Oprema za slucaj prirodnih nepogoda

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Oprema za slucaj prirodnih nepogoda

Postod stefan » Sre Nov 03, 2010 2:19 am

Evo bas mi je pre nekoliko minuta zemljotres "drmao kavez" pa reko' kad vec razradjujemo razne druge teme da popricamo malo i o ovome.Zemljotresi,poplave,oluje...sasvim svejedno.Izvol'te pa se raspisite... :angry-extinguishflame:
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Re: Oprema za slucaj prirodnih nepogoda

Postod Hogar » Sre Nov 03, 2010 9:59 am

Sva moja oprema za slucaj elementarnih nepogoda velikih razmera se svodi na pakovanje papirnih i dve platnene maramice.... ako se dogodi neki karambol pa budem morao hitno da napustam kucu, ja bih jedino mogao da sednem i da placem.

Ne, ozbiljno. Zaista nikad nisam ni razmisljao a kamoli se pripremao za tako neki scenario. Uvek sam se oslanjao na cinjenicu sto imam rodbine na sve strane pa mi se sastavljanje BOB kit-a uvek cinilo kao suvisno.

S obzirom na sve cesce besnjenje Mama Prirode, mozda je vreme da revidiram odluku.
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Sre Nov 03, 2010 11:49 am

Ja sam razmisljao o scenariju gde je zemljotres vrlo moguc i cak ocekivan, jer strucnjaci kazu da je Srbija na trusnom podrucju, ali cak i kad bih sastavljao neki bob kit, opet ne bih imao dovoljno vremena da ga uzmem i istrcim napolje.
Jednostavno, nema dovoljno vremena za reakciju u kojoj bi mogao da delas-imam 2 klinca i gledao bih da ja i supruga prvo njih iznesemo napolje, ne bi bilo vremena za uzimanje opreme.
Pogotovo ako se desi kao sad, nocu-dok se probudis i osvestis, uhvatis decu i istrcis, verovatno bi vec bilo kasno.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Nov 03, 2010 12:17 pm

Taj problem stoji i nema prakticnog nacina da bude resen. Ipak, moze se napraviti nega vrsta "emergency kit" torbice koja bi stajala u fioci nocnog stocica... U tom slucaju, taj "kompletic" bi morao da sadrzi najneophodnije stvari za slucaj zemljotresa, pozara, ekoloske katastrofe u vidu niskotoksicnih isparenja i slicno. Namerno nisam obuhvatao poplavu jer se ona uglanom moze predvideti a (ukoliko se ne radi o pucanju brane) ostavlja dovoljno vremena da se uzmu nejneophodnije stvari ukljucujuci i pijacu vodu koja je u poplavama najdeficitarnija.
Moj izbor za sadrzaj tog paketa bio bi minimalno dve dugotrajne svetiljke, pistaljka, mobilni telefon koji nam je ionako uvek pri ruci, SAK ili neki slican univerzalan nozic, astro-folija i pakovanje vlaznih maramica. Naravno, mozete dodati upaljac, svecu, (ko voli moze i kandilo :D ) komad parakorda i druge sitnice koje smatrate korisnim.

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Sre Nov 03, 2010 12:34 pm

Sve to sto ti kazes stoji, ja i imam napravljen survival kit, i imam pribor za prvu pomoc, ali mislim da nocas ne bih uspeo da to ponesem sa sobom da je epicentar bio u mom gradu.
Hocu da kazem da smo bar mi sa ovog foruma opremljeniji i svesniji od vecine drugih ljudi po pitanju opreme, bilo da su to nozevi, bat. lampe, prva pomoc, survival oprema...ali nam opet ne bi mnogo pomoglo u ovom slucaju, kad majka priroda udari usred noci.

vasko
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 10:08 am

Postod vasko » Sre Nov 03, 2010 2:31 pm

bas sam jutros gledao vesti i tuzno je kad ljudi poginu ili ostanu bez kuce :(
dok je bio konflikt u Makedoniji u 2001(kako ga oficijalno zovu), ja sam imao spremnu torbicu sa nesto odece i opreme koja je bila u bagazniku od auta. nije mi zatrebala, ali od tada u autu uvek imam neso malo odece za mene i decu, pa cebe, mali asov, sekiricu, noz, vodu a i alat od auta moze da se dobro upotrebi. mislim da je to relativno sigurno mesto, bar je van stana pa ako izletimo znam da u autu ima nesto.

pozdrav

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Nov 03, 2010 3:30 pm

Dok sam čitao ovaj topic od početka i meni se ova ideja učinila kao jako dobra. I takođe mislim da za neku prirodnu katastrofu valja imati neki malo sposobniji kit. Idealno bi bilo da sve ide u kompletu sa lakim terenskim vozilom :mrgreen: .
Jedini problem je u tome što ja nemam ideju šta bi moglo sve da se stavi u takvo pakovanje.

vasko
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 10:08 am

Postod vasko » Sre Nov 03, 2010 4:26 pm

pa kako ja mislim, bolje ista nego nista... ja u autu i tako pored alata nosim taj mali asov, sekiricu i naravno nozic na sklapanje (kineski no name), samo sam ubacio cebe i po jedan duks za sve nas i to je to...

outdoorsman
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 7:57 pm

Postod outdoorsman » Sre Nov 03, 2010 8:14 pm

Verujem da vecina nas sa ovog foruma se trudi da donekle budu opremljeni za razne situacije. Znaci trudimo se da budemo svesni okoline i mogucih opasnosti i da koliko je moguce kontrolisemo situaciju dok vozimo, spavamo, setamo klince po kraju, trcimo nocu, vozimo bajs kroz sumu, planinarimo itd itd. Takodje zivimo u zemlji gde su stari liftovi i elektricne instalacije vrlo cest slucaj (cesti kvarovi, pozari), ljudi nemarni (jos pozara) ali na svu srecu retka pojava ekstremno jakih vetrova i eto zemljotresa. Ja s obzirom da zivim na cetvrtom spratu sa suprugom i dvoje maleckih klinaca prioritet bi bio njih izvesti ali je to u slucaju zemljotresa gotovo nemoguce. Nakon ovoga verujem da bi da zivim u kuci razmislio o izgradnji neke vrste veceg "kaveza, sefa" gde bi familija mogla na brzinu da se skloni (bolje nego pod astal) i gde bi uvek stajalo par litara vode, pistaljka, prva pomoc, baterijska lampa i sl. S obzirom da zivim na cetvrtom spratu a da iznad mene ima jos osam spratova to bi bila prilicno slaba zastita i samo mogu da se nadam da ce majka priroda da bude neznija :)

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Nov 03, 2010 8:48 pm

BOB kit za nas koji živimo u zgradama treba da sadrži najnužnije:
-decu
-novac
-odeću
-novac
-dokumenta
-novac
-kjučevi od vozila
-novac

(sopstvene žene po mogućstvu, u suprotnom, biće ih verovatno preživelih napolju)

:auto-camptrailer:

Povratak na “Ostala oprema”