Oprema za slucaj prirodnih nepogoda

Moderator: Hobo

perop
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 11:02 am

Re: Oprema za slucaj prirodnih nepogoda

Postod perop » Sre Maj 04, 2011 5:23 pm

GSS Srbija ima nekoliko momaka koji stvarno znaju sta rade u planini, ostatak je ski patrola, i to odlicna ski patrola... Druga je stvar sto za sebe smatraju da su spasioci u planinama... Poznajem dosta njih i generalno mi se ne dopada kao organizacija. Da bi neko spasavao nekoga iz planine prvo treba i sam da bude planinar pa onda spasilac... Isto vazi i za speleologiju i za alpinizam sto oni redovno preskacu. Posalju par ljudi na alpinisticki kurs i racunju da su ti ljudi spasioci iz stena. Opet kazem cast izuzecima, od kojih sam dosta naucio prilikom nekih zajednickih spasavanja (zajedno smo se nasli u problemu ;)

Sto se tice specijalnih jedinica, upoznao sam alpinisticku jedinicu zandarmerije, momci su stvarno od celika, to sta oni mogu da preture preko svoje glave stvarno retko ko moze, ali nisam siguran da bi voleo da me oni spasavaju. O specijalnim jedinicama vojske nemam bas neko misljenje jer ih ne poznajem dovoljno, ali koliko sam uspeo da ih vidim ili upoznam, pre bi se spasavao sam.

treba samo da napomenem da ne bi bilo zabune nikada nisam bio clan ni jedne spasilacke sluzbe, sva spasavanja koja sam radio, radio sam jer sam se zatekao tu gde se desila povreda...

pozdrav pera ;)

stefan.j
Pridružio se: Sub Mar 24, 2012 10:24 pm

Postod stefan.j » Sub Avg 04, 2012 8:18 pm

Posto sam orocitao sve postove resih da iznesem i svoj BOB na videlo. On se sastoji od stvari koje treba da obezbede hranu vodu i skloniste posle glavnog udara (ako se prezivi :sad-roulette: )
firestill
sapun
parakord
kompas
bakarna zica
vata
AA baterije
AAA bateije
sigurnosne zakacaljke (zihrnadle)
maramice
sibice
vosak
vata sa vazelinom
sveca
kanap od kevlara
mala metalna kutija
smirgla (krupna)
metalna kutija (najlepse zelje)
pinceta
plasticne kese
upaljaci
udice
kreda
radio
lupa
plovak
multitul
ekser
vazelin
hipermangan
najlon
tampon
emergency blanket
superlepak
gumice
kompas dugme
izolir traka
makaze
olovo
bateriska lampa
karabineri
geo karte
satorsko krilo

lekovi
gelusil-lak
loperamid
zavoji
koalet papir

hrana
kutijica soli
keks
bombone
pirinac

nozevi
maceta
sekira
Sve ovo tesko je nekih 8-9kg prema osecaju nisam merio.

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Ned Avg 05, 2012 9:07 am

Vrlo temeljno. Imaš celu opremu za pecanje sem udica? Čemu smirgla, krupna?
Baš nemam dara za recenzije!

stefan.j

Postod stefan.j » Ned Avg 05, 2012 10:01 am

Imam i udice, izgleda da sam ih prevideo.
Smirgla mi sluzi kao turpija samo sto je mnogo lakse. Umotana je u najlon kesu da se ne nakvasi.

Korisnikov avatar
MWDP
Pridružio se: Pon Jan 10, 2011 1:42 pm
Kontakt:

Postod MWDP » Ned Avg 05, 2012 12:19 pm

Mislim da je mačeta suvišna stvar ako sa sobom imaš sposobno sekirče i fiksni nož srednje veličine.
www.edcnozevi.com

https://www.facebook.com/EDCNozevi

stefan.j

Postod stefan.j » Ned Avg 05, 2012 2:03 pm

Pa ja sam razmisljao i o protekciji svojih ukucana, svako mora da ima bar po jednu ostricu. Primarna svrha macete je poljoprivredni alat :chores-chopwood: ali moze da se koristi i kao psiholosko oruzije. Niko ne voli da bude povredjen pa tako kad ljudi vide secivo dugo 60cm sklanjaju se jer ne zele da stradaju, ali to je mac sa dve ostrice :character-oldtimer:
Pozdrav

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Ned Avg 05, 2012 2:18 pm

U situaciji kada je neka oblast pogodjena prirodnom nepogodom daleko je verovatnije da ce se ljudi medjusobno pomagati nego da ce te loviti po planini da ti skinu tactical pantalone i pokupe rezervne baterije.
Bliznji koji su sposobni da masu macetom verovatno mogu sami da se postaraju i za izbegavanje opasnosti ili smirivanje tenzije (osim ako protivnici nisu zombiji).
Za borbu/samoodbranu maceta je dobra samo u nedostatku necega drugog. Kombinacija kraceg noza u slabijoj i lagane sekirice u jacoj ruci mnogo je efikasnija cak i pri susretu sa medvedom.

stefan.j

Postod stefan.j » Ned Avg 05, 2012 4:10 pm

U slucaju da je neko prijateljski raspolozen, raspolozen za saradnju, imace moju pomoc u svako doba. U kriznim vremenima saradnja predstavlja spas (lakse prevazilazenje problema u grupi, pogotovu ako su razlicitih radnih zanimanja).
Maceta bi mogla da sluzi kao opomena kada bih se prikoljucio nekoj grupi, da me ne smatraju kao plen prekko noci.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Ned Avg 05, 2012 5:25 pm

S dužnim poštovanjem, sad već zvučiš malko...Role Play Game fazon. Ako ćeš nekom plen da budeš preko noći dok lalaš neće ti pomoći na automatska puška M70AB2 kalibra 7.62 mm namenjena uništavanju žive sile i lako oklopljenih ciljeva koja je najbolje rezultate postigla na daljinama do 400 metara dok se združenom vatrom mogu napadati ciljevi do 800m itd.
What is steel compared to the hand that wields it?

stefan.j

Postod stefan.j » Ned Avg 05, 2012 7:32 pm

Svetu se ne moze ugoditi :think:
Mislim da bi trebalo da se otvori neka tema npr: razne taktike prezivljavanja posle prirodnih nepogoda .
Ovo ide malo u off topic ali da pojasnim, znam puno prica gde su ljudi ubijeni na spavanju zbog toga sto su imali nesto vredno kod sebe. Konkretno moj cukundeda je za malo tako nastradao jer je konacio u jednoj kuci van sela a nosio je pazar sa pijace.
Predostroznost je uvek korisna. Ovo je samo moje skromno misljenje, ispravite me ako gresim
Pozdrav

Povratak na “Ostala oprema”