Prevozno sredstvo po terenu

Moderator: Hobo

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Re: Prevozno sredstvo po terenu

Postod DeMM » Čet Apr 26, 2018 9:04 pm

Da, bas htedoh da kazem: idete iz krajnosti u krajnost :D Jedino zajednicko za ove dve krajnosti je da je svakako osecaj kao da jases babu. Za nase uslove, dvotakni od 125 kubika je zakon. Jeftino, jeftino odrzavanje, lagano za manevrisanje po uskim stazama, a dovoljno snage da se popnes uz masnu banderu. Dobro moze da posluzi ako se nadje i neki Tomos CTX ili Elektronik 90, mada sam ja kao klinac lepo planinario i sa budzenim ATX-om. Doduse sa 20-30kg manje nego sad :D U periodu kad sam imao najvise kilograma (110), Aprilia Tuareg 125 me je uspesno nosila po okolnim brdima i planinama, cesto i sa suvozacem od oko 50.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Apr 26, 2018 9:42 pm

Moze i Pongo stap umesto tih Enduro motora, osecaj je jednak. Ne pada mi na pamet da sedam na tako nesto, ali Rokona ne bih preskocio. Ruske verzije, navedene u postu su drasticno jeftinije, ne znam kakvi su motori na novim modelima, ali na starima su bili dvotaktasi.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

DeMM

Postod DeMM » Čet Apr 26, 2018 10:27 pm

Ok, stvar ukusa... Ali ovde se verovatno radi o licnom ukusu, jer po pitanju upotrebljivosti, Rokon na ovim prostorima nema neku upotrebnu vrednost. Ne znam kakav teren treba da bude, jer se ocigledno radi o terenskom motoru, da bi njegova konstrukcijska resenja opravdala svoje postojanje? Neka pustinja mozda? Gde se to zapravo vozi a da je u prednosti nad klasicnim enduro motociklima? Vozio sam svasta od tih dvotockasa, svasta pozeleo da vozim a nisam imao prilike... Za ovo sam znao da postoji, ali mi nikad nije palo na pamet, jer nisam video svrhu njegovog postojanja.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Apr 26, 2018 10:50 pm

Vezano za temu, a ipak cetvorotockas, šta mislite o Suzuki Jimnny-u za po brdima. Ideja je da se tera po šumskim putevima i eventualno preko neke livadice?
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Apr 26, 2018 11:20 pm

Bolji je za blato, bolji je za velike nagibe koji su ispresecani, bolji je na terenu na kome ima kamenica. Generalno, gde covekl moze da prodje dvonozno, moze i neki od ovih 2x2 motorcikala. Da su sporiji, jesu, i to drasticno, ali imaju daleko manje ogranicenja po tome gde mogu da prodju.

Nadjoh jedan video testiranja Taurusa i Arhara. I jedan i drugi u Rusiji kostaju poprilicno ispod 2000 dolara.

TO3o, mislim da je to kod nas trenutno najbolji izbor za male pare. Pogortovu ako imas gde da ga ostavis, posto ti za put ipak treba auto :D Naravno kao dvosed, na zadnju klupu mogu samo deca, i to iz nizih razreda osnovne skole. Mnogo bolji izbor od Nive.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Čet Apr 26, 2018 11:39 pm

Ozbiljno, voleo bih da mi neko sa iskustvom off-road dvotockasa objasni prednosti Rookon-a u odnosu na napr. staru Yamaha DT-125 ili WR-125. Sa Rokon-om dele pribliznu tezinu od stotinjak kg, znatno vecu brzinu, dvostruko vecu snagu, vece tockove (sto je iz moje vizure uvek prednost), jednaku ili vecu sposobnost za savladavanje nagiba, mogucnost za normalnu voznju po regulanirim saobracajnicama oko 2,5 x vecu maksimalnu brzinu, priblizno isti obrtni momenat...
Sve to uz nizu cenu i bolju servisnu pordsku. Dakle, sta bi bio razlog za Rokon?
E, sad vidim @BR-ov post
Koliko vidim, samo je manji pritisak guma po jedinici povrsine. To je mozda bitno u Evergleidsu ili mocvarnim podrucjima Sibira i Kanade, za Srbiju je uglavnom beznacajno.
Sad kopije jesu jeftinije ali postoje i jeftinija resenja od Yamahe ili Honde i Suzukija... No, svakom svoje. Jedno je sigurno: niti cu ja kupiti Yamahu niti ce BR voziti Rokon :D ;)

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Apr 26, 2018 11:44 pm

Ako se ostvare neke planirane nabavke, mnogo ce mi vise znaciti IMT 533, nego Rokon, tako da si u pravu..

DeMM

Postod DeMM » Čet Apr 26, 2018 11:53 pm

Za blato da, uslovno, jer je ogranicen losim manevarskim sposobnostima.Ali ko ce da vozi motor po blatu u civilne svrhe i koliko cesto? I opet, problem je velika tezina. Malog skakavca iz gliba izneses, a pored ovoga mozes da sednes i da places. Za ostale dve situacije se ne bih slozio. U obe situacije je vaznija okretnost i lakoca upravljanja od njegovog prednjeg pogona. Mozda ima neku primenu u neke sluzbene svrhe, na nekim specificnim terenima, ali ja kao civil sa 30+ godina iskustva u voznji motornih dvotockasa, njegovu primenu ne vidim.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Čet Apr 26, 2018 11:55 pm

Hobo napisao:Ozbiljno, voleo bih da mi neko sa iskustvom off-road dvotockasa objasni prednosti Rookon-a u odnosu na napr. staru Yamaha DT-125 ili WR-125...

I bez iskustva vidiš da ih nema. Dovoljno je jedno zdravo oko i uspavan mozak da zaključe čemu služe ovi motokultivatori. Prednji pogon na motoru nikad nije pokazao prednosti, a probali su ga i na Dakar reliju (hidrostatika napred).
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pet Apr 27, 2018 12:00 am

BR_ napisao:TO3o, mislim da je to kod nas trenutno najbolji izbor za male pare. Pogortovu ako imas gde da ga ostavis, posto ti za put ipak treba auto :D Naravno kao dvosed, na zadnju klupu mogu samo deca, i to iz nizih razreda osnovne skole. Mnogo bolji izbor od Nive.

To i jeste ideja, da se koristi kao dvosed, pozadi eventualno deca. Sva dobra mesta za kampovanje su na 10km i više pešačenja a da se ponese dosta opreme na ledjima je već muka posebne vrste. Mislim, posao bi završio i neki traktor ali ovo je čini mi se ipak bolje. U obzir je dolazila i Niva ali sam se naslusao raznih horor priča :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Povratak na “Ostala oprema”