Taktička olovka

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Re: Taktička olovka

Postod SashaM » Sre Okt 02, 2013 6:35 pm

Ja imam sve neke reklamne olovke (uglavnom su metalne) i kad neka vrisne uzmem iz šteka drugu. Ionako ide Nova Godina a uz nju i gomila olovaka, kalendara i rokovnika...ne vidim razonodu u bacanju para na običnu olovku...

Korisnikov avatar
MWDP
Pridružio se: Pon Jan 10, 2011 1:42 pm
Kontakt:

Postod MWDP » Pet Nov 15, 2013 5:41 pm

SashaM napisao:Ja imam sve neke reklamne olovke (uglavnom su metalne) i kad neka vrisne uzmem iz šteka drugu. Ionako ide Nova Godina a uz nju i gomila olovaka, kalendara i rokovnika...ne vidim razonodu u bacanju para na običnu olovku...

Isto kao što neko ne vidi razonodu u bacanju para na preklopni nož od 100 evra kad onaj od 10 radi posao. Ne znaš dok ne probaš. Ja sam plastične olovke gubio kao blesav, ali veruj mi, čim uzmeš nešto što vredi nećeš to lako pozajmljivati i ispuštati iz vida.

Elem, ništa bolje od custom varijante. Bolt action sistem otvaranja, konstrukcija od čelika sa hrom finišom, glavna cev od ebanovine ispolirane do visokog sjaja.

Slika

Slika

Slika

Obe olovke od istog majstora:

Slika
www.edcnozevi.com

https://www.facebook.com/EDCNozevi

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Pet Nov 15, 2013 6:09 pm

Bogami, olovku sa ovakvim bolt-action mehanizmom bi ti dobro zagledali organi javnog reda i mira ;)

A tek ovakvim?

Slika

Pazi samo da se ne navučeš i na naliv pera :roll:
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
MWDP
Pridružio se: Pon Jan 10, 2011 1:42 pm
Kontakt:

Postod MWDP » Pet Nov 15, 2013 6:33 pm

Nudio mi je ovakvu varijantu ali sam odabrao ovu sa kuglicom koja manje viri. Bojim se da mi ovo nije poslednja olovka koju ću uzeti od tog majstora... Naliv pera nisu moj fah, po prirodi nisam previše uredan pa se bojim da bih redovno pravio haos sa njima :D
www.edcnozevi.com

https://www.facebook.com/EDCNozevi

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Uto Jan 16, 2018 10:57 am

SlobaBG napisao:Pazi samo da se ne navučeš i na naliv pera :roll:

Evo jednog koji nije pazio. :auf:

Kad sam vec naletio i na ovo, iskoristicu priliku da predstavim nekoliko olovaka koje koristim i za koje mislim da zasluzuju mjesto u ovoj temi:

Prije svega naliv pera. Njima pisem sigurno u 80% slucajeva. Mastilo koje koristim je zeleno Pilot Iroshizuku.

Slika

Slika

Montblanc Kafka mi uvijek stoji na radnom stolu i rijetko kad ga nosim sa sobom, tako da nema potrebe da bilo sta govorim o istom. Moram samo naglasiti da odlicno pise.

Drugo po redu je Parker Sonnet - njega najvise koristim i nekako sam vezan za to naliv pero. Staro je sigurno deset godina i jos uvijek me odlicno sluzi. Naravno da sam mu par puta promijenio konvertor, pero, usmjerivac mastila... sve osim toga je kao i prvog dana. Tijelo je u potpunosti od metala, snala je odlicna. Stalno ga nosim u torbi ili u prednjem dzepu kada sam na poslu. Jos uvijek nisam probao sta bi se desilo da ga stavim u zadnji dzep i pokusam da sjednem... vjerovatno je zbog toga i izdrzalo ovako dugo. Mnogo puta mi je ispalo, ali se nikad nista nije desilo... pravo pravcato takticko naliv pero. :D

Preostala dva na fotografiji, a imam sigurno 10 takvih, su Lamy naliv pera. Odlicno su konstruisana, laka, ali treba malo vremena da se covjek navikne na oblik i relativno malu tezinu. Bilo da su plasticna (ovo crno) ili aluminijumska (sivo) - napravljena su kao tenk, bukvalo im nema smrti. Jedini problem je sto ne pisu bas najbolje (malo grebu papir, a ponekad se javljaju i problemi sa protokom mastila), sto je za ocekivati ako se u obzir uzme cijena od 15-20 evra.

Hemijska olovka je takodje Parker. Kao u onom vicu kad Rom prodaje auto pa kaze: "Ista prica, druga baba." Sve sto sam napisao za Parker naliv pero, vazi i za ovu olovku. Jedina razlika je sto je ne koristim tako cesto, iako je takodje svaki dan nosim sa sobom. Obicno je uzmem kao zamjenu u slucaju da mi u naliv peru nestane mastila i ako u tom trenutku nemam vremena da ga dopunim.

Slika

Slika

Za kraj - tehnicke olovke. Sve koje trenutno koristim su Rotring i potpunosti su napravljene od metala. Olovka iz serije 600 je najbolja tehnicka olovka kojom sam pisao do sad. Ova iz rapid PRO serije takodje nije losa, ali ima jednu ozbiljnu prednost u odnosu na seriju 600: Metalni spic kroz koji prolazi grafitna mina moze potpuno da se uvuce u tijelo i nema teoretske sanse da se iskrivi/polomi u slucaju da olovka ispadne. Do sad sam upropastio dvije iz serije 600 upravo na taj nacin, ali ako se povede malo vise racuna - zaista su besmrtne. Ko nece ili ne moze da pripazi - rapid PRO mu zavrsava posao.

Slika

Slika

Mozda gore navedene olovke nisu "takticke" poput onih Schrade i MOSQUITO iz nekih prethodnih postova, ali sto se tice funkcionalnosti i izdrzljivosti mislim da ne zaostaju previse. Nikad nisam posmatrao olovku kao neko oruzje, ali ove Rotring bi lako mogle da nanesu veoma ozbiljne povrede. :mrgreen:

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Uto Jan 16, 2018 11:17 am

Nietzsche napisao:Preostala dva na fotografiji, a imam sigurno 10 takvih, su Lamy naliv pera. Odlicno su konstruisana, laka, ali treba malo vremena da se covjek navikne na oblik i relativno malu tezinu. Bilo da su plasticna (ovo crno) ili aluminijumska (sivo) - napravljena su kao tenk, bukvalo im nema smrti. Jedini problem je sto ne pisu bas najbolje (malo grebu papir, a ponekad se javljaju i problemi sa protokom mastila), sto je za ocekivati ako se u obzir uzme cijena od 15-20 evra.

Čudi me da imaš problem sa grebanjem papira sa Lamy Safari modelima. Ne znam ni ja koliko mi je njih prošlo kroz ruke (mahom medium i broad, ređe fine tip pera) i ni jedan nije grebao papir. Svi su glatko klizili preko papira. Problemi s protokom mastila mogu da budu do vrste mastila koje se koristi - dešava se da se neka pera i neka mastila ne vole... Pet godina sam pisao sa jednim takvim Lamy "M", i Parkerovim Quink Permanent Black mastilom, bez ikakvih problema. Meni je nekako referentno mastilo Parker Quink Blue washable - i ono služi da testiram naliv pero ili da stavim u pero koje je dugo stajalo suvo. Uglavnom sva pera koja imam lepo rade s njim. Probaj Rohrer & Klingner Verdigris mastilo - nije zeleno kao to što imaš, ali je zanimljivo na drugu foru i lepo je radilo s Lamy perima.
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Uto Jan 16, 2018 11:36 am

Problem sa grebanjem papira se javlja vjerovatno zbog toga sto ja malo vise pritisnem prilikom pisanja, a Lamy nema bas najsavitljivija pera jer su napravljena od nehrdjajuceg celika (takodje koristim M). Sa zlatnim perima je sasvim druga prica. Promijenio sam nekoliko razlicitih mastila i zaustavio se na ovom koje proizvodi Pilot. Definitivno najbolje mastilo: "tecno je", brzo se susi, a i boja mi odgovara. Mislim da protok nema veze sa mastilom koje koristim nego sa kontrolom kvaliteta kod Lamy naliv pera. Kod nekih mi se javlja taj problem, dok druga ne prestaju da pisu.
Rohrer & Klingner Verdigris mastilo cu sigurno isprobati.

JOCCCA
Pridružio se: Ned Maj 24, 2015 1:50 am

Postod JOCCCA » Pet Apr 27, 2018 3:36 pm

E ljudi nemam vam ja ove olovke i stikove ali ima jeftin ekser od 20cm pa... cim ga pokazes ljudi padaju u nesvest

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Apr 27, 2018 5:56 pm

Vidi, štagod da pokažeš od 20 cm je za poštovanje

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Pet Apr 27, 2018 7:05 pm

Slika