Taktička olovka

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
banebeograd
Pridružio se: Uto Nov 23, 2010 6:21 pm

Re: Taktička olovka

Postod banebeograd » Pon Okt 17, 2011 12:37 pm

odoh u offff, al da kazem nesto kad su vec pomenute te simulacije.
iz licnog iskustva, znaci ne simulacije nego realne situacije
uvek bih se pre odlucio da se kladim na nekog ko u rukama ima '45 ili barem 9-ku sa punim sarzerom nego za nekoga sa nozem u rukama i koji je udaljen 5 ili jos bolje 10 metara.

budimo realni, covek koji zna da koristi pistolj /revolver/ i koji zna da prepozna opasnost nece da upadne u situaciju gde mu je zivot u opasnosti tek tako i bez ikakve pripreme,
ili sto bi nas narod rekao "ne ide se s golo dupe medj pijane turke"
nego ce uredno da repetira i sa metkom u cevi i oruzjem u rukama oprezno da krene u akciju.
osim toga, kao sto ni svaki metak ne ubija tako ni svaki potez nozem /ubod, secenje/ nije letalan pa samim tim postoji odredjena verovatnoca da ce covek sa vatrenim oruzjem iako povredjen pucanjem da neutralise napadaca sa nozem.

sklon sam da verujem da onaj ko pravi simulacije najcesce njome dokazuje svoje tvrdnje a ne realnost.
uostalom na youtube ima masa videa na kojima se vide neki "brzopucaci" koji za 1-2-3 sekunde ispale masu metaka i to svaki u metu,
voleo bih da vidim nekog od tih sto simuliraju atak nozem da stanu na 5 metara i probaju da umesto nekog pocetnika napadnu sa nozem nekog takvog "dok holideja".

uz svo postovanje prema nozu kao opasnom oruzju ja ipak verujem da je vatreno oruzje u prednosti
"Dođe tako vreme kad pametan zaćuti, budala progovori...." Ivo Andrić

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pon Okt 17, 2011 2:09 pm

svašta Bane, pa niko ne kaže da je nož u prednosti nad vatrenim oružjem!
Simulacije su rađene u nekim realnim situacijama, u kojima policajca napada osoba naoružana nožem bez ranije najave, koliko se sećam, ne idu svi sa pištoljem u ruci. Uostalom, saću da pokušam da nađem te klipove pa ću da se izvinem ako se pogrešno prisećam.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
banebeograd

Postod banebeograd » Pon Okt 17, 2011 2:41 pm

ti si rekao da si video simulaciju gde policajac ne stize da reaguje iako je napadac na 10 metara,
a ja kazem pogledaj prave pucace kako brzo potezu i kako precizno pogadjaju
ti pricas o simulaciji a ja o realnom u tome je razlika.

simulaciju mozes da napravis i sa napadacom koji napada kamenom i opet ce nespremni policajac da nahebe iako je naoruzan pistoljem.

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Pon Okt 17, 2011 2:44 pm

Da ali ti pravi pucači kažu "a-ha, saću da vam pokažem kako brzo potežem pištolj" - spreme se mentalno i fizički. Niko se ne šeta okolo 24h dnevno spreman da potegne pištolj, valjda.
Knife attack myths
Dok ne nađem video na koji mislim. Mene je ovo jezivo.

Korisnikov avatar
banebeograd

Postod banebeograd » Pon Okt 17, 2011 3:01 pm

Pathfinder napisao:Niko se ne šeta okolo 24h dnevno spreman da potegne pištolj, valjda.

dosao si do poente price,
simulaciju prave onako kako im odgovara onima koji nesto kao dokazuju.
s jedne strane stave nespremnog a sa druge odlucnog,
naravno rezultat je uvek isti...
stari dobri poucni video na tu temu
http://www.youtube.com/watch?v=GkLXdLgOybE

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Pon Okt 17, 2011 3:04 pm

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Okt 17, 2011 10:37 pm

banebeograd napisao:...covek koji zna da koristi pistolj /revolver/ i koji zna da prepozna opasnost
-kao sto ni svaki metak ne ubija tako ni svaki potez nozem /ubod, secenje/ nije letalan pa samim tim postoji odredjena verovatnoca da ce covek sa vatrenim oruzjem iako povredjen pucanjem da neutralise napadaca sa nozem.
-ima masa videa na kojima se vide neki "brzopucaci" koji za 1-2-3 sekunde ispale masu metaka i to svaki u metu,
voleo bih da vidim nekog od tih sto simuliraju atak nozem da stanu na 5 metara i probaju da umesto nekog pocetnika napadnu sa nozem nekog takvog "dok holideja".

@Bane, kljucna stvar je pomenuto "prepoznavanje opasnosti" koje kada je napad nozem u pitanju najcesce izostane jer se i priprema napada (posezanje i/ili vadjenje noza) odvija neprimetno a sam napad iznenadno. Simulacija koju sam ja pomenuo davala je nerealnu prednost strelcu ali ta prednost ocito nije bila dovoljna. IPSC reprezentativac, inace u odlicnoj fizckoj kondiciji, takmicarska futrola, puca u staticnu metu, zvucni signal za start (sve ono cega nema u realnoj situaciji).
Covek sa nozem je priblizne starosti, u dobroj kondiciji ali bez ikakve obuke u borilackim vestinama. I u SVAKOJ simulaciji na 4-5m udaljenosti uspevao je da ubode metu pre pucnja!
Obzirom da je broj vrhunskih borbenih strelaca razmerno mali, da se ne setaju sa oruzjem "na gotovs" ovaj scenario je itekako realan.
U Cacku je pre nekoliko godina covek folderom ozbiljno izranjavio cak 8 ljudi u diskoteci iako je u medjuvremenu pogodjen u torzo 5 puta iz "tetejca" a da nije bio "uradjen" hemijom ili alkoholom!
Odosmo u OT ali hteo sam da naglasim poentu:
Reakcija je uvek sporija od akcije i odlucnost uz malo brzine moze itekako da preokrene situaciju. Ali benefiti takve akcije su kratkorocni i kontraproduktivni ako dobijenu prednost neiskoristite za bekstvo. Ljutiti protivnik bi mogao da bude veoma brutalan...

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Uto Okt 18, 2011 12:29 am

Kada je odbrana od noža u pitanju ne mogu da se ne uključim. Da li je nemoguće da se obdranimo- NE
Koliko je teško MnOOOOOOgOO
Nožje opasniji od pištolja na kratkoj distanci jer sa njime možete da mašetei tako pogodite protivnika na više mesta. Pištolj je pravolinijski i ukoliko se držite van linije cevi relativno ste bezbedni na kratkoj distanci.
Kako se odbraniti ako ne poznajete borilačke veštine. Ukoliko je neko sumnjiv da je provokator a ne možete da izbegnete sukob napadnite prvi ne čekajte. Udari najače što možeš i ako ga iznenadiš svojim kontra napadom, nastavi da udaraš dok ne padne gledaj da gađaš bolna mesta. Prvo gađaj oči. Ukoliko pokušavaš da izvadiš bilo kakvo sredstvo za samo odbranu samo ćeš da ubrzaš njegovu reakciju, a ako te napadne prvi mogućnost da se odbraniš je veoma mala.
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
banebeograd

Postod banebeograd » Uto Okt 18, 2011 1:01 am

@hobo
radio sam po beogradskim klubovima i kockarnicama dobrih 15 i vise godina,
za to vreme nije se desio ni jedan okrsaj koji revolver ili pistolj u rukama nisu uspesno resili,ne mislim samo na pucanje/u vazduh/ nego i na mitingovanje/pokazivanje/ a i na po neki vaspitni kokavac ako bas bude potrebno
onih ludih 90-tih bilo je vise nego dovoljno prilika da isprobamo sve tehnike borbe u malom prostoru sa naoruzanim i nenaoruzanim napadacima.
zato mi je malo neshvatljivo da neko ko se profesionalno bavi zastitom reda i zakona dozvoli sebi da ga neko iznenadi pogotovo dok je na duznosti.

stajem da ne bi isli dalje u off ...

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Uto Okt 18, 2011 2:00 pm

Ne znam,ali meni je u slicnim situacijama pomagala najvise intuicija i kao sto je vec receno preduhitrivanje napada mojim napadom.Kada radite takav posao koncentracija mora da bude konstantna.Takodje i intuicija,toliko smo je razvili da se secam , da smo imali i internu igru( u pare :mrgreen: ) "ko ce da napravi sr**e veceras".Mislim da je to kljucno,a kada dodje do okrsaja koji je neocekivan,nepredvidiv....tu je samo refleks i Bog u pomoci i ne odstupanje.
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !
''Не приличи вуку да одговара на лавеж паса ''

Povratak na “Ostala oprema”