Problemi sa kilogramima

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
simex333
Pridružio se: Pon Jan 19, 2015 1:36 pm

Problemi sa kilogramima

Postod simex333 » Pon Jun 01, 2015 2:27 pm

Posto sam trenutno na djeti, a imam dosta iskustva sa istim. Inspirisan jednim postom resi da podelim svoja iskustva.
Vecina nas je nekad imala problema sa viskom kilograma, svi smo resavali to raznim djetama i fizickom aktivnoscu. Medjutim tu nastaju razni problemi sa zdravljem, neunosenje dovoljno vitamina, vlakana, proteina,... yo-yo efekat,... Posto sam se nekad bavio kosarkom i imao vise povreda, svaki put sam se ugojio na oporavku. Naravno posle istog sam kretao sa djetama i trcanjem. Obe greske! Trcanje stvara veliki pritisak na zglobove, pogotovo kod ljudi koji imaju visak. Plus sto je napor za srce. Po nekim citanjima najbolji trening u opste je brzo hodanje, da se njim aktivira najvise grupa misica i da opterecenje nije preveliko. Opet za to treba konsultovati profesionalca, a ne uzeti zdravo za gotovo od nekog dunstera ( tu uzimam vecinu trenera i ljudi iz teretane, naravno i mene). Vecina vezbi koje ti kvazi treneri pokazuju ne treba da se rade, ne preporucuju se. ( ko je trenirao basket zna za ono kruzenje kolenima koje pomaze ostecenju ligamenata casice i tetiva. Tu dodamo steznike i zavoje i nije ni cudo sto 50% ex kosarkasa ima problem sa istim) I jos edna bitna stvar, nije proporucljivo da uz neki restriktivni vid ishrane bude prevelika fizicka aktivnost.
Citao sam pre par godina. Neki doktor je radio sa po 30 pacijenata. Jedna grupa je trebala da se ugoji druga da smrsa. Drzao ih je cini mi se 30 dana na djeti ( one koji treba da se goje i 30 dana na zderanju (one koji mrsaju). Postigao je izuzetne rezultate. Sto je i logicno i poenta mrsanja /gojenja UBRZAVANJE METABOLIZMA/ odnosno usporavanje.
Preporucujem Hrono ishranu, odnosno Hrono djetu zato sto je to jedini zdrav nacin mrsanja ( restriktivan) . Covek mora da jede i da ima 3 obroka dnevno. U odredjeno doba dana organizam najbolje vari odredjene namirnice, a isto tako i potreba za istim se menja u toku dana. Neces isto jesti pri leganu i pri ustajanju.
Jos jedna bitna stvar za nas ovde jede se slannnica :) Sto tvrdim da je zdravljije od raznih velnes keksova i ostale gmo i kakve ne robe koje preporucuju djetama. To su one gluposti ( rafinisano ulje je zdravo a mast nije), svinjska mast je razgradljivvija lakse od ulja. Za pocetak ono je industrisko a mast prirodna)
Da ne davim i ne ubijam volju ljudima imam u wordu jako lepo ispisano sve, naravno od strucnih ljudi :) Ko hoce da mu posaljem nek mi posalje mejl pp pa cu proslediti. Sta god vas interesuje u vezi ovog pitajte.
Povredio sam nogu, a posle toga ostavio cigarete ( pusio od 2.5 do 3 pakle dnevno 12godina) ugojio sam se 28 kg zbog te dve stvari :)Trenutno sam na ovom rezimu, skinuo sam 8kg uz nikakvu muku za 5nedelja. Djeta je spora, ali nisi gladan i ne oseti se.
Mozda ovoj temi nije mesto na forumu i ja nisam strucno lice, ali pisem cisto da ljudi zbog kvazi strucnjaka ne narusavaju zdravlje djetama i velikim naporom.

Korisnikov avatar
šumar
Pridružio se: Sre Maj 27, 2015 8:44 pm

Re: Problemi sa kilogramima

Postod šumar » Pon Jun 01, 2015 3:21 pm

Nisam nikakav strucnjak, pogotovo za ishranu, ali sam imao donekle slicno iskustvo.
Bavio sam se rukometom 11 godina, imao sam tesku povredu kolena, prestao sa fizickom aktivnoscu tokom oporavka jer maltene nisam ni mogao nista da radim sa takvim kolenom i za cirka dve godine sam nabacio 35 kilograma. Muka je trajala dve-tri godine, zbog kolena nisam bio aktivan pa sam se gojio, a sto sam deblji bio to me je koleno sve vise bolelo zbog opterecenja, i povrede su se redjale u nizu sve lakse i lakse.
Na kraju sam zaglavio i na kardiologiju, elem da ne duzim pricu, pukao mi je film i pazario sam bajs ne da bih smrsao nego jer mi je oduvek bila zelja da malo aktivnije vozim i njime proputujem, a digao sam ruke i od mrsavljenja i svega zivog, i na kraju za oko godinu i po dana uspeo sam da skinem 24kg i da se vratim bar blizu u nekadasnju formu. Bajs peglam tridesetak kilometara dnevno u proseku, vec imam vecu kilometrazu na njemu nego na kolima. Jos uvek sam debeljuca i imam pivski stomak, ali u stanju sam da izguram do 180km brdskih bez ikakvih problema, vise puta i prosle i ove godine uspeo. Na kraju, moje iskustvo je da sto god sam probao a da je za cilj imalo mrsavljenje, nije mi uspelo - uspelo je tek ono kod cega je mrsavljenje bilo tek posledica drugacijeg nacina zivota a ne primarni cilj.
Da bih se doveo u pravu formu, naravno da je pozeljno i potrebno da se sredi ishrana a tu sam totalno izgubljen, i ako iko ima bilo kakve hintove sto se toga tice, voleo bih da cujem naravno!
:chores-chopwood:

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Jun 01, 2015 3:45 pm

Joooj, gde me nadje :-).
Bio sam na UN dijeti, na kupus dijeti, na keto dijeti, na nekoliko vrsta medicinskih dijeta, na zitarice dijeti i jos gomilu tih dijeta.
Hrono rezim se pokazao kao najbolji, ALI sve treba uzimati sa rezervom. A zasto? Pa zato sto zivimo u svetu gde "para vrti, gde burgija nece" i sve se vrti oko novca a jedna od najboljih sfera za zaradu ogromnog novca je polje gojaznosti. Pa je tako i doticna dr. Ana Gifing odradila gomilu stvari i propagira gomilu stvari samo da bi namlatila novac. Npr "rezultati su prisutni samo ako dodjete kod nas na preglede" i onda odes i prodas bubreg da bi platio preglede. I fore tipa "kefir sme" a posle mesec dana izadje "novo dopunjeno i preradjeno izdanje prirucnika" a jedino sto je promenjeno je "kefir ne sme". Ali zato mnogo hiljada ljudi kupi prirucnik "za samo 350-500 dindzi" i eto njoj love do krova ;-).
No, da ne off-topic-ujem.

Dakle, Hrono Ishrana radi posao, ali neke stvari jednostavno treba ignorisati.

Kakva god da je ishrana, ako neko zeli da smrsa, a ne zeli da prati previse pravila, evo poente:
- Treba izbaciti secere (slatkisi i secer nas unistavaju i goje)
- Treba maksimalno smanjiti (po mogucstvu izbaciti) industrijske preradjevine i proizvode (jednostavno je prepuno hemudze, aditiva, konzervanasa, secera...Pogledajte sastav namirnica - cak i na bilo kom suhomesnatom proizvodu, tipa cajn kobasica, pise da je dodat secer)
- Treba maksimalno smanjiti hleb i peciva i to prvenstveno ona kupovna. Opet zbog aditiva ali i zbog cinjenice sto su balkanci ranije jeli hleb uz hranu a vremenom poceli da jedu hranu uz hleb.

- Treba imati sto vise obroka u toku dana a najmanje 3 komada. Kako bi se ubrzao metabolizam.
- treba piti makar 2 litra ciste vode dnevno kako bi bubrezi normalno funkcionisali

- najbitnije => NEMA GRICKANJA IZMEDJU OBROKA
Gomila gojaznih tvrdi "ma nista ne jedem, ali se za mene i voda lepi". A kad malo analiziraju svoju ishranu ispadne: kafa, dorucak, neke grickalice, sok (op eto obroka), opet grickalice, rucak, dezert, neka vocka, neki sladoled, neko pivo, opet kafa ali sa slagom, .....

I zapravo su sve vreme nesto "jeli" i organizam samo luci insulin i samo talozi masti jer nikada ne dodje u fazu da ih topi.

I tako. Imam jos dosta da kazem na datu temu, ali moram malog da vodim kod lekara, pa se cujemo ;-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Pon Jun 01, 2015 4:06 pm

Skinuo pre par godina 18 kg uz 5 obroka dnevno,ishrana kao što reče Panter + trening.Sve to je trajalo par meseci dok mi se metabolizam nije ubrzao,posle sam namerno zaustavljao ne bi li stalo topljenje.Malo duže traje ali se ti kilogrami ne vraćaju i ne gladuješ što je najvažnije,ali nikad nisi ni prejeden.
Sve u svemu moram se ponovo naterati na taj režim ishrane,jer imam minimum 10 kg viška. :mrgreen:
'' И ратне му товаре злочине,што је кости бранио очиње, бранио је Српство од дивљака и чувао гробове предака.''
"Nema boja sa Turcima dok ja malo nozem ne proradim"-Zeka Buljubasa

Korisnikov avatar
simex333

Postod simex333 » Pon Jun 01, 2015 4:17 pm

PA zbog vas dvojice mi i pade na pamet da otvorim temu :) I ja sam izredjao sve zive djete, Un je kao bila najdelotvornije. Mada se sve vracalo jako brzo.
Slazem se sa Panterom, sad se sve vrti oko para. Kad je zdravlje u pitanju ima previse kvazi informacija, doktora , lekova, ne leka (to mi je omiljena kategorija, kladim se da se spremaju u 'kadi'). Po netu se prodaju pilule od kojih ljudi imaju ozbiljnih problema,.. Da ne idemo u tom smeru. Sta je bitno ! Da covek vidi sta njemu odgovara! Sto da ne pojede nesto ako je gladan, nema svrhe izgladnjivati se. Sto da ne popije pivo ili tako nesto. Poenta je okvirno drzati se pravila ishrane, uvek ce biti odstupanja a bitno je da se svedu na minimum. Jos jedna bitna stvar, ne mozes ocekivati da smrsas ako samo lezis ili sedis za kompom. Mora malo aktivnosti, ali ne preterano.
Sumar kaze da je smrsao i to odlicno kad je odustao i aktivirao se, u tome i jeste poenta.
Hrono ishrana se bazira na 3 obroka i min pauzom od 4hizmedju njih. Po mogucstvu u priblizno isto vreme. Sto je sa tehnicke sstrane normalno, ljudski metabolizam ima tacno odredjene funkcije kada je najbolji u toku dana za sta. Za sex izmedju 7-8h, pluca se ciste oko 4h ujutru,... To sam uciuo u skoli,e sad da li sam pogodio vreme u sat ne znam :) Tako kad naviknes organizam na nesto, ide lakse. (pr. Kad stajes za posao u 6 svaki dan, organizam ce u 6 da se digne sam i nedeljom bez alarma posle nekog vremena). I jos nesto isto cisto tehnicki. Zalogaj treba da se zvace od 30 do 60 puta, tako mozak registruje da li smo siti. Pa se cesto desi da se prejedemo. Hrana za koju smo dizajnirani nije bila meka kao danas (meso sirovo, i razni komadi koje danas ne bi jeli), danas je sve mekse ( nema tvrdih jabuka , lepe su snicle,...) nije potrebno toliko zvakati i jos na to se doda kvalitet zivota i ishrane (namirnica) i eto nasih ljubavnih zuljeva. Do duse moj je polu pivski polu ljubavni :)

Korisnikov avatar
simex333

Postod simex333 » Pon Jun 01, 2015 4:22 pm

Zaboravi, stalno grickanje predstavlja problem. Mozak prima signale kao da jede, a grickalice naravno ne zdrave i tako....
Znaci ubo sam temu :)
gravesen u tome i jeste poenta i hrono i verovatno jos neke koja je mozda bolja a ne znamo :) Ubrzanje metabolizma.
Kad jedes jednom dnevno organizam skladisti visak hrane u rezervu ( citaj visak veci deo te hrane) jer se plasi da ce ostati bez 'goriva'.

Korisnikov avatar
BlackPanther

Postod BlackPanther » Uto Jun 02, 2015 8:00 am

U vojci sam naucio da je reutina odlicna stvar kad je zeludac u pitanju. Dorucak u 6:30, uzina u 9:30, rucak u 15, vecera u 19:30. I tako 6 meseci. Nema grickanja izmedju. Milina.
E sad, ne volim merenje i kilograme jer to nije nikakav reper. Na primer, ja sada izgledam bolje i imam manji stomak nego kada sam imao 10kg manje.
Ali mi se svidja sto hrono ishrana cisti krv - imam vise energije, teze se zamaram, srce lakse radi... A mrsavljenje - pa za sada sam skinuo 20cm u obimu struka i idem dalje :-D. I sve to uz slaninu i jos svasta nesto sto svi mi ovde volimo :-).
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Uto Jun 02, 2015 8:17 am

BlackPanther napisao:U vojci sam naucio da je reutina odlicna stvar kad je zeludac u pitanju. Dorucak u 6:30, uzina u 9:30, rucak u 15, vecera u 19:30. I tako 6 meseci. Nema grickanja izmedju. Milina.

Заборавио си и редовне физичке активности
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
BlackPanther

Postod BlackPanther » Uto Jun 02, 2015 10:14 am

canis lupus napisao:Заборавио си и редовне физичке активности

Nisam ;-).
Ishrana je bar 70% a ostalo je fizicka aktivnost. Imao sam ja zestoke svakodnevne treninge mnogo pre vojske i obavljao ih i pored prekomerne tezine i gomile sala na sebi. Salo sam poceo da skidam tek kad sam izregulisao ishranu. Bukvalno sedim po bar 10 sati dnevno i mrsavim. Treba biti fizicki aktivan, ali tu su dve zablude:
1) nije tacno da moze svakog dana da se jede sta god se pozeli kad god se pozeli i koliko god se pozeli kolicinski, pa da se to "sagori" treningom.
2) nije tacno da je potrebno ubijanje od treninga nekoliko sati dnevno da bi se postigli neki rezultati. Uz malo discipline po pitanju ishrane, za dobre rezultate je dovoljna i setnja.
:-)

Korisnikov avatar
simex333

Postod simex333 » Uto Jun 02, 2015 10:28 am

Rutina je odlicna stvar, samo u tom fizioloskom slucaju :) Da nema slannnice bio bi u opasnom problemu, to mi je osnovna jedinica u ishrani :) Al zato nema pasulja i to je tuga :( Ljudi se preterano mere i imaju subjektivnu sliku, nekad imas vise vode, nekad vise masti/misica, a nekad imas zatvor,... sv e to utice na broj kg. A kao sto ti Panteru kazes bolje izgledas sad nego sa manjkom. I ja sam bolje izgledao sa 106kg nego sa 85 dok sam trenirao na istu visinu. Jos mi ljudi pricali da sam smrsao :D
Vuce to je bitno, al opet zaboravljas kilo masti u svakom obroku :) Samo se set ne jestivog pasulja iz konzerve dok ga ne ugrejes. A onda, mmm :D
Nisam sluzio vojsku, nazalost. Ali sam jeo tu hranu u vise navrata, jbg predvidjena je da te drzi u teskom raadu.
Panter spremi knjigu recepata za razmenu :D

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”