Postupak u slučaju ujeda zmije

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
Mitosaurus
Pridružio se: Uto Jan 08, 2013 8:29 am

Re: Postupak u slučaju ujeda zmije

Postod Mitosaurus » Ned Maj 19, 2013 10:49 pm

Iz mog skromnog iskustva sam napisao ovaj text, posle samo 5 godina rada na proizvodnji seruma, 2000 zmija koje su mi pravile drustvo uz kafu, 70 poskoka muzenih svakodnevno i 2 ujedena tehnicara koji su na vreme primili serum, jer bilo bi glupo, zar ne, da ga nemam u frizideru, kad ga vec pravim :D . Da , bilo je i par kucadi, jedan je na zalost kasno stigao...E sad, kao sto rekoh, nista nije obavezno... Mozda neko zna nesto sto ja ne znam, al ja sam uvek rad da naucim nesto novo
Opasnost od reakcije organizma na serum zaista postoji, zbog postojanja nekompatibilnosti konjskih i humanih proteina, ali taj rizik postoji i kod seruma tetanusa , koji se dobija na slican nacin kao i zmijski serum,takodje na konjima pa ne vidim da neko odbija da ga primi kad se povredi. Uostalom, svi su ga dobili pred polazak u skolu, u vojsci i prilikom prljavih povreda. I? Naravno, bilo je reakcija,ali izmedju dva zla se bira manje, a reakcije su i dalje na nivou statisticke greske.
Zato sam rekao da svako moze i treba da vlada svojim zivotom, ali moja preporuka je serum.
ISTERUJEM ZLO - UTERUJEM DOBRO

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Ned Maj 19, 2013 10:54 pm

Имам ја једно питање, заправо три.
Негде у тексту је речено следеће:
Mitosaurus napisao:Što ranije dati serum antiviperinum (intravenski ili intramuskularno), po protokolu sa testiranjem na preosetljivost.

Мене сад интересује како изгледа тај "протокол са тестирањем на преосетљивост" и како га извести из помоћ "штапа и канапа" (читај: даље од медицинских апарата и лабораторија) од стране просечног (рецимо) ловца који се не бави изучавањем медицинских наука? Уколико је такав тест неважан, зашто га онда уопште и помињати?
Сад, најближе што сам био изучавању медицинске праксе јесте пар десетина пролазака поред Медицинског факултета али сам чуо како су тамо причали људи да ћеш пре да умреш од анафилаксије (ако до ње дође) него што ће да те гурне у земљу деловање отрова ових наших змијица.
Јел треба можда носити и епинефрин, сет за трахеотомију и боцу са кисеоником са собом..... злу не требало?

Не покушавам да умањим значај ничијег искуства и знања само покушавам да схватим неке ствари које су ми нејасне услед контрадикторности изнетих података.
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Ned Maj 19, 2013 11:43 pm

Konacno neko kompetentan u ovoj bitnoj temi.
Aj, raspisi se malo na Hogarova pitanja, kao sto napomenusmo u prethodnim postovima, opste informacije su da se i lekari nerado odllucuju za davanje seruma cak i u bolnickim uslovima.
Ti si lekar ili ...?
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Maj 20, 2013 12:02 am

Lekar. Al' "marveni" ;)

Korisnikov avatar
Mitosaurus

Postod Mitosaurus » Pon Maj 20, 2013 7:47 am

:violence-shootself:
Hobo napisao:Lekar. Al' "marveni" ;)

Eto, jedan odgovor si dobio od Hoboa :handgestures-thumbupleft: uza sfera interesovanja- imunologija i epizotiologija (heh znam. sad kazes-i ja tebi...zarazne bolesti su u pitanju) sa skromnim iskustvom u proizvodnji zmijskog, tetanusa i seruma difterije, kao i polio vakcine (koja se tad jos uvek radila na Torlaku, na kulturi celija majmunskog bubrega)
Nema nekog testa na preosetljivost koji bi bio validan u datoj situaciji jer do preosetljivosti i pojave alergije moze doci iznenada. To zavisi od mnogo faktora. U normalnim uslovima je to relativno jednostavno. Odes na kliniku za alergije ili na odeljenje alergija na Inst.Torlak i testerises se. Ako je test negativan, ne znaci da u trenutku ujeda, zbog, recimo straha i iscrpljenosti nece biti pokrenut mehanizam alergije. E sad jedna bitna stvar...alergije, pa i anafilaksa se razvijaju kod PRETHODNO SENZIBILISANOG organizma, sto znaci da je organizam morao ranije da dodje u kontakt sa antigenom ( u ovom slucaju proteinima konja), i da razvije specificna IgE antitela, ili antitela alergije, za koja jos uvek ne znamo zasto se jave umesto normalnih IgM(u ranoj infekciji) i IgG (koja ostaju kao zastita). E sad vec ne znam koliko mozete da me pratite....
U praksi, senzibilizacija moze biti ako ste recimo, 20-30 dana pre ujeda primili serum tetanusa, pa se belancevine seruma nisu razgradile, na to dodate hiper dozu, u ovom slucaju serum zmijskog i eto alergije. Napominjem da zmije i otrov u ovom slucaju nemaju nikakve veze, jer problem mogu praviti samo proteini konja.
E sad,
Nove tehnologije koje se primenjuju, svode ovu mogucnost na najmanju meru, na nivo statisticke greske.
Sto se tice prica da lekari ne vole da daju serum...oni MORAJU da daju serum, jer je takav protokol kod tih povreda.
Pa zamislite sad da kod ujeda besne lisice, nece da daju serum da se ne bi razvila alergija :violence-shootself:
Zar mislite da su milioni koji se ulazu u ove serume i njihov razvoj uzalud baceni?.
Kako rece jedan moj stariji kolega, dok me je obucavao za rad sa majmunima, kad sam ga pitao o mogucnosti da majmuni imaju ebolu ili HIV...
JBG, svima ce nam jednog dana staviti cedulju na palac. Kad onaj gore izvuce tvoj broj, nema bezanja...
E da, zaboravih Hogaru da odgovorim na citat

U kutiji seruma je spakovan spric,igla, serum, i uputstvo za upotrebu. Testiranje na preosetljivost je bolnicka stvar. Na terenu, a to pise u uputstvu, dati serum najpre na nekoliko mesta u blizini rane...ukoliko nema rekcije ostatak ubrizgati duboko I/M u butinu. To je taj test, da ga tako nazovemo...kod preosetljivosti doci ce do edema i svraba na mestu ubrizgavanja malih kolicina, koje opet nisu dovoljne da pokrenu burnu reakciju, bar ne odmah. Izgleda kao ubod pcele , ako reakcije ima. ako ne, krkni se u nogu i prekrsti...nema dalje...
A sto se tice ZMIJICA, ukoliko je neko zainteresovan, mogu mu pruziti zadovoljstvo da drzi u ruci neku od tih zmijica, pa ako misli da nije nista strasno, nek im pruzi prst :whistle: :whistle:
Zaista, ukoliko neko zeli da vidi kako izgledaju poskoci, kako se bezbedno manipulise zmijama i sl. na PM. Videcemo nesto da napravimo :dance:

Korisnikov avatar
Mitosaurus

Postod Mitosaurus » Pon Maj 20, 2013 8:14 am

Hogar napisao: Јел треба можда носити и епинефрин, сет за трахеотомију и боцу са кисеоником са собом..... злу не требало?

Eto , zaboravih da na ovo odgovorim...
Pazi, tabla presinga nije velika niti zauzima mnogo mesta...ili BRONALa npr. Uostalom, svaki antihistaminik dobro dodje. Zamisli da te izujedaju ose...od anafilakse te nece zastititi nista ako si alergican, ali ce ta manifestacija biti blaza, a ono sto je najvaznije, dobices na vremenu, jer se alergija sporije razvija zbog dejstva antihistaminika (vezuje HISTAMIN kao medijator alergije), a vreme je ovde presudno dok ne stignes do lekara.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Maj 20, 2013 8:50 am

Super, iscrpan odgovor i vredne informacije za one koji su uplaseniji od vakcine nego od ujeda :mrgreen:
Mitosaurus napisao:...Sto se tice prica da lekari ne vole da daju serum...oni MORAJU da daju serum, jer je takav protokol kod tih povreda...

Sad, sto se ovoga tice, iz licnog iskustva (porodicnog):
U dva slucaja, nakon potvrdjenog ujeda (najmanje jednom je bio poskok u pitanju), lekar je odlucio da ne daje serum i da je inekcija protiv koagulacije (daje se u stomak) jedina terapija uz pracenje stanja pacijenta.

Korisnikov avatar
Misha77
Pridružio se: Uto Jun 19, 2012 3:29 pm

Postod Misha77 » Pon Maj 20, 2013 8:53 am

@ Mitosaurus

:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
:obscene-drinkingcheers:
Mišljenje je kao zadnjica... To svi imaju... ;)

Korisnikov avatar
Mitosaurus

Postod Mitosaurus » Pon Maj 20, 2013 9:29 am

Hobo napisao:Super, iscrpan odgovor i vredne informacije za one koji su uplaseniji od vakcine nego od ujeda :mrgreen:
Mitosaurus napisao:...Sto se tice prica da lekari ne vole da daju serum...oni MORAJU da daju serum, jer je takav protokol kod tih povreda...

U dva slucaja, nakon potvrdjenog ujeda (najmanje jednom je bio poskok u pitanju), lekar je odlucio da ne daje serum i da je inekcija protiv koagulacije (daje se u stomak) jedina terapija uz pracenje stanja pacijenta.

Sve zavisi dal je seruma uopste bilo :shock:
Cesto ga nemaju. Treba mnogo iskustva da bi se procenilo da li je ujed suv, i u kojoj je fazi napredovanje otrova. Zaista u pojedinim slucajevima serum nije neophodan, ali ko ce ga znati, na terenu. A vecini bi to bio prvi put da se susretnu sa tim.
Prica o moja dva tehnicara..jedan je iskulirao ujed za prst, dobio serum i sutra dosao na posao. Prst malo naduven, kao kod ujeda pcele...i dan danas radi sa zmijama i obozava ih.
Drugi, u stanju panike, mlatio rukom a poskok ga filovao, dobio tri doze, u stanju soka...tri dana bio ni tamo ni vamo...i preteko. Ne fata vise zmiju u ruke.
Oba puta su bili slicni uslovi, slicne ljudske gluposti, pardon, greske, sve isto osim reakcije u trenutku ujeda...
Sta hocu da kazem... nema dva ista ujeda, niti mozete proceniti da li je ujed suv, dal je zmija jela pa potrosila otrov pre dan-dva i sl. niti je reakcija organizma, stres, puls, disanje, sok, ista kod svakoga.
Ni meni nije svejedno ni kad me smuk gricne za prst, a kamoli da je otrovnica...tako da...na terenu treba iskoristiti sve moguce vrste prve pomoci i sto pre kod lekara.

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pon Maj 20, 2013 9:37 am

Hobo napisao:Super, iscrpan odgovor i vredne informacije za one koji su uplaseniji od vakcine nego od ujeda :mrgreen:

I ja imam takav slucaj, lekar bio protiv seruma.
A vala, svi se secamo one histerije oko H1N1 gripa i masovne (privatne) preporuke lekara po DZ da se ne vakcinisemo tom vakcinom, iako su zvanicna uputstva i protokoli bili da je vakcina 100% bezbedna.
Ovo su vredne informacije u potpunoj suprotnosti sa uvrezenim misljenjem.
Kako se skladisti serum na terenu, na kojoj temperaturi?
...a ja mislio da je zivot reka!

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”