Postupak u slučaju ujeda zmije

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Re: Postupak u slučaju ujeda zmije

Postod vlay » Sre Jun 13, 2012 12:33 am

SashaM napisao:Niko nije spomenuo one pumpice za isisavanje otrova...

vlay napisao:eventualno isisasvanje otrova iz rane, ali ne ustima vec nekom sisaljkom(

Pitanje je samo preporucuje li se to ili ne?Ja ne vidim razlog protiv, ali cekamo strucno misljenje...
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Korto
Pridružio se: Sub Nov 05, 2011 1:55 pm

Postod Korto » Sre Jun 13, 2012 3:34 am

Najbolji drug mi studira veterinu, a inace je zmijoljub :D Pa sam bas pre neki dan imao sa njim jedan razgovor na ovu temu..

Sto se tice ovih pumpica i isisavanja otrova, to zavisi od dubine ugriza, ako je ugriz dubok, tesko je isisati otrov, i tada su ove naprave beskorisne...
Prvo sto mi je rekao je da ne treba paniciti, sa panikom dodje do brzeg pumpanja krvi pa se tako otrov brze rasiri. Uglavnom se tu oko svega lome koplja, da li uopste treba zaseci ranu, da li stavljati led, stara literatura kaze ovo, nova kaze ono.. Sustinski, rekao mi je da se to cesto zna menjati od osobe do osobe.. Ono sto nisam znao, jeste da je jako dobro imati vitamin C uz sebe, i odmah popiti 2-3 komada. Ispricao mi je i zasto ali sam sad zaboravio :D

Ali za mene je bila potpuno neverovatna informacija da zmije znaju ujesti i nekoliko sati nakon odsecanja glave, i da su se ovakvi slucajevi javljali i kod nas!! :character-oldtimer:
Poskok je najopasnija evropska otrovnica, u Evropi godisnje umre od ujeda zmija 10-15 ljudi, vecina od ujeda poskoka.
Retko se desava da zdrav covek umre od ujeda poskoka, sve zavisi od toga gde je ujeden, da li je zmija neposredno pre toga jela (sto znaci da nema dovoljno otrova u sebi), i da smrtni ishodi ujeda poskoka su oko 5% - bar tako kaze njegova literatura..

Korisnikov avatar
Korto

Postod Korto » Sre Jun 13, 2012 3:41 am

Evo i snimak, nije zmija sa nasih prostora, upozoravam da je snimak uznemirujuc!

http://www.youtube.com/watch?v=6QasA6NQ ... r_embedded

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Sre Jun 13, 2012 12:08 pm

Mene je vazda interesovalo: tih 5% se računa samo ujedi koji nisu tretirani serumom, ili svi ukupno?
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Jun 13, 2012 7:04 pm

O toj staistici nisam razmisljao. Prosle godine je (nakon vise od 15 godina) stradao jedan covek od ujeda zmije na Staroj planini.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Čet Jun 14, 2012 12:09 am

Pre nepunih mesec dana jedna baka je preminula od ujeda šarke na Kučajskim planinama (mislim da je iz Stmostena). Mislim da je SlobaBG negde postavio link sa detaljnim informacijama.

Korisnikov avatar
Korto

Postod Korto » Čet Jun 14, 2012 2:06 pm

Pathfinder napisao:Mene je vazda interesovalo: tih 5% se računa samo ujedi koji nisu tretirani serumom, ili svi ukupno?

Sve ukupno..

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Čet Jun 14, 2012 4:27 pm

druid napisao:Ko ima ličnog iskustva ....

Evo mog licnog iskustva:
Spitting cobra me "strcnula" po nozi
Prenocio sam sa Black Mambom u touch roof a da nisam ni znao. Ujutru je Kali ipak morao da je puskom prizemlji
Puff adder je toliko nasrtao, da smo morali da ga umlatimo, jer jednostavno nije 'teo da ode od mesta gde smo se smestili!!!
To je bilo negde oko Tropic of Capricorn-a.
Na Balkanu sam morao dva poskoka da ugazim u sred bolnice u Novoj Varosi. Sta sam ih umlatio kao klinac, grize me savest, ali ..... nekako sam se kasnije iskupio
Toliko od licnog iskustva :)
VIdjao sam zmijske ujede, a najbolje "licno iskustvo" je bilo na Zlataru:
mlada koleginica je tek pocela da radi, i pozvala je Mene, kao Iskusnijeg :teasing-tease: da brzo reagujemo sa bakicom koju su u panici dovezli u bolnici zbog zmijskog ujeda. Ono sto sam ja video, ni do danasnjeg dana ne znam da li su bili ubodi od sicusnih zuba, ili dve tackice od trnja. Bakica takodje nije znala da kaze da li je poskok gricnuo, ili se slucajno zadesio oko njene noge kad je upala u strnjike.
Serum smo imali, ali kako zivot nije bio ugrozen, anamneza i klinicka slika krajnje neubedljiva, tako i mi, Iskusni Vukovi, nismo imali petlju da se igramo sa Serumom.
Serum je prica za sebe, i ja sam ubedjen da ne postoji situaciju u kojoj bio amateri morali da ga ubrizgaju.
Znam da je nesrecni deda stradao od poskoka prosle godine oko B.Palanke, ali kako god da okreces celu Zmijsku Stvar, previse je galame!
Sa zmijske strane, potpuno je bezveze da istrosis otrvo na nesto (nekog) sto ne mozes da progutas!
Dobra obuca, motka hodalica, i udri Bruce Lee :)

Hobo napisao:O toj staistici nisam razmisljao. Prosle godine je (nakon vise od 15 godina) stradao jedan covek od ujeda zmije na Staroj planini.

daaaa, breee, tek sad videh, to je to kod Belanovca

ps
pu, pu, pu....
daleko bilo, ali !!!!!!
Ovo je za ceo moj vek prva potrvrdjena prica o letalnom zmijskom ujedu na ovim prostorima !!!!!
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Dule
Pridružio se: Pet Sep 14, 2012 8:16 pm

Postod Dule » Čet Sep 20, 2012 1:02 am

Slika
Cini mi se da otrov ne treba isisavati iz rane ako imate kvarne zube ili rane po ustima,tako nesto.

Kum
Pridružio se: Ned Avg 05, 2012 6:55 pm

Postod Kum » Čet Sep 20, 2012 12:39 pm

mislim da je najbolje rešenje povesti jednu mačku prilikom šetnje po predelima gde se može očekivati susret sa zmijama a evo i zašto
http://www.youtube.com/watch?v=eEZMctga ... re=related

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”