Survival kit

Moderator: Hobo

Kodžo

Survival kit

Postod Kodžo » Sre Okt 27, 2010 7:17 pm

Šta bi po vašem mišljenju trebalo da sadrži "survival kit" primeren ovim prostorima. Ali hajde da napravimo nešto kompaktno i upotrebljivo a ne trendy(kao i sve i ovaj naš svet ima svoju modu :D ).

Kit koji sam ja jedno vrenme nosio i jednom prilikom i koristio bio je zapakovan u nekakvu aluminiumsku promo kuicu od cigareta i sadržao.
Victorinox Farmer
Bic upaljač (mali narandžasti)
i Maglite solitaire (koju sam bacio koliko je bila dobra)

Potrebne su mu ozbiljne izmene i unapređenja. Dajte ideje.

Korisnikov avatar
JoZ@
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:15 pm

Re: Survival kit

Postod JoZ@ » Sre Okt 27, 2010 8:07 pm

Kodzo napisao:Šta bi po vašem mišljenju trebalo da sadrži "survival kit" primeren ovim prostorima.

ne kužim ovo za prostore

evo ti moj za u prirodu kad odem negdje na nekoliko sati

Slika

1. fotić
2. dalekozor
3. papirnate maramice
4. prva pomoć
5. leatherman supertool
6. špaga od konoplje
7. jača špaga neš ko paracord al tanja
8. comando žica za piljenje
9. vata za potpalu
10. firesteel
11. melem
12. upaljač
13. kompas
14. nož mora 2010
15. boca od 0,5l vode ( nema je na slici)

sve to u ovakvoj torbici

Slika

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Okt 27, 2010 8:31 pm

JoZ@ napisao:
Kodzo napisao:Šta bi po vašem mišljenju trebalo da sadrži "survival kit" primeren ovim prostorima.

ne kužim ovo za prostore

Mislio sam na ovaj deo Evrope, recimo jugoistočna Evropa gde za razliku od Australije , Severne Amerike ili severa Azije nema prostranstava kojima bi se moglo lutati mesecima pre nego što naiđete na prve znake civilizacije.

Ovo je svakako upotrebljiv komplet opreme za planiran odlazak u prirodu ali u nuždi bi se bez mnogih stvari odavde moglo. Ja sam mislio na neke osnovne stvari koje bi čovek mogao da nosi sa sobom u većem džepu jakne ili pantalona u slučaju da bude odvojen od svoje standardne opreme.

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Sre Okt 27, 2010 8:47 pm

Ja moj survival kit drzim u limenci od STR 8 after sejva, i sledece stvari sam spakovao u njega:
Victorinox Pioneer
Bic mini upaljac
Sigurnosne igle
Par flastera
Pistaljka
Otvarac za konzerve
Ogledalce
Windproof sibice
Gumice
Mini kompas
Par ziplok plasticnih kesica
Mini light stick
Duct tape mini rolna
Olovcica
Firesteel
Pinceta
Celu limenku sam obmotao parakordom, a sve ne zauzima mnogo prostora i moze bez problema da se ubaci u dzep od jakne ili neku torbicu.

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Sre Okt 27, 2010 11:42 pm

Ha Vlado i ja isto
Kupio sa STR-8 samo zbog kutije

U njoj imam par zavoja, neki skalpel, hanzaplaste, i lekove uglavnom za proliv i glavobolju i po neki antibiotik

Ovo je osnovno mada se sve kanim da dodam još neke sitnice
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Postod vlada035 » Čet Okt 28, 2010 12:44 am

@ Knife
:)
I ja sam trazio odgovarajucu limenku, prvo sam kupio jednu sa pepermint bombonama ali je bila mala, i slucajno vidim ovaj STR8 i kupio sam 3 komada samo zbog limenki-after sejvove sam posle ispoklanjao...

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Dec 20, 2010 12:18 am

Juce me je prijatelj zamolio da mu napravim spisak za "Survival kit" koji sam ranije nosio na teren. Malo kopanja po stvarima, malo prisecanja i evo rezultata:

Spisak opreme za "Survival Kit"

Sadržaj kompleta varira od godišnjeg doba, prostora u kome se planira boravak kao i od uslova (nije isto da li si skijaš, lovac, planinar ili vojnik u okruženju).
Generalno, to je pakovanje dimenzija oko 5x10x15 cm i ja koristim neku vrstu torbice od cordura platna. Najbolje je koristiti manju pojasnu torbicu tzv. kengura. Moze da se nosi u cargo džepu, na kaišu ili prsluku, rancu itd...

- Džepni nož je osnovna alatka (ustvari, fiksno sečivo je bolje rešenje ali se zbog kompaknosti držim foldera). Mnogi ljudi naglašavaju značaj noža ali čini mi se da se u tome preteruje. Nož mora imati najmanje jednu oštricu od 7-8cm poželjno je da bude od inox čelika koji dobro "drži" brid ali se lako oštri. Poslovi za koje je namenjen su: priprema potpale tj. pravljenje tankih ljuski od drveta, sečenje i cepanje manjih komada udaranjem po le|ima sečiva (tzv. Battoning), zatim obrada hrane ili ulovljene ribe/divljači kao i u slučaju nužde pravljenje varnica sa firesteelom. Meni perfektno odgovara Victorinox mod. Farmer (ima malu, vrlo efikasnu testeru, 2 odvijača, šilo...). Nije greška ni multitool ali je pretežak.
- Oštrač, bilo koji tip sa kojim si familijaran i možeš sa malo uloženog truda da doteraš sečivo. Ja sam dugo radio sa E-Z Lap dijamantskim masatom sa šupljom alumijumskom drškom oko koje sam namotao 5-6m jake najlonske strune a preko toga par krugova Duct-tape (koja je u međuvremenu propala od temperaturnih promena). I Fallkniven pravi odličan dvostrani oštrač za grubo i fino oštrenje. Posao završava srednje fini India ili Arcanzas stone ali traće više vremena, vodu ili ulje i uvežbanu ruku.
- Za paljenje vatre uvek imam butanski upaljač (BIC ili Cricket, mali modeli koje proverim pre polaska na teren), malu bočicu čistog apotekarskog alkohola i nekoliko tufera vate. To je takođe i deo medicinskog kompleta. Uz to, pre nego što sam ga izgubio (ili mi je ukraden) imao sam Svedish Firesteel. Bolje je od šibica, ne zavisi od vlažnosti i može se koristiti na stotine puta.
- Kao posudu za sakupljanje vode i transport vlažnih stvari koristim nekoliko kondoma koje ubacim u čarapu ili rukav. Ali imam i PVC vrećicu sa patentnim zatvaračem zapremine oko 2 litra. Sve to ne zauzima gotovo nimalo mesta a može puno da koristi.
- Mala testera od žice (tzv. Commando saw) sa žičanim prstenovima na kraju može znatno da olakša sečenje drveta, bez obzira da li je reč o ogrevu ili improvizovanom skloni{tu. Samo je trik da se sa njom na početku radi polako dok se ne zagreje da se ne bi slomila, ali mora se napraviti pauza da ne pukne od pregrevanja.
- Astro-folija (negde je zovu Space blanket) je jako koristan deo opreme. Tanka, laka, sa jedne strane srebrna (reflektujuća) sa druge zlatna (kolektorska) može da se koristi za zaštitu od ekstremnih temperatura ili za signalizaciju.
- Mikro svetiljka sa LED svetlom je dovoljno jaka za rad sa kartom, u kampu, blisku signalizaciju a da pri tome baterija traje skoro neograničeno i svetiljka je veoma laka. Problem je što većina ovakvih spravica (napr. Inova ili Proton) zahtevaju da taster prekidača bude konstantno pritisnut da bi radile. To može da se popravi malom intervencijom ili jednostavno zaglavljivanjem ili lepljenjem.
- Najmanja tuba super-lepka. Dobar je za popravke ali i za zatvaranje manjih rana umesto sivenja hirurškim koncem (zbog toga je i nastao).
- 2-3 zamke od bakarne ili kaljene čelične žice za hvatanje sitnih životinja. Materijal je bitan zato što mora da zadrži oblik koji mu daš pri formiranju. Zamke za zeca, vevericu/puha, lasicu, ptice... su OK jer rade 24 sata dnevno a ne troše vreme i energiju osim za obilazak 2x dnevno.
- Mali namotaj tanje žice može da posluži za popravke, improvizaciju skloništa ili opreme za nošenje.
- Velika udica-kuka pomaže pri izvlačenju ulovljene ribe ili druge životinje uhvaćene u zamku.
- Pecaroški komplet sa par udica, plovkom, nešto olova i mušica je mali i stalno je samnom ali ja ga NIKADA nisam koristio čak ni da vežbam.
- nosim vojnički prvi zavoj koji ima dva jastučića od gaze, nekoliko hasaplasta za sitne povrede, hipermangan za dezinfekciju (i signalizaciju na snegu) po 3-4 pilule antibiotika, antipiretika, analgetika i protiv proliva u nepromočivoj kutiji od filma. Smotuljak konca za zube je dobar za ušivanje odeće jer je jak a kada ga raspleteš možeš da ga iskoristiš kao mamac za ribe ili za paljenje vatre.
- nemam heliograf pa nosim malo ogledalce za signalizaciju kao i sudijsku pištaljku. Isprobavali smo nekoliko vrsta pištaljki ali one kompaktne, sa jednoličnim zvukom privlače manje pažnje od ovih sa kuglicom.
- od jestivih preparata dr`im se kocke za supu. Sadrži veliku količinu soli pa pomaže kod gubitka minerala, ima nešto masti, proteina i ugljenih hidrata (svakako više nego čaj ili kafa) može da poslužI kao začin za jelo i da se konzumira hladna ili topla.

Ovo je ukratko sadržaj osnovnog kompleta koji je ranije (dok sam bio pametniji) uvek bio uz mene bez obzira da li sam na izletu, terenu, putovanju, ili tek tako setam po planini.

Sad, zao mi je ali font koji koristim pravi mi probleme kod opreacije "copy - paste"
Mislim da je greska insistirati na skupim i navodno "ultra kvalitetnim" komponentama. Stvar je u tome da se ovaj komplet iskoristi jednom i spase vam dan ili zivot. Posle se lako nadomeste potrosene/pokvarene stvari iz njega.

Korisnikov avatar
EDCgear
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 9:06 am

Postod EDCgear » Pon Dec 20, 2010 4:38 am

@hobo

odličan post... :clap: :clap:
Rule #9: Never go anywhere without a knife.
http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/edcgear1?feature=mhee
Molon labe...

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Uto Dec 21, 2010 12:29 pm

Izvanredan savet za kompelt opreme za preživljavanje :clap:
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Kodžo

Postod Kodžo » Uto Dec 21, 2010 4:57 pm

Hobo kakav je tvoj stav po pitanju kompasa u kompletu za preživljavanje.
Inače generalno imam vrlo sličnu ideju za komplet opreme. Naročito mi se sviđa ideja za dental floss zato što mi je baš nedostajao nekakav jak konac.
Koristan dodatak su nekoliko komada unutrašnje gume od bicikla isečenih na šire kolutove i navučeni preko kutijice(kao gumice za teglu). Pomažu da se pakovanje još bplje zatvori, ne zauzimaju prostor u kutiji a odlični su za potpalu vatre.

Povratak na “Ostala oprema”