Survival kit

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Misha77
Pridružio se: Uto Jun 19, 2012 3:29 pm

Re: Survival kit

Postod Misha77 » Sre Jul 31, 2013 9:07 am

Bato druze...

Nismo se mi bas najbolje razumeli a ne bih voleo da ovo predje u svadju vec u konstruktivnu raspravu.
E sad ja mogu sve mogu da ispostujem sto si ti rekao i isto tako imam 100 pitanja na koje bi voleo da dobijem odgovor.

Ovo je tema Survival Kit i ovde pricamo o tome sta bi trebalo da se nosi u prirodu i ko sta nosi.

I da ne bih razvodnjavali ovu temu i skretali sa teme ja ti predlazem da otvoris lepo novu temu "survival kit vam ne treba u prirodi" ili kako god hoces da se zove pa ce tamo da pricamo na ovu temu.

Jer ja sam gradsko dete i nisam odrastao bas u prirodi i za gomilu stvari koje si napisao meni bas i nije jasno sta i kako i bas bih iskreno voleo da naucim nesto novo.

:obscene-drinkingcheers:
Mišljenje je kao zadnjica... To svi imaju... ;)

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Jul 31, 2013 9:08 am

Bato1 napisao:Мој отац је сам ишао у планину и боравио је по 3-4 дана на мјесто на које су му рекли да иде и да бере дрва док не дођу. Добијао је мало хлеба, мало воде, сјекиру и водио је свог пса. Имао је 5 година...

Leonida ili...? Ako sam petogodisnjak odlazi sa sekirom u sumu na vise dana da sece drva, verovatno je sa 2-3 godine sam sredjivao sav ogrev tu ispred kuce. Predpostavljam da su odrasli za to vreme premestali planine i "cerali medjede" 8-)
Sad, salu na stranu ali mislim da se u nekim stvarima nismo razumeli. Naravno da podrzavamo stav o minimumu opreme ali glediste "ma sta ce mi oprema, ja sam rodjen za divljinu" je blago receno neozbiljan stav. Moguce je da neko sa Rambo ili Bear Grylls sposobnostima bez problema provede zimu na Himalajima sa flasicom "Rose" i Swiss Army nozicem ali vecina nas na ovom forumu utrosi vise od pola litra vode na dan (leti cak i vise, bez obzira na to koliko je hladna). Ideja "survival kit" bazirana je na iskustvu da minimum odgovarajuce opreme moze doprineti daleko sigurnijem i udobnijem boravku u prirodi a u nekim nepredvidjenim situacijama ce sacuvati zivot ili zdravlje onome ko ga nosi. Siguran sam da ce neki gorstak sa lakocom prevazici problem koji bi nekome sa manje iskustva bio Herkulovski zadatak. Opet, ljubeteljima prirode (cak i ako zele da svoje aktivnosti sprovode u tzv. "primitive" maniru) treba iskustvo i neko vreme da ga steknu u realnim uslovima. Dakle, cak i tada je "survival kit" potreban da bi izbegli "prirodnu selekciju" gde ce se nakon 10 dana u planini bez opreme vratiti samo najjaci "outdoors aktivista". Ali nikako ne smemo zanemariti osnovni postulat nase zajednice - MERAK - CRAFT

Korisnikov avatar
Bato1
Pridružio se: Pon Jul 29, 2013 12:35 am

Postod Bato1 » Sre Jul 31, 2013 10:47 pm

Misha77 napisao:Bato druze...

Nismo se mi bas najbolje razumeli a ne bih voleo da ovo predje u svadju vec u konstruktivnu raspravu.
E sad ja mogu sve mogu da ispostujem sto si ti rekao i isto tako imam 100 pitanja na koje bi voleo da dobijem odgovor.

Ovo je tema Survival Kit i ovde pricamo o tome sta bi trebalo da se nosi u prirodu i ko sta nosi.

I da ne bih razvodnjavali ovu temu i skretali sa teme ja ti predlazem da otvoris lepo novu temu "survival kit vam ne treba u prirodi" ili kako god hoces da se zove pa ce tamo da pricamo na ovu temu.

Jer ja sam gradsko dete i nisam odrastao bas u prirodi i za gomilu stvari koje si napisao meni bas i nije jasno sta i kako i bas bih iskreno voleo da naucim nesto novo.

:obscene-drinkingcheers:

Мишо,
неће да пређе у свађу ова расправа; ја сам на овом форуму да нешто научим а не да се свађам а ође сам почео да пишем јер овој теми више одговара наслов ”survival kit koji vam NE treba u prirodi”!
Ти си написао да је подгузњак јако битна ствар, можеш ли да ми објасниш зашто? Ја нажалост нисам горштак као што су моји преци били али прије би се објесио него што би нешто такво понио у планину.
У здравом тијелу нема духова.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Jul 31, 2013 11:14 pm

Podguznjak baš i nije adekvatan naziv za neku podlogu za sedenje...
Obzirom da spadam grupu članova koji imaju dosta dobro setovane komplete opreme za različite tipove boravka na otvorenom, lično ne nosim podlogu kao poseban komad opreme.
Sa druge strane, imam dovoljno usađene tolerancije da mogu da razumem ako neko kaže da mu je ona potrebna...
Svi mi imamo različite afinitete, nismo istih godina, fizičkih predispozicija i zdravstvenog stanja. Iako i moj otac spada u veoma dobre rukovaoce sečivima i planina mu je bila svakodnevno okruženje u mladosti, nikad mu sada ne bih zamerio što ponekad u lov ponese nešto na šta će sesti.
Poenta je da ne treba biti isključiv. Isključivost ne vodi proširenju vidika.
Naziv teme je dobar, i tako će se i dalje zvati, a svako od nas ima pravo da proceni da li će prihvatiti nečije iskustvo, ili mu je ono nepotrebno.

Mudro sastavljen survival kit nalazi se negde između konformizma i asketizma sa primesama ličnih sklonosti i veština kojima baratamo.
Stoga mi i nož sa 1/2 l vode deluje isuviše samouvereno za ozbiljan pristup prirodi.

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Sre Jul 31, 2013 11:19 pm

Podguznjak treba i za 'ladan beton, a kamoli za sumu kad je sve okolo tebe mokro!Da se razumemo, prezivecemo i mokrih guzica, ali je lepse ako je suva, zar ne?
Citiracu jedan post gurua merakcrafta:
odiseys napisao:Zlatko,
ima istine u tome sto pricas :)
Ali,.....
na ovom nasem forumu, bas kao i u realnom zivotu, postoji nekoliko pristupa i strategija o boravku u prirodi. Nekom je to hobi, nekome izlet, nekome posao, neko nema izbora, a neko sve to radi iz sopstvenog meraka i za svoj ćef!
Većina ovdašnjih Vukova i Zverova su sami sebi dokazali sta znaju i umeju. Probali i leto i zimu, planine i mocvare. Ima nas dosta koji smo pravili iglo i vucje jame, smucali se po pustinjama i prasumama. Ja zagovaram MerakCraft bez granica, a Merak svako pravi po svojoj meri. Neko voli skijanje, a neko voli da roni.
Dakle, zadoovljstva su brojna, a sto se tice promrzlih prstiju i ledenica za vratom, evo da ti kazem sta je meni rekao Veliki Jorn Horneman u nekoj slicnoj situaciji:

"Any fool can be uncomfortable in the bush"

Koliko ljudi, toliko ćudi, a zimi je dan kraći jer je bikin lepsi na moru nego Sneško Belić sa šargarepom :)

Jel sad jasno zasto valja podguznjak?! :D :obscene-drinkingcheers:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Bato1

Postod Bato1 » Sre Jul 31, 2013 11:22 pm

Hobo napisao:
Bato1 napisao:Мој отац је сам ишао у планину и боравио је по 3-4 дана на мјесто на које су му рекли да иде и да бере дрва док не дођу. Добијао је мало хлеба, мало воде, сјекиру и водио је свог пса. Имао је 5 година...

Leonida ili...? Ako sam petogodisnjak odlazi sa sekirom u sumu na vise dana da sece drva, verovatno je sa 2-3 godine sam sredjivao sav ogrev tu ispred kuce. Predpostavljam da su odrasli za to vreme premestali planine i "cerali medjede" 8-)
Sad, salu na stranu ali mislim da se u nekim stvarima nismo razumeli. Naravno da podrzavamo stav o minimumu opreme ali glediste "ma sta ce mi oprema, ja sam rodjen za divljinu" je blago receno neozbiljan stav. Moguce je da neko sa Rambo ili Bear Grylls sposobnostima bez problema provede zimu na Himalajima sa flasicom "Rose" i Swiss Army nozicem ali vecina nas na ovom forumu utrosi vise od pola litra vode na dan (leti cak i vise, bez obzira na to koliko je hladna). Ideja "survival kit" bazirana je na iskustvu da minimum odgovarajuce opreme moze doprineti daleko sigurnijem i udobnijem boravku u prirodi a u nekim nepredvidjenim situacijama ce sacuvati zivot ili zdravlje onome ko ga nosi. Siguran sam da ce neki gorstak sa lakocom prevazici problem koji bi nekome sa manje iskustva bio Herkulovski zadatak. Opet, ljubeteljima prirode (cak i ako zele da svoje aktivnosti sprovode u tzv. "primitive" maniru) treba iskustvo i neko vreme da ga steknu u realnim uslovima. Dakle, cak i tada je "survival kit" potreban da bi izbegli "prirodnu selekciju" gde ce se nakon 10 dana u planini bez opreme vratiti samo najjaci "outdoors aktivista". Ali nikako ne smemo zanemariti osnovni postulat nase zajednice - MERAK - CRAFT

Хобо,
ја сам најбаналнији истинити примјер дао из горштачког живота и ти си схватио као шалу... Нема везе, не љутим се, што би тек мислио да сам навео много озбиљније примјере... То је наш проблем што ми природу схватамо као дивљину а не као што су је наши преци схватали. Они су знали много више а ми одговоре тражимо из приручника и са другог краја свијета. Неко у овој теми помену шемаг; па Срби су користили свој ”шемаг” хиљадама година и сад ми откривамо топлу воду код арапа. (Немам ништа против шемага, напротив).
Друго, ђе сам ја рекао да ми не треба опрема и да сам рођен за дивљину и да је то мој став. Мени су најважније добре чизме а скоро сам купио занимљиву Мору. Љети ти не треба више од пола литре воде у нашим балканским гудурама ако знаш како да се крећеш, како да не губиш воду, како да нађеш воду, како се пије и када се пије вода и т.д. За Хималаје немам искуства...
Сваке године у Црној Гори око десетак странаца страда у планинама а више њих спасу у задњем тренутку. Сви који су спашени - спашени су јер су преко мобилног објашњавали ђе се налазе а сви који су страдали ишли су без искусног али и примитивног домороца који би им објаснио како се хода по кршу у планини. Од ових који су страдали волио би да знам колико им је сурајверкит помогао. Нико није страдао од уједа змије, недостатка подгузњака, мањка игле и конца, што није имао шатор или удицу и т.д.
Поздрав!

Korisnikov avatar
Bato1

Postod Bato1 » Sre Jul 31, 2013 11:36 pm

StepenWolf napisao:Podguznjak baš i nije adekvatan naziv za neku podlogu za sedenje...
Obzirom da spadam grupu članova koji imaju dosta dobro setovane komplete opreme za različite tipove boravka na otvorenom, lično ne nosim podlogu kao poseban komad opreme.
Sa druge strane, imam dovoljno usađene tolerancije da mogu da razumem ako neko kaže da mu je ona potrebna...
Svi mi imamo različite afinitete, nismo istih godina, fizičkih predispozicija i zdravstvenog stanja. Iako i moj otac spada u veoma dobre rukovaoce sečivima i planina mu je bila svakodnevno okruženje u mladosti, nikad mu sada ne bih zamerio što ponekad u lov ponese nešto na šta će sesti.
Poenta je da ne treba biti isključiv. Isključivost ne vodi proširenju vidika.
Naziv teme je dobar, i tako će se i dalje zvati, a svako od nas ima pravo da proceni da li će prihvatiti nečije iskustvo, ili mu je ono nepotrebno.

Mudro sastavljen survival kit nalazi se negde između konformizma i asketizma sa primesama ličnih sklonosti i veština kojima baratamo.
Stoga mi i nož sa 1/2 l vode deluje isuviše samouvereno za ozbiljan pristup prirodi.

Ок вуче, да прецизирам. За једнодневи боравак у природи љети ми треба -
1. гаће
2. панталоне
3. каиш
4. чизме (чешће обичне патике)
5. мајца кратких рукава
6. нож (некад и обична бритва)
7. чарапе
8. пола литра воде
(+ мали ранац ако не идем сам у планину - шта у њему носим зависи од тога с ким идем)

Неозбиљно или не тако задњих 20 година и никад проблема нисам имао.

едит:
Свашта сам носио ако идем са неискуснима и нисам искључив ал све сам стављао у ранац и носио сам за њих...

Korisnikov avatar
Misha77
Pridružio se: Uto Jun 19, 2012 3:29 pm

Postod Misha77 » Čet Avg 01, 2013 1:04 am

Bato druze da si citao moje postove pazljivo video bi da ja nisam rekao da je nesto sa sedenje ili ti podguznjak neophodan za u prirodu...
Ja sam... odnosno mi smo pricali na temu multifunkcionalnih stvari koje mogu da posluze u vise svrha prilikom boravka u prirodi.

Ono sto sam ja rekao je da je meni dobra kabanica ili ti poncho odlicna stvar jer moze da posluzi i kao zaklon i nesto na sta mogu da sednem a i naravno za primarnu svrhu a to je da je obucem.

E sad zamisli situaciju da ides u prirodu (ovde negde na nasim prostorima) na jedan ili par dana u jesen... I desi ti se da se za cas naoblaci i krene neko nevreme i ledena kisa da pada. Ja cu da izvadim tu moju kabanicu i da je navucem za 20 sekundi i ostacu suv i ja a i sve stvari koje nosim. Mogu sebi sa njom kako rekoh da napravim zaklon a i na kraju krajeva s obzirom na situaciju da je sve oko mene mokro mogu i da sednem na nju jer ne znam kako cu mokar da budem ostatak dana ili da prenocim mokar a da ne umrem od hipotermije.
Pa bi ja voleo da mi kazes sta se u takvoj recimo situaciji radi a da nista nemas? Osim naravno bilo kakvog noza koji ce da ti posluzi...

A sto se tice tvojih 1/2 litra vode... evo ja treniram neki borilacki sport neko vreme i skoro se napravim lud i izmerim se pre treninga... i posle par sati ozbiljnog treniranja i znojenja (hteo da se celicim pa nisam pio vodu) umalo nisam kolabirao... I stanem na vagu posle i ukapiram da sam izgubio kilo ipo tokom treninga i to je sve tecnost... E ako tu fizicku aktivnost prenesemo u prirodu pa uzmes da ceo dan po vrucini pesacis gore dole gore dole. Meni isto kao i Hobu uopste nije jasno kako ne kolabiras sa pola litra vode? ja bi sa pola litra vode kolabirao i u gradu po ovoj vrucini a kamoli u prirodi... Ili sam ja mozda samo tako malo svileno dupe...

Opet cu da ti kazem da nas sve ovde ne shvatis pogresno... Ja se sa ovim ljudima malo duze druzim pa otprilike znam kako ko reaguje na koji posta ali odmah cu da ti kazem da niko ovde nije zlonameran... I ja razumem da si ti ceo zivot blizu prirode i da prirodu u tvom kraju i okolo znas kao svoj dzep. Da sam ja u toj situaciji verovatno bi i ja isao po kraju sa rukama u dzepovima i sa nekim perorezom...

Mi ovde u ovoj temi pricamo o nekim drugacijim situacijama u prirodi...
Mišljenje je kao zadnjica... To svi imaju... ;)

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Avg 01, 2013 2:11 pm

Termin "survival kit" tumačim kao neka količina opreme (minimalna, kompaktna) za koju se iz sopstvenih i tuđih iskustava može reći da bi dobro došla u nekim NEPLANIRANIM situacijama, bilo to putovanje vozom, duga šetnja u planini ili odlazak na more. Niko ne planira da dobije sunčanicu, poseče se ili da ga ujede stršljen, niti da mu se pokvari auto ili šeta livadom za vreme oluje.
Samim tim mi je nekako odvojen (ali opet komplementaran) od onog šta se namenski nosi u konkretnim situacijama u prirodi, da se samo na njih fokusiram, jer takav nam je forum. Zato nož nikad ne bih računao u neki "survival kit", sem na možda nekom švajcarcu ili nešto slično. Vodu takođe. To ide posebno.

E kad to izjavih, slažem se sa skorašnjijim postovima koji su protiv potcenjivanja potrebne opreme/namirnica/vode za udobno uživanje u bliskoj nam prirodi.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
kovac
Pridružio se: Uto Feb 15, 2011 11:48 pm

Postod kovac » Pet Avg 02, 2013 10:59 pm

:angry-chillpill:

Sta se desilo sa "survajvl kitоom"? Da li se voda uopste vodi kao deo tog pribora?

Svako nosi sa sobom kolko hoce vode, i kolko mu treba. Isto vazi za hranu i za toalet papir.
Neko nosi sve ovo i vise, neko ne nosi.

Meni je pojam survival kit-a malo glupav za namenu koja mu se namece...

Kako ga svi "koriste" je vise neko pojacanje EDC-a - kao pomocni upaljac, noz itd. I da u slucaju nedostatka opreme koju obicno nosimo sa sobom, upotrebimo taj "prezivljacki pribor".

Naziv mu namece da kad dodjemo u situaciju da koristimo taj pribor, da je to "prezivljavanje" ali je to ustvari upotreba EDC-a.

Ili je to kao ono: :character-oldtimer:

Svaki survival kit je EDC ali nije svaki EDC survival kit... :think: :teasing-tease:

Ja ipak mislim da je za vecinu situacija na nasem podrucju najbolja oprema za prezivljavanje dobra obuca da se lakse stigne do prvog naselja.
Život nije težak, ja sam rodjen da uživam,
pa po malo, alo, dje je preša, ne kapiram?

Povratak na “Ostala oprema”