bio skoro gotov pokušao sam da mu dam da proguta ugalj u vodi uspeo je da uzme jedan gutljaj ali je već bio na izdisaju. Nažalos zbog neznanja nisam uspeo da mu pomognem. Ostao sam tu sve dok nije izdahnuo od desetak prolanika stala je samo jedna žena da mi pomogne i da vidi šta se događa a video sam da mu je neko u međuvremenu doneo vodu ou stiroporskoj činiji. Kda je jadničko uginuo otišo sam do policije da prijavim slučaj. Po simptomima se radilo o kreozanomu jakom i zabranjenom pesticidu koji nije svima dostupan a može da se resorbuje i kroz kožu i sluzokožu. U neposrednoj blizini je parkić tako da postoji mogućnost da i dete dođe u dodotir sa otrovom. Inače je otrov žute boje, kao žuta farba za obeležavanje puteva. Naravno u policiji su me ispratili "s' rešeto na vodu", sa opravdanjem da mi nemamo službu za takve stvari. Predočio sam im na šta sumnjam jer po službenoj dužnosti su u obavezi da izvedu ekipu za detoksikaciju i da utvrde o čemu se radi upravo zbog toga što i dete može da dođe u kontakt sa otrovom.

Slika

Elem, ovo pišem zato što je očigledno aktivni ugalj jako dobra stvar u prevenciji detoksikacije čim se preporučuje u slučajevima trovanja teškim otrovima. Ako neko zna nešto više o aktivnom uglju neka kaže po koju reč. Sećam se da je u nekoj temi pisano o njemu ali je zaslužio da mu se posveti poseban topik.
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Re: Aktivni ugalj

Postod druid » Sre Dec 21, 2011 4:12 pm

Katastrofa, šta drugo... zverstvo.
Mislim da je srodnim otrovom likvidiran neki dobro čuvan američki glavešina iz FBI, sve mu živo proveravali ali ipak jednog dana osvane otrovan. Ispostavi se da mu je neko prskao (fajtao) ovakvim otrovom toalet papir i to ga je usmrtilo. Žale se svi na balkan kinolgy da se ova otrov masovno upotrebljava u privatnoj režiji za likvidaciju pasa.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Dec 22, 2011 3:42 pm

Od trovača teško da ima gorih ljudi.
Kod trovanja kreozanom je jako teško spasiti psa. Ključ je čini mi se u konstantnom snižavanju temperature, jer od ogromne temperature pas umire.

Da li je aktivni ugalj isto što i medicinski ugalj?

PS. Tebi knife svaka čast na pokušaju.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Ned Dec 25, 2011 10:15 am

Bolje je i da su ga otrovali nego da su mu dali tucano staklo. Ovako je makar brzo zavrsio a onako bi umirao satima. Inace, aktivni ugalj je isto sto i medicinski ugalj ili karbo animalis.

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Ned Dec 25, 2011 5:38 pm

Meni su otrovali psa u kombinaciji otrov/staklo, 3 dana borbe i agonije za mene i njega ...zlo.
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Uto Jan 10, 2012 2:54 pm

Ovo su strasne stvari,pa zivotinja je plemenitija od coveka x puta,ni ne sluti kada joj bolesni um da hranu da joj sprema takvu podlost...i posle se pitaju i optuzuju coveka kada uzme pravdu u svoje ruke zbog ne reagovanja "milih" nam organa reda i mira. :x
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !

'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Ned Jan 15, 2012 7:31 pm

Pathfinder napisao:Da li je aktivni ugalj isto što i medicinski ugalj?

[quote="ninoslavt"Inace, aktivni ugalj je isto sto i medicinski ugalj ili karbo animalis.[/quote]

Nisam zapazio do sad ovu temu...trovaci pasa su poseban soj ljudi i kad cujem da je neko otrovao nekom psa poludim nacisto. To je jedna vrhunska bezdusnost i idiotizam. Za to bi ja terao u zatvor...

Nego vidim da se tema zove "Aktivni ugalj" pa evo da o tome i ja kazem koju. Carbo animalis....zivotinjski ugalj prevedeno na srpski. Nekad pravljen od zivotinjskih kostiju postupkom karbonizacije tj. spaljivanja na visokim temperaturama pa otuda i ime. Spada u grupu mediicinskih preparata koji nose naziv Resorbensi. Resorbensi su sredstva koja imaju osobinu da upijaju ili tacnije receno vezuju materije za sebe. Mediicinski ugalj ima veoma jako resorbentno svojstvo i zbog toga se masovno koristi u medicini i industriji. U industriji se koristi kao deo u filterima za razne proizvode kao i u filterima za vodu. Sto se medicine tice, koristi se u obliku tableta i u prahu. Najcesce se koristi kod stanja trovanja gde se unosi preko usta. Aktivni ugalj "sakuplja" u sebe toksine i time sprecava prodor istih u krvotok. Dobra mu je oosobina sto je apsolutno neskodljiv za organizam. Nema resorpciju iz creva nego se po unosu u organizam izbacuje putem stolice i to mu je to. Znaci dejstvo aktivnog uglja je da tako kazem fokusirano samo na zeludac i creva i "ne ide" dalje od sistema za varnje. Dobra mu je osobiina takodje sto se moze slobodno uneti i veca kolicina ovog preparata bez boojazni da ce doci do nezeljenih posledica. Ovaj se preparat takodje koristi kod zasusivanja inficiranih rana ali za tu svrhu se koristi ugalj u prahu. Ovo za rane vam pricam kako se koristi u veterini. Ne znam da li se koristio u humanoj medicini za ovu namenu. U svakom slucaju, jedan jako koristan, a pri tom neskodljiv preparat.

JovanPavlovic
Pridružio se: Ned Nov 24, 2013 4:32 pm

Postod JovanPavlovic » Ned Nov 24, 2013 4:35 pm

Jedna od najboljih stvari koje mozete sa sobom nositi u rancu.

Korisnikov avatar
šumar
Pridružio se: Sre Maj 27, 2015 8:44 pm

Postod šumar » Pet Maj 29, 2015 9:33 pm

Koliko moze da bude efikasan za preciscavanje vode u prirodi, za pice, je l probao neko i ima li smisla?
:chores-chopwood:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Maj 29, 2015 9:58 pm

Aktivni ugalj je najcesce deo filtera za preciscaanje vode. Dakle, ima smisla.

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”