Ljekovito bilje(cajevi i njihova ljekovita svojstva)

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
Bow Boy
Pridružio se: Pet Feb 10, 2012 8:13 pm

Ljekovito bilje(cajevi i njihova ljekovita svojstva)

Postod Bow Boy » Ned Avg 25, 2013 11:47 pm

Evo ja cu zapoceti biljkom koja je poznata skoro svima i lako je pronaci u nasim krajevima>NANA-menta

Nana deluje na osetljive receptore u ustima i grlu, pri tom brzo isparava, tako da izaziva osecaj hladjenja. Nana danas zauzima vazno mesto kada je u pitanju oralna higijena. Ona osvezava i momentalno otklanja los zadah iz usta, kao ni jedna druga biljka.

Osim toga, narodna medicina caj od nane rado preporucuje za suzbijanje nervne napetosti, glavobolje, kaslja, prehlade, promuklosti, mucnine, nadutosti u stomaku i protiv grceva u materici.

Biljka nana je dobar izvor raznih minerala, na prvom mestu kalijuma. Zatim, kalcijuma, gvozdja, magnezijuma i mangana. Od vitamina moze se pohvaliti sadrzajem vitamina C, E, K, B6, A i beta karotena.

Da ne zaboravimo, u lekovite svrhe najbolje je upotrebljavati mlade listove sa vrha stabljike, a beru se u junu i julu, tacnije u vreme cvetanja. Tokom leta, caj od nane dobro ce doci kao osvezavajuci napitak.

Od nane se moze napraviti i veoma ukusan sok, a ova biljka nalazi primenu i kao zacin za vocne salate, koktele, sokove i jela pripremljena od mahunarki. :character-oldtimer:

Ova biljka narocito povoljno deluje na sistem za varenje i otklanja mnoge tegobe u stomaku. Biljka nana svojim sastojcima podstice lucenje zuci, otklanja grceve nastale kao posledica kamena ili peska u zuci, umiruje grceve u zelucu i crevima, umiruje nadrazaj koji tera na povracanje.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Re: Ljekovito bilje(cajevi i njihova ljekovita svojstva)

Postod veselibajker » Pon Avg 26, 2013 9:37 am

A sad malo sabotaže.
Kad kažeš ''...i lako je pronaci u nasim krajevima...'' misliš na biljke koje bi pojedinac sam ubrao i konzumirao?
Tu postoje dva prethodna koraka - opšte poznavanje bilja i poznavanje bilja za koje ne važi zabrana branja.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pon Avg 26, 2013 10:31 am

Bravo za temu!
Bilo bi dobro ubaciti i jednu sliku uz svaki tekst.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Bow Boy

Postod Bow Boy » Pon Avg 26, 2013 3:46 pm

veselibajker-To to to,bas sam to mislio,uparavo tako.Naravno da poznajem biljke koje sam JA licno konzumirao,biljke koje su se pokazale dobro u narodnoj medicini,biljke koje su korisne, sve se moze istrazit i proucit,i niko nije duzan da izbaca SVE informacije,samo one osnovne.Sto se tice nane raste na visini do 1000m nadmorske visine i na vlaznom terenu uglavnom.A ti nanu slobodno uberi na moju odgovornost,i izbaci i ti neku biljku ;) .
vlay- i ja mislim da bi trebalo izbaciti slike uz svaki tekst,al sam se kasno setio,moja greska :oops:

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Avg 26, 2013 5:03 pm

Пратио сам помало чланке у магазину Србијашума и Моја Планета. Врло занимлљиво, али без праксе тешко ми је да пратим и запамтим све што ме интересује.
Требала би да се организује нека теренска школица за ову активност. Није обавезно, али лепше је искуство кад се пипне. ;)
Ако модератор мисли да треба да се уклања, нека`убије линк` ка страници www.sremus.org!
П.С. Мислим да су се баш ове године неки појединци прејели сремуша па су завршили у болници на терапији.
Живи и пусти друге да живе!

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Pon Avg 26, 2013 6:00 pm

Ти се нису прејели сријемуша,вероватно су погрешно убрали младо лишће мразовца,то је отровна биљка и неискусног може да завара сличност листова....

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Pon Avg 26, 2013 6:33 pm

Tesko da su se prejeli sremusa, jednom nas trojica pojedosmo dve kese sremusa i nista nam nije bilo, mada mi smo tada bili pelcovani i protiv trihinele verujem, a ne viska belog luka :mrgreen: Inace ako je nesto lekovito, to znaci da kada smo zdravi ne moze da nam skodi a kada smo bolesni moze da pomogne. Caj je lekovit dok antibiotici nikako nisu lekoviti, vec otrovi koji ubijaju sve na svome putu.

Korisnikov avatar
Bow Boy

Postod Bow Boy » Pon Avg 26, 2013 10:34 pm

Kad smo vec kod antibiotika,Brusnica je prirodni antibiotik,i mnogo zdraviji nego preradjeni farmaceutski:

Nalaziste:1800-1900m nadmorske visine(vlazno i kiselo podrucje)
Korisna svojstva:antikancerogeno dejstvo,protiv(lijeci): bakterija urinarnog trakta,reumatizam, dijareje,dijabetesa,prehlade,kaslja,lijeci i kamen u bubregu
Izgled:zimzeleni grm od 40-65 cm visine,sa bobicastim plodovima
http://s1017.photobucket.com/user/Wolfr ... d.jpg.html

Korisnikov avatar
Bow Boy

Postod Bow Boy » Sub Avg 31, 2013 10:25 pm

Glog

Nalaziste:do 1600m nadmorske visine,pored puteva, pruga,uz ograde,torove...
Korisna svojstva:Jaca i regulise rad srca,pomaze pri izljecenju svih srcanih bolesti,regulise krvni pritisak(snizava-povecava)
Izgled:Moze dostici visinu od 8m,ali na nasim podrucjima je vise zbunasta visine do 1.50m

http://s1017.photobucket.com/user/Wolfr ... e.jpg.html
http://s1017.photobucket.com/user/Wolfr ... d.jpg.html

PS:slozio bih se sa benzom
Inace ako je nesto lekovito, to znaci da kada smo zdravi ne moze da nam skodi a kada smo bolesni moze da pomogne. Caj je lekovit dok antibiotici nikako nisu lekoviti, vec otrovi koji ubijaju sve na svome putu.

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Ned Sep 01, 2013 6:33 pm

Glog se priprema kao caj,ceo plod ili ?
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !
''Тко не воли штитнике,не воли ни човјека :D ''

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”