Oprema za slucaj prirodnih nepogoda

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: Oprema za slucaj prirodnih nepogoda

Postod Hobo » Ned Avg 05, 2012 9:36 pm

Hajde da se vratio na temu (definise je naslov)
Rec je o opremi koja vama i bliznjima pomaze da se izborite sa potencijalno katastrofalnom situacijom u prvih nekoliko sati/dana. Barem sam ja tako shvatio temu.
Ako je ideja da se razmatraju kojekakvi "doomsday" scenariji mislim da ovaj forum nije bas pravo mesto za tako nesto. Postoji dosta drugih foruma sa "tactical" orijentacijom. Svejedno, ukoliko te oblast bas zanima pokreni temu "samoodbrana" u okviru podforuma o oruzju.

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Uto Avg 07, 2012 11:36 am

Nije samoodbrana za temu o oružiju jer ona može da bude i bez oružja kao i odbrana od napadače koji nije naoružan. Može da se otvori nešto kao pomoćne veštine i tehnike u nekom pod forumu gde bi se o tome pisalo. Samo je glupo pisati o DOOMSDAY scenarijima koja nisu realna jer ako krene neka nepogoda koja će nam promeniti uslove života na planeti, tipa udar komete ili gašenje sunca, ne verujem da će čovečanstvo da preživi uopšte.

Dakle, ko što naslov reče slučaj prirodne nepogode koja je moguća s obzirom na područije na kome živimo a u odnosu na već prethodne nepogode. Ported dobre sekirice pre će SAK da ti završi poso, nego mačeta . Ako neko želi da te napadne u takvoj situaciji a nije naoružan bolje ga je smiriti rukama jer je to možda uradio zbog stresa koji je u takvim situacijama normalan. U slučaju da je krenuo ciljno da te napadne postoji velika mogućnost da bude naoružan vatrenim oružjem te ti mačeta opet ne pomaže, a ako je sitan lopov koji želi da te pokrade a da ne dođe u sukob možeš ga oterati i sa MRŠŠŠ.

Drugo pitanje je gde ćeš sa svom tom opremom i da li ćeš da stigneš da je poneseš u datoj situaciji. Ako živiš u zgradi jako je diskutabilno kako ćeš sa njom da se izvučeš kroz stepenice. koliko sam razumeo da ti je oprema oko 8 kg. to je već ranac a sa tim u slučaju zemljotresa teško da se izvučeš na stepenice kada se masa ljudi obruši na njeih a pritom da gledaš da izvučeš i svoje ukućane koji mogu da se i uspaniče itd. Meni te stvarčice stoje u EDC torbici koja mi je na dohvat ruke bitno bi mi bilo da nju dograbim jer mi je tu lampica koja može da mi koristi mnogo više nego li bilo kakva mačeta. Inače zemljotres je kod nas najverovatniji scenario ako si u gradu na selu to može biti i poplava ako si u nekom selu blizu reke.

Mani se od glomazne opreme što manje i što sposobnije, da možeš da poneseš i zgrabiš jednom rukom i da ti ne smeta pri kretanju inače može više da ti smeta nego koristi. Već za par sat ćeš da se snađeš šda dalje a doći će i pomoć verovatno
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Uto Avg 07, 2012 1:48 pm

Knife napisao:Nije samoodbrana za temu o oružiju jer ona može da bude i bez oružja kao i odbrana od napadače koji nije naoružan...

Raso, po definiciji oruzjem se moze smatrati svaki predmet/naprava koju upotrebis protiv drugoga. Da ne dodjemo u situaciju da o dvoseklicama pisemo u podforumu "Nozevi" o tomahawku u "Sekirama", o srafcigeru u "Alatima' a o otrovima u "Kuhinji", najzgodnije resenje je da se ubuduce "naprave za sukob i povredjivanje/oduzimanje zivota"* obradjuju u podforumu "Oruzje" dok za one koji se bave ninjutsu vestinama predlazem neki drugi forum.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Avg 07, 2012 4:51 pm

Posebno bih naglasio na temu Knajfovog pasusa da ma koliko kretenski delovalo, ako neko baš hoće dima stihijski ranac i opremu i sve to, da mu je mnogo bolja vajdica od svega toga ako izvežba ceo proces evakuacije ili kako ga god već nazvali..uzbuna, ili kako već. Džaba ti sva oprema ako ti kreneš da se organizuješ kad počne da trese. Evo ja prvi bih vežbao da ne krećem u stampedo sa svim komšijama, pa kud puklo :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Uto Avg 07, 2012 5:24 pm

>Hobo ja mislim da bi generalno trebalo da izbegavamo takve rasprave na forumu. Ko što reče ima nindža foruma pa tamo. Ovde treba jednostano da pričamo o sečivima kao oruđu i to korisnom. Isto to mislim i za sekire itd.

>Pathfinder potpuno si u pravu, mislio sam da se za one koji pravilno razmišljaju o evakuaciji to i podrazumeva, jer kad uđeš u stampedo možeš lako da budeš izgažen.
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Sep 12, 2012 12:27 am

Ja se slazem sa vama ali racunam da uopste nije na odmet imati jednu malu torbicu i u njoj baterijsku lampu, jedan od onih drecavih prsluka, nesto prve pomoci. Torbicu valja drzati negde gde moze lako da se zgrabi kad uhvatis tutanj na vrata. A u ovoj temi treba definisati sta bi to bilo pogodno da se nalazi u toj torbici. Ja mislim da ce lampa, prsluk i nekakva pistaljka mnogo vise da koriste nego top 40mm ili mikrotalasna rerna ili bastensko crevo ili :teasing-poke: :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Sre Sep 12, 2012 11:29 am

Kodžo napisao:... bastensko crevo ili...

Hmmm :think:
Mozda za :obscene-smokingweed: :obscene-smokingjoint: ? Treba savladati stres...

Korisnikov avatar
kurjak71
Pridružio se: Pon Sep 19, 2011 11:34 pm

Postod kurjak71 » Sre Sep 12, 2012 12:34 pm

U vise navrata sam razmisljao na ovu temu i to vise zbog onoga sto sam video na tv-u nego zato sto mislim da postoji realna opasnost od tako ekstremne nepogode.Zbog toge bi se slozio u potpunosti sa Kodzom.Naime misljenja sam da je nakon nepogode naj neophodnija medicinska pomoc,znaci imati uz sebe nesto osnovno za saniranje posekotina ogrebotina itd...nesto za preciscavanje vode jer ce biti vise nego neophodna,fluorescentni prsluk jer je uocljivost u takvim situacijama jako bitna.Setite se poplava kada se od blata nije raspoznavalo sta je sta.Bateriska lampa,pistaljka ako nedaj boze ostanete negde zatrpani.Jedan Vic nozic i neki slatkis tipa bonzite da bar za trenutak podigne secer ako nekom zatreba.E sad bilo bi idealno i neko cebe ili satorsko krilo.Verujem da bi pomoc pogodjeno mesto relativno brzo stigla pa nikako nevidim potrebu za nekim velikim secivima.Otprilike bi onaj ranac koji smo nosili u vojsci sa umotanim satorskim krilom bio ok za prvu pomoc kod tako ekstremnih dogadjaja.Sve ovo sam naveo kao potpuno laik pa ne uzimajte za zlo ako sam nesto lupio. :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Sre Sep 12, 2012 1:33 pm

kurjak71 napisao:...E sad bilo bi idealno i neko cebe ili satorsko krilo.Verujem da bi pomoc pogodjeno mesto relativno brzo stigla pa nikako nevidim potrebu za nekim velikim secivima.Otprilike bi onaj ranac koji smo nosili u vojsci sa umotanim satorskim krilom bio ok...
Sve ovo sam naveo kao potpuno laik pa ne uzimajte za zlo ako sam nesto lupio.

Meni se cini da ce umesto storskog krila posao zavrsiti i vojni najlonski ponco ili jos bolje "space blanket" koji moze posluziti i kao signalni prsluk uz mnogo kompaktnije dimenzije pa citav paket opreme moze da stane u veci novcanik.
Nema mesta ustezanju i snebivanju da se iznese licno zapazanje. Forum i postoji zato da se cuju razlicita gledista i vrednuje sopstveno u poredjenju sa njima.

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Sep 12, 2012 1:57 pm

"I sam tako" o ovoj problematici pouzdano ne znam ništa ali ,uprkos tome što su šanse da se nađem u nekoj sličnoj situaciji realno male, s vremena na vreme razmišljam kako da izvučem dupe ako ipak zatreba.

"space blanket" vs prsluk ja sam ipak i za jedno i drugo. Naime "space blanket" je prilično osetljiv i silom prilika može da se od njega improvizuje prsluk ali pod uslovom da se stoji na nekom lepom mestu. Bilo kakvo kretanje i provlačenje kroz nekakve prepreke će ga brzo iscepati a vetar celu situaciju dodatno komplikuje.

Povratak na “Ostala oprema”