Krpelj

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
Levi
Pridružio se: Sre Jun 08, 2011 11:55 pm

Krpelj

Postod Levi » Uto Okt 04, 2011 1:09 pm

Krpelj je po meni najopasnija zverka koja vreba u našim šumama. Hrane se krvlju i to jedanput godišnje. Posebno su aktivni u proleće i rano leto. Vrebaju po šibljacima i niskom rastinju. Na otvorenim prostorima ih nema, jer im Sunce smeta.

Dok nas ostale životinje neće napasti, ako nisu ugrožene, ova mala krvopija baš čeka u zasedi specijalno nekoga od nas. Dovoljno je mali da se neopaženo došeta do nekog sočnog mesta, gde se konektuje na krvni sud. Prilikom samog ujeda može da vas pecne, a mesto ujeda zasvrbi. Kpelj kroz pljuvačku luči neku vrstu anestetika koji deluje lokalno, tako da žrtva ne oseća ništa ubrzo po ujedu. Ostaje na telu domaćina dok se ne natanka do vrha, kada se otkačinje i punog stomaka nastavlja svoj krpeljski život. Naraste do veličine zrna graška.

Kada primetite krpelja, pincetu u ruke i na posao. Prilično je pipavo, ali nije teško odstraniti ovog parazita. Treba ga uhvatiti pincetom (ali ne prejako da se ne ispovraća u vas) i okretati u jednom i drugom smeru uz blago povlačenje od kože. Primetićete da se krpelj u jednom od ova dva smera okretanja izvlači iz kože i kada ga izvučete proverite da slučajno nije glava ostala ispod kože i to je to. Ako ste bili pažljivi ne bi trebalo da bude problema. Na mestu ujeda, kao oko svakog drugog mesta ujeda/uboda ostaće crvenilo milimetarske veličine što je normalna pojava. Ako sumnjate u sebe, u što kraćem roku idite do doma zdravlja i prepustite se lekarima. Nikako ga ne mažite kojekakvim sredstvima dok je na vama da se ne bi ispovraćao u vas.

Ove krvopije ne bi bile opasne da nisu prenosioci lajmske bolesti koja može imati smrtni epilog, ako se ne leči. Poznavaoci tvrde da svaki peti krpelj nosi u sebi bakteriju koja uzrokuje ovu opaku bolest. Prvi simptomi su crvenilo oko mesta ujeda koje se meri u centimetrima. Kod jednog procenta obolelih izostaje ovo karakteristično crvenilo. Kasnije se javlja malaksalost, stalna pospanost, povišena temperatura, bol u zglobovima i naizgled ničim izazvana iscrpljenost. Bolest se uspešno leči antibioticima, ako se prepozna u toku ove prve dve faze. U trećoj fazi bolesti javljaju se ozbiljni poremećaji zdravlja i tada je kasno za lečenje. Zato pamet u glavu i ne potcenjujte bilo koji od nabrojanih simptoma.

Slika

Ovom bucku sam bio domaćin tri dana pre nego što sa ga primetio i odstranio na opisan način. Ove godine je rekordan broj krpelja kod nas i okruženju. Uz malo pažnje i preventivne pretage tela posle izleta nema mesta bojazni.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Krpelj

Postod Pathfinder » Uto Okt 04, 2011 2:22 pm

I ja ih apsolutno ne volim, što zbog sebe, što zbog pasa mi.

Ovaj tvoj primerak, mada je teško da se prepozna kada je naduven, me podseća na brown dog tick, koji nisu vektori za lajmsku bolest.

Deer tick je prenosnik ove glupe bolesti.

Odstranjivanjem, pravilnim, u prva 24h od ujeda, drastično se smanjuje mogućnost oboljevanja. Zato su pregledi imperativ.

Kao praktično rešenje dodao bih i lepo upasivanje odeće, naročito pantalona u čarape, ili čizme, što me je u veeelikom broju slučajeva spasilo od kačenja.

Dodao bih da nema potrebe da se krpelj "odšrafljuje" prilikom vuče. to je "stara škola". Postoje i spravice, kao ona "ticked off" koje pomažu takođe.

Najveći intenzitet aktivnosti velikih, brown dog krpelja sam primetio pre i posle zime, pre nego krenu, odnosno kada se završe mrazevi, dakle novembar, decembar, januar, februar, zavisno od meteo uslova. Na proleće, na scenu stupaju deer ticks. Rano leto je rezervisano za nimfa fazu krpelja, po mom iskustvu.
What is steel compared to the hand that wields it?

arvin
Pridružio se: Uto Feb 14, 2012 10:48 pm

Postod arvin » Sre Feb 15, 2012 10:51 am

u vojsci sam bio za vreme bombardovanja, a rod je bio 25. bataljon vojne policije na Dedinju a posto sam medicinski tehnicar, dali mi i torbu sanitetsku pa sam brinuo o povredjenima.

Kada su krpelji poceli da se kace, imao sam jedan 100% efikasan nacin uklanjanja koji i sada primenjujem.

Dolazioli su jedan po jedan kod mene da im skidam krpelje, upalim cigaretu, povucem dim da se uzari cigareta i prinosim polako krpelju sto blize, skoro ga dodirnem. I pre nego ga dodirnem, on je gotov. Samo ga pincetom povucem i nista lakse.. Nikad niko nije imao komplikacija, na srecu..ako se nema cigareta moze i naravno bilo cime samo da ima zara...

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Sre Feb 15, 2012 11:05 am

Ne valja ti metoda.
Nije bitno skidanje krpelja, to je najmanji problem. Svaka iritacija pre i tokom vađenja dovode do toga da krpelj povrati sadržaj svog probavnog trakta u domaćina, a to ponajmanje želimo zbog Lajmske i drugih bolesti. Žarenje spada u iritaciju.

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Čet Feb 16, 2012 5:54 am

Mom kumu su se zabijali svuda pa čak i na "ono" mesto. Neverovatno ali istinito. Na kraju je počeo sam da ih vadi. Natrlja sapun na to mesto i kažiprstom kruži kao da odvija šraf, krpelj sam izlazi a metodu podržava i njegov doktor koji mu je to nebrojeno puta radio.
Baš nemam dara za recenzije!

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Pet Feb 17, 2012 7:07 am

DA! Zaboraviš na krpelja potpuno! To je kao kad te boli glava, uzmeš čekić i udari se u koleno. Glava te ne boli više!
Baš nemam dara za recenzije!

kovanluk
Pridružio se: Sub Feb 28, 2015 11:14 pm

Postod kovanluk » Sub Apr 16, 2016 10:37 pm

Данас сам био у шетњи кроз Авалу и упао сам у заседу крпеља :). Отишао сам одмах код Дерматолога да га извади, а крпеља ћу носити на ВМА на анализу, да ли има Борелију Бургдорфери, тј спирохету која узрокује Лајмску болест. Тражећи могуће начине превентиве против крпеља, пронашао сам овај интересантан чланак са неког Америчког универзитета у коме кажу да је најбоља превентива носити гумене чизме и при томе увући панталоне у чизме и чарапе. Професор са овог универзитета каже да су крпељи увек у трави, и да се са ногу пењу на тело, чак до главе и да није тачна констатација да падају са дрвећа на домаћине.

http://msucares.com/news/print/agnews/a ... ticks.html

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Apr 18, 2016 12:25 pm

Moze taj doktor da prica sta god zeli. Ja znam za dva slucaja (na)padanja krpelja sa visine, od kojih sam ja bio zrtva jednog.
Setao sam i udarila me je grana po nadlaktici. Istog momenta krenulo nesto da me golica. Pomislio sam da je mrav ili pauk, medjutim bio je krpelj. Vratio sam se nazad da pogledam i na grani pored ove koja me udarila video jos 2-3 komada. Nisam studirao botaniku, ali sam ubedjen da visoko granje i trava nisu isto :-).
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Pon Apr 18, 2016 1:42 pm

Momci tu se možemo voditi slobodno zdravom logikom: zašto se krpelj ne bi penjao uz drvo sve dok mu uslovi putovanja odgovaraju? S obzirom da neki mogu da i na preko deset metara "nanjuše" toplotni odraz domaćina zašto ne bi krenuli i u uz drvo?
Takođe, padanje sa drveća svakako nije namerno, ali ih ponekad baš lako vetar ponese, pa nam deluje da imaju taj džeronimo nastup koji baš i nije logičan, zamislite krpelja koji se sat vremena penje, baca se i promašuje, pa opet :)

Koristim priliku da kažem da su mali gadovi ubedljivo najviše uticali na moj pristup "napoljovanja" nego svi ostali faktori kombinovano. Gledam ovu divnu zelenost proleća, nekada sam provodio ceo dan bukvalno U zelenišu, uz duge periode sedenja, ležanja i slično što bi sada jednostavno bilo jako nepametno uraditi, makar u mom kraju.

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”