Nije prva pomoc ali je svakako bezbjednost

Moderator: Mitosaurus

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Nije prva pomoc ali je svakako bezbjednost

Postod poljo » Ned Apr 28, 2013 10:51 pm

Malo mi je otvorilo oci pa rekoh da podjelim :
http://www.liveleak.com/view?i=2d8_1367104934

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: Nije prva pomoc ali je svakako bezbjednost

Postod Hobo » Ned Apr 28, 2013 11:52 pm

Radili smo slicne testove sa IPSC strelcima i rezultati su bili bliski ovima. Daljine su bile oko 4-5 metara jer su i futrole takve da pistolj maltene "sam skoci u ruku", a otvoren napad nozem sa vece distance je prilicno neverovatan.
Inace, ovakva tema je pre za podforum "Oruzje"

Korisnikov avatar
gamal
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 4:46 pm

Postod gamal » Pon Apr 29, 2013 1:22 am

:D A da li ste probali sa kučetom? :teasing-poke:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Pon Apr 29, 2013 2:42 am

Da, zasto?

Korisnikov avatar
gamal

Postod gamal » Pon Apr 29, 2013 11:17 am

Ništa, samo pitam, rekoh K9 obično ima sve četiri u stavu za niski start i nosi lično oružje na gotovs, bilo bi mi čudno da bata sa nožem trepne više od jednom pre nego što mu se malinoa okači o živopisnu trenerku pa čika policajac može lepo, na tenane, da ga izbuši potrebnim brojem rupa po izboru.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Pon Apr 29, 2013 11:50 am

Mi smo se na taj nacin i "igrali" uglavnom sa policijskim, treniranim psima za borbu (SAJ i COP Nis) pasmine nemacki ovcar, belgijski ovcar, rotvajler i sarplaninac. U simulacijama tog tipa koriscena je oprema za tzv. "markiranta" tj. ojacani rukav na slabijoj ruci, duga, prostepana jakna i gumeni noz. Sanse za prezivljavanje sukoba su vece od 80% (na strani coveka). Kao najnepredvidljiviji pokazao se rotvajler koji je bio sklon napadima na noge ili u visini pojasa. Ostale kuce su uglavnom koncentrisane na "strcece" delove poput komada odece kojim se zamahuje na njih, ili ruke postavljene kao stit. Pritom smo zapazili da dobar deo pasa zadobije udarac gumenim nozem u vrat, slabinu ili stomak cak i pre nego stigne da zagrize. Kasnije smo cak isli na soluciju da psa blokiramo hvatom za vrat (prilicno uspesno ali do tada smo se i psi i mi vec navikli jedni na druge). Zakljucak? U vecini slucajeva, pas (cak i posebno treniran) sluzi za skretanje paznje ili privlkacenje vatre na sebe u situaciji kada treba intervenisati. U vojno/policijskoj upotrebi daleko je vredniji kao tragac ili cuvar. Za borbu je samo pomocno sredstvo niske efikasnosti.
Toliko o pravoj borbi. Ukoliko se neko patoloski plasi pasa - rezultat ce biti drugaciji ali too su okolnosti na koje ja nikako ne bih racunao kao na pouzdan faktor.

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Pon Apr 29, 2013 11:55 am

Vrlo zanimljiva iskustva i podaci :handgestures-thumbupleft:
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
gamal

Postod gamal » Pon Apr 29, 2013 12:09 pm

Hobo napisao:Mi smo se na taj nacin i "igrali" uglavnom sa policijskim, treniranim psima za borbu (SAJ i COP Nis) pasmine nemacki ovcar, belgijski ovcar, rotvajler i sarplaninac. U simulacijama tog tipa koriscena je oprema za tzv. "markiranta" tj. ojacani rukav na slabijoj ruci, duga, prostepana jakna i gumeni noz. Sanse za prezivljavanje sukoba su vece od 80% (na strani coveka). Kao najnepredvidljiviji pokazao se rotvajler koji je bio sklon napadima na noge ili u visini pojasa. Ostale kuce su uglavnom koncentrisane na "strcece" delove poput komada odece kojim se zamahuje na njih, ili ruke postavljene kao stit. Pritom smo zapazili da dobar deo pasa zadobije udarac gumenim nozem u vrat, slabinu ili stomak cak i pre nego stigne da zagrize. Kasnije smo cak isli na soluciju da psa blokiramo hvatom za vrat (prilicno uspesno ali do tada smo se i psi i mi vec navikli jedni na druge). Zakljucak? U vecini slucajeva, pas (cak i posebno treniran) sluzi za skretanje paznje ili privlkacenje vatre na sebe u situaciji kada treba intervenisati. U vojno/policijskoj upotrebi daleko je vredniji kao tragac ili cuvar. Za borbu je samo pomocno sredstvo niske efikasnosti.
Toliko o pravoj borbi. Ukoliko se neko patoloski plasi pasa - rezultat ce biti drugaciji ali too su okolnosti na koje ja nikako ne bih racunao kao na pouzdan faktor.

Uloga psa u ovom slučaju jeste skromna i platiće je skupo, ali i u šahu pioni dobivaju partije.

Pao mi je u oči jedan detalj: sasvim je tačno da psi trenirani za napad uzimaju za cilj neki periferni komad u visini grudnog koša i time otkrivaju osetljiv stomak i ostavljaju nebranjene bokove. Seoske pak džukele imaju efikasniju taktiku gde prilaze s leđa i ujedaju za noge ili nastoje ako im veličina dozvoljava da zaskoče žrtvu i nanesu ujed u predelu vrata ili stražnjeg dela glave. Psi koji su iskusniji u borbama takođe ne napadaju prvenstveno ruke već je to samo način da žrtvu navedu da otvori gard i da napadnu opet glavu, vrat i lice.
Ostaje na kraju i činjenica da su reakcija i refleks psa neuporedivo brži od čovekovih, iako je istina da uz poznavanje pseće prirode i hladnu glavu pseto ima malo šansi protiv spremnog protivnika dvonošca.

Korisnikov avatar
Traveler
Pridružio se: Pet Apr 06, 2012 4:05 pm

Postod Traveler » Pon Apr 29, 2013 12:28 pm

@ Hobo Dal' je bilo eksperimenata sa AST i Bull terijerima (koje SAJ isto ima ) i kako su se isti pokazali ako ste i sa njima radili ?????
Take only photos,kill only time ,leave only footprints.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Pon Apr 29, 2013 12:33 pm

Uh, to su vec potpuno oprecne situacije. Treniran pas osim sopstvenih instikta nuzno prati ono sto mu se usadjuje tokom dresure. A cilj dresure je pruziti priliku policajcu/vojniku da savlada protivnika ili "kupiti" par sekundi za hitac koji nece ugroziti zivot taoca.
Seoski psi i lutalice (iz perspektive bivseg posla) predstavljaju opasnost zato sto dizu galamu i nepredvidivi su. Borbeni potencijal mesanca od 7 kg je na nuli, ali njegovo lajanje moze demaskirati kretanje i otkriti poziciju cele formacije. A to je vec gadno. :shhh:
Psi poput pitbula i AST mogu naneti gadne povrede po nogama i preponama koje vas mozda nece ubiti ali postoje pristojne sanse da vas trajno obogalje. Problem je sto takvi psi nisu prijemcivi na dresuru koja zahteva TRENUTAN PREKIOD NAPADA NA KOMANDU. Zato ih policija i vojska i ne koriste. U svakom slucaju, sukob treba izbegavati, ako nizbogceg drugig onda zato sto volite pse.
Traveler
Pit i AST u SAJ-u nisu trenirani sluzbeni psi vec revijalne zivotinje koje drze zato sto ih vole i deluju zastrasujuce kada se pokazu. Nisam cuo da je neko sa njima radio simulaciju borbe.

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”