Postupak u slučaju ujeda zmije

Moderator: Mitosaurus

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postupak u slučaju ujeda zmije

Postod druid » Uto Jun 12, 2012 8:29 pm

Ko ima ličnog iskustva sa ovom temom ili temeljnog znanja? Mogao sam ovde da iskopiram neke tekstove sa neta ali neću, više volim od živog čoveka (koga možda i znam) da čujem šta i kako u vezi ove teme.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Postupak u slučaju ujeda zmije

Postod Pathfinder » Uto Jun 12, 2012 9:08 pm

Ja ću laički samo da kažem za početak dok se ne javi neko iskusan da sam primetio da se odavno više ne savetuje ono iz starih priručnika - zasecanje ujeda.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Uto Jun 12, 2012 9:20 pm

Bogu fala, nit' me ujede, nit' poznajem nekog takvog.Znanje mi je totalno teorijsko, mirovanje, sto brzi transport do zdravstvene ustanove, podvezivanje iznad rane da bi se smanjilo sirenje otrova i pomeranje te podveske svakih dvadesetak minuta za 15 cm, uz eventualno isisasvanje otrova iz rane, ali ne ustima vec nekom sisaljkom( spric veceg promera sa odsecenim vrhom na primer).
Propustih li nesto?
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Uto Jun 12, 2012 10:27 pm

Ajd da probam ja: propustio si zavoj na samu ranu, čvrsto, ali ne prečvrsto, ne samo podveska, posle tog eventualnog isisavanja. Čak nisam siguran da li se podveska uopšte stavlja.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Uto Jun 12, 2012 11:01 pm

Ajd da probam ja: propustio si zavoj na samu ranu

:?:
Da li je ovo potrebno?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Jun 12, 2012 11:07 pm

Evropske otrovnice najcesce nisu smrtonosne za odraslog, zdravog coveka ali njihov ujed svakako pravi puno problema. Za razliku od napr. kobre ili zvecarke ciji je otrov neuro-toksin, kod domacih zmija on je derivat enzima za varenje. Drugim recima, poskok i sarka u nesrecnog glodara (najcesci plen) ubrizgaju sokove za varenje pa nekroza tkiva pocinje jos i pre nego sto progutaju ulov. Buduci da im nismo na jelovniku, coveka i krupne zivotinje ujedaju samo u situaciji kada se osete ugrozenima. Kolicina otrova varira od godisnjeg doba, koliko je zmija gladna i od njene velicine... Ujed se moze zavrsiti fatalno kod dece i slabih, iznemoglih ljudi. Osnovnu opasnost predstavlja zgrusana krv tj. "tromb" koji se javlja kao posledica delovanja otrova. Putujuci krvotokom moze da se zaustavi na strateski vaznom mestu i time izazove mozdani ili srcani udar, infarkt pluca i slicne probleme.
Cini mi se da sam ranije negde pominjao dva slucaja iz moje porodice. Strica je na kosenju ujela zmija (verovatno sarka-ridjovka) a da on to do veceri nije ni znao. Lekaru se javio sutradan, popili su po rakiju i otpravljen je kuci bez ikakve terapije.
Drugi slucaj je moja sestra od tetke koju je s' jeseni za prst ujeo poskok dok je skupljala granje. U bolnici je provela nekoliko dana a od terapije je primala samo inekcije protiv zgrusavanja krvi (daju se u trbusni zid). U oba slucaja ujedeni ekstremitet je prilicno otekao, dobio tamno-plavu, skoro crnu boju koje se dugo zadrzala a nus-pojave su mucnina i blaga vrtoglavica.
Sa vise poznanika, lekara razlicitih specijalnosti sam razgovarao o ovome jer je moj otac omalen cicica :character-oldtimer: koji rado peca na nepristupacnim urvinama oko Uvca, Drine, Veljusnice... Uvek sa sobom nosi pakovanje seruma (mislim da je u pitanju psiholoska podrska kao i pistolj o pojasu). Svi su mi preporucili da ga odgovorim od pokusaja da samome sebi daje serum. Potencijalno, to moze da izazove dosta problema ukljucujuci anafilakticki sok kao alergijsku reakciju na serum konjskog ili (cesce) govedjeg porekla. Tvrde da je najbolja pomoc mobilni telefon i mirovanje. NIKAKO ne preporucuju zasecanje rane, isisavanje krvi i Esmarkovu povesku. Ne secam se da je neko pominjao zavoj jer je taj tip povrede jako mali, na nivou ogrebotine ili uboda na trn.

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Uto Jun 12, 2012 11:17 pm

Sad možemo od stričevog uzorka krvi da napravimo serum? :)

Moram da kažem gde sam video: neki iskusni stručnjak za zmije na nekom od obrazovnih kanala je pokazivao neku ultra-otrovnicu pred auditorijumom i omaklo mu se, ujela ga je za podlakticu ako se sećam. Zavoj su mu namotali na samo mesto ujeda, kao varijantu blage kompresije. 95% sam siguran da je bilo tako, sad ste me malo zbunili i pokolebali :oops:

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Uto Jun 12, 2012 11:30 pm

Hobo napisao:NIKAKO ne preporucuju zasecanje rane, isisavanje krvi i Esmarkovu povesku.

E, ovo mi je zanimljivo.
Znam da je zasecanje rane nepreporucljivo, oko isisavanja krvi se lome koplja, ali svi tekstovi koje sam dohvatio preporucuju povesku.A ima smisla i na logickom nivou.Da li su mozda naveli razlog zasto ili su samo rekli jok?
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Uto Jun 12, 2012 11:38 pm

"Treatment: The aim is to prevent poison spreading through the body. Reassure the victim. Make them relax, resting with the bitten area lower than the heart. Was away any venom on the surface of the skin, with soap if possible. Place restricting bandage - NOT a tourniquet - above the bite, and bandage down over the bite. For instance, if the victim has been bitten on the ankle, start bandaging at the knee. The bandage prevents the toxin from spreading rapidly and being taken up the lympatic system.
Place wound in cool water - a stream for instance. Use ice if available to keep as cool as possible.
Never cut snake bite or try suck out the poison.
Ručno prekucano iz onog Lofry Wiseman Survival guideta.

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Uto Jun 12, 2012 11:59 pm

Niko nije spomenuo one pumpice za isisavanje otrova...ima da se kupe i kod nas sa različitim nastavcima u odnosu na razmak zmijskih zuba. Ja to kupio u UradiSam za 350rsd ali se nadam da mi nikada neće trebati...
Slika

Povratak na “Zdravlje, Medicina i Bezbednost”