Osnovne procedure

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Osnovne procedure

Postod Hobo » Pon Nov 01, 2010 10:50 pm

Da bismo stvarno uzivali u boravku van cetiri zida trebalo bi da se preduprede (neprijatna) iznenadjenja. Svakome ponekad prija osecaj da se upusta u avanturu (narocito vanbracnu) ali neophodno je da se ispostuju elementarne bezbednosne procedure. Generalno, pametnije je izbegavati macho fazone i biti barem minimalno opremljen i pripremljen za kojekakve situacije.
Jedan topic nije dovoljan da se obuhvati ova tema, ali mislim da je bitno poceti.
Najvazniji deo opreme za "stani-pani" situacije uvek je sa vama i smesten je izmedju usiju. Treba ga samo ukljuciti. Za pocetak, ako planirate bilo kakvu outdoors aktivnost napravite sopstvenu (sto realniju) procenu koja ce obuhvatiti vasa ocekivanja, sopstvene mogucnosti kao i onih koji eventualno idu sa vama. Onda dolazi barem okvirno planiranje aktivnosti i mesta/marsrute kao i nabavka potrebnih stvari tj. opreme, hrane i slicno. Pristup problemu u stilu "lako cemo" nece niodkoga napraviti iskusnu "facu". Naprotiv, te "face" su postale takve zbog toga sto se nisu glupirali.
Dakle, pre polaska uputno je obavestiti nekoga iz svog najblizeg okruzenja gde planirate da idete, koliko cete se zadrzati, kada biste trebali da se vratite i kojim pravcem cete se kretati (ukljucujuci alternativne pravce ako su vam poznati).Imajte minimum neophodne opreme sa sobom. Pritom ne mislim na kojekakve "SAS survival kit" varijante vec na situaciju da u dzepu imate upaljac i baterijsku lampu ako ste se pesice zaputili u susedno selo. Nisu retki novinski izvestaji o tome da je "neko" pronadjen u sumi/planini nakon nekoliko dana (obicno prekasno). Da je taj "neko" obavestio svoju babu (strinu, ujaka, komsiju...) da ce na slavu, u drva ili u lov sa druge strane planine, dala bi se organizovati potraga na verovatnom prevcu kretanja. Ovako, zbog povrede zgloba pri prelasku potoka na samo 2-3km od kuce mozete se smrznuti a da niko nema pojma gde ste. Dakle, izostao je osnovni bezbednosni uslov - informacija o namerama i vremenskom okviru.
Dalje, potrudite se da uz sebe imate neophodne lekove ako ste na bilo kakvoj terapiji. U planini nema insulina ili neceg sto ce spreciti anafilakticki sok ako ste alergicni na ujed ose/pcele i slicno. Ne znaci da morate nositi prirucnu apoteku, ali ako postoji razumna doza rizika, oglusiti se o to nije samo glupo vec moze biti fatalno.
Ukoliko se desilo nesto nepredvidjeno sto vas je prinudilo da neko vreme provedete u divljini, u najvecem broju slucajeva morate postovati ovaj redosled:
- ZAKLON predstavlja bilo kakav prirodni ili improvizovani prostor koji vas stiti ili umanjuje negativne uticaje okoline (padavine, ekstremne temperature, vetar...). Pronalaskom adekvatnog zaklona sebi pruzate mogucnost da obnovite energiju, napravite procenu i da se lakse posvetite sledecim zadacima.
- VATRA je univerzalno sredstvo za prezivljavanje. Osusice vas, ugrejati, pomoci u signalizaciji, pripremi hrane... Morate uvek imati mogucnost da zapalite vatru cak i kada nema idealno pripremljene potpale i goriva.
- VODA je sledeca na listi prioriteta i mada nase okruzenje obiluje raznim izvorima i vod. povrsinama nije uvek jednostavno obezbediti neophodnu kojicinu vode. Leti, voda postaje prioritet nakon 12-24 sata bez unosenja tecnosti. Fizioloski, mozete izdrzati i duze ali ce sve vase sposobnosti (cak i rasudjivanje) biti na daleko nizem nivou.
- HRANA najcesce nije presudan faktor u nasim uslovima jer bez nje mozte prilicno dobro funkcionisati danima.Ipak, u zimskim uslovima ili pri ekstremnim naporima uputno je obezbediti minimalni broj kalorija za osnovne aktivnosti.
Naravno, postoji jos vaznih mera i postupaka ali se nabrojane ne smeju preskociti.
Sad malo vi... :angry-extinguishflame:

KTO
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 11:22 pm

Re: Osnovne procedure

Postod KTO » Pon Nov 08, 2010 11:56 pm

pa postoji pravilo 3-jke...za prezivljavanje
nije na odmet ponoviti

3 sekunde da izbegnete nadolazecu opasnost
3 min. bez vazduha
3 sata do hipotermije ili smrzavanja
3 dana bez vode
3 nedelje bez hrane
3 meseca da od samoce verovatno poblentavite :violin:

tim redosledom su i prioriteti
naravno najbitno je inoformsati nekoga gde idete i kad se vracate i biti dovoljno ozbiljan da ponesete bar minimalnu opremu...upaljac, baterija i noz... itd.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Uto Dec 27, 2011 3:29 pm

Izgleda mi da nema bas nekog interesovanja za ovu tematiku? A da sam postavio recepte za pravljenje raznih rakija-travarica... :think:
Al' sta je - tu je. Pocele su zimske hladnoce i nije na odmet promisliti o rizicima koje niske temperature nose sa sobom pri boravku u prirodi. Necu da davim, ali US Army objavila je CWI (Cold Weather Injuries) podatke za "cold season 2010-2011" i prilicno su deprimirajuci. Redom:
- 32 slucaja hipotermije sa smrtnim ishodom
- 162 slucaja smrzavanja koji su rezultirali amputacijom nekog dela tela
- jos 206 slucajeva kategorisanih kao teska zdravstvena ostecenja ciji je uzrok hladno vreme a tu spadaju: trovanje ugljen-monoksidom od sredstava za grejanje, opekotine nastale od pomenutih sredstava, incidenti nastali kao posledica stresa izazvanog hladnocom...
Pazite, ovo je samo kopnena vojska, mornarica (Navy) i USMC imaju sopstvenu statistiku kao i avijacija (USAF). Bez obzira kakvo je vase misljenje o Jenkijima kao vojnicima, to je velika, dobro opremljena i iskusna organizacija a vojnici su pristojno opremljeni uz barem minimum adekvatne obuke i kvalitetnih informacija. Pritom, ovo nisu gubitci od ratnih dejstava. Mislim da bi svaki lovac, kamper ili "outdoorsman" morao da razmisli o ovome.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Dec 27, 2011 4:45 pm

Ovo je super tema, nisam je ranije primetio.
Interesantno je da po nekoj statistici o kojoj je govorio Ray Mears najviše postradalih od hipotermije bude pri vremenskim uslovima oko 10 stepeni celzijusa, dovoljno toplo da ljudi potcene situaciju, a opet sasvim dovoljno hladno da se komotno smrzneš, naročito mokar.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Uto Dec 27, 2011 4:54 pm

Ni ja ovu temu nisam nigde video sve do sad.

zlatar
Pridružio se: Pet Jun 17, 2011 1:05 pm

Postod zlatar » Uto Dec 27, 2011 5:10 pm

Slika
Slika
za vikend sam bio dva dana u lovu na bugarskoj granici.Napravio sam dve greške kad sam krenuo poneo jedne vunene čarape i tanke gumene čizme te na -15 smrznuše mi se noge,još me peckaju prsti i tabani,a drugo što zaboravih duge gaće ili vunene helanke,planinski vetar produva sve.
Pošto mi teren nije poznat,pre nego se spustim u jarugu dobro osmotrim vrhove,zapamtim gde je put jer je nezgodno orjentisati se u šumi bez referentne tačke.Deluje da ideš pravo a ustvari praviš potkovicu ili ideš levo desno.
Upaljač,guma za potpalu,manji i veći nož ili sekirica,mala prva pomoć,flaša vode,parče slanine i to je sve.Vodu nije problem otopiti pored vatre.
Napunjene dobre baterije za radio uređaj i mobilni.Ovo je baš velika vukoj..... pogledajte na slici tragove ;) ali za neka 3-4 sata peške stiže se do sela ili kuća.
Svide se ekipi BK5 kad sam počeo da sečem drva za potpalu :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Uto Dec 27, 2011 5:17 pm

Tema jeste jako dobra i na mestu potpuno ali mislim da nas prosecan covek o tome ne misli mnogo jer retko ko zaista odlazi u divljinu...a i kad je srpska divljina u pitanju tesko moze da se zabasa toliko da ne mozes u nekom razumnom roku doci do naselja i ljudi. Mala smo zemlja i to je tako. Sa druge strane,nevolja nikad ne dolazi planirano nego iz nevezanog i skoro uvek ima neverovatan scenario pa iz tog razloga, da kazem prednosti male i naseljene zemlje ne znace da ce coovek uvek proci dobro. Iskreno receno, ja ne znam mnogo o boravku u zimskim uslovima na terenu. Ja samo pazim da ostranem suv, da se slojevito i komotno obucem, da mi je obuca prilagodjena vremenu i da naravno ne izazivam sudbinu bez preke potrebe. Nisam nikad spavao zimi napolju u terenskim uslovima niti sam u zivotu ikad zapao u neku nevolju zimi....ako izuzmem kada sam jednom ostao zavejan u kolima na Iriskom vencu ali i to je relativnpo brzo reseno jer smo u to vreme jos imali koliko toliko operativnu vojsku koja je to brzo resila. Dosla mehanizacija i vojnici u Pinzgauerima - troosovincima i razbili blokadu ocas posla...ali...to je bilo jedno zaista jezivo iskustvo. Vetrina, snneg pada horizontalno, vidljivost ne dalje od "nosa" automobila i u roku od nekoliko minuta cela jedna strana auta je bila oblepljena snegom. Kolona stala pa ni gore ni dole. Kad sam video prvi Pinz kako dere kroz nanos pao mi kamen sa srca.

Posle tog dogadjaja sam poceo da razmisljam o malo boljoj opremi za vooznju u zimskim uslovima. Od ta doba zimi noosim obavezno vecu lopatu u gepeku kada idem zimi na dalji put u planine i imam i vojnicko cebe u kolima. Drugo nista mada mozda bi valjalo jos nesto imati u kompletu. Ova situacija sa kolima je mozda najcesci scenario koji coveka moze da zadesi, pa ako neko ima ideju cime ojacati zimski komplet u vozilu neka posavetuje ovde i neka iznese svoja iskustva.

Americka vojska...jeste Hobo...mozemoo svi da je mrziimo ili ne mrzimo...ali ne moze im se poreci sposobnost da iz svake lose situacije izvedu zakljucke i da oforme novu proceduru tim povodom da bi izbegli da se nesto lose ponovi. Oprema im je jako dobra i sto je najbitnije u stalnom je razvoju bar koliko ja to mogu da zapazim.

Eto, zimski set opreme za kola sa dodatcima koje ne predvidja zakon. Svi znamo za lance i zimske gume...sta jos moze da zatreba. Ako neko ima nesto dodato u sopstvenoj reziji neka kaze.

PS. @Zlatar...super slike. Jako lepo.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Dec 27, 2011 5:19 pm

Po meni su gumene čizme nešto najgore što čovek može da nosi na sebi sem ako je u pitanju da ide da rani svinje, mada vidim da ih često lovci nose, valjda kod onih izleta od sat-dva, pa ne stignu noge da se oznoje, preznoje, potpare, i sve ostalo što sleduje.

Kako rekoše oni padobranci za čarape: "you need 4 pairs miniminum! Hands, feet, neck, balls, extra socks warm them all!" :)

Mene vunene čarape malko peckaju samo ako ih nosim kada ne treba, baš po vrućini, a kasnije prestane da mi smeta potpuno. Ali kome je taj problem neizdržljiv, postoji srednjovekovna "fora" - pošto je u to doba vuna činila dobar procenat odeće, vuna se rutinski potapala u korita sa kravljom mokraćom - to neutralizuje peckanje potpuno. Siguran sam da i u ovo moderno doba može nešto da se smisli na tu temu..

A ne treba ti neka ekstra divljina da se nađeš u problemu - može da ti posvedoči druid, a mogu i ja posle par propadanja kroz led i jednog zimskog neplanskog salta sa mosta :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Highlander
Pridružio se: Pon Nov 07, 2011 10:28 am

Postod Highlander » Uto Dec 27, 2011 6:44 pm

A ne treba ti neka ekstra divljina da se nađeš u problemu - može da ti posvedoči druid, a mogu i ja posle par propadanja kroz led i jednog zimskog neplanskog salta sa mosta :)

Pathfinderu, u skladu sa imenom si pronasao najkraci put do tankog leda :D
Nisam to iskusio i nadam se da necu...

Prvog januara planiram turu sa drugarom po Fruskoj gori, cisto da se odradi detoksikacija od prethodne veceri.
Nemam iskustva sa zimskim pentranjem po cukama, do sada sam isao iskljucivo leti i u prolece, pravi planinar :D
Vunene carape, duboke cipele, slojevito oblacenje, rezervne carape i potkosulja ako se preznojim, termos sa nekim toplim napitkom, voda, noz, baterijska lampa, mapa, upaljac i fotoaparat to bi bilo otprilike to sto planiram da strpam u ranac. Imate li jos neki savet ili predlog?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Uto Dec 27, 2011 7:11 pm

Malo "brzih secera" u vidu cokoladice, nesto za paljenje vatre na vetru ili sa vlaznim gorivom (pomenuta guma odlicno radi). Ako mozes da biras ponesi malo jaci noz jer 50-ak grama vise nije neko opterecenje a dobro dodje za slucaj da seces granje po mrazu...

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”